Jeśli chcesz posiadać piękne i bujne krzewy hortensji bukietowej, warto wiedzieć jak je prawidłowo rozmnażać. W tym artykule omówimy różne sposoby na rozmnażanie hortensji bukietowej, w tym ukorzenianie w wodzie i rozmnażanie z patyków. Dowiesz się też, kiedy najlepiej przeprowadzać te działania, aby uzyskać najlepsze efekty. Jak rozmnożyć hortensje bukietowe? Jak ukorzenić hortensję?
Jak rozmnażać hortensje bukietowe?
Hortensja bukietowa jest piękną, odporną i bardzo popularną rośliną ozdobną. Uwielbiana jest za jej piękne, bujne kwiatostany. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Uprawa hortensji bukietowej jest stosunkowo łatwa, potrzebuje jednak stałej wilgotności i drenażu. Najlepiej rozmnażać ją jesienią, kiedy roślina jest w stanie spoczynku wegetacyjnego.
Jak rozmnożyć hortensję bukietową? Najpopularniejszym sposobem jest wycinanie sadzonek, również na wiosnę. Wystarczy odciąć stosunkowo mocno rozgałęziony pęd i ułożyć go we wcześniej wykopanym dołku, a następnie przysypać ziemią. Zasypane miejsce warto dociążyć np. kamieniem. Sadzonka powinna pozostać w ziemi na cały sezon.
Zobacz: Juka ogrodowa – jej odmiany i uprawa
Kiedy rozmnażać hortensje bukietowe?
Hortensje najlepiej rozmnażać jesienią, kiedy jest w stanie spoczynku wegetacyjnego. Można to robić także wczesną wiosną, zanim roślina zacznie kwitnąć.
Rozmnażanie hortensji bukietowej w wodzie?
Rozmnażanie hortensji w wodzie jest łatwym i skutecznym sposobem na uzyskanie roślin zdrowych i silnych. Ukorzenianie hortensji bukietowej w wodzie jest dość proste, ale trzeba wybrać w tym celu odpowiednie pędy. Najlepiej, aby były to zdrewniałe pędy boczne, które nie wypuściły jeszcze kwiatów (nawet żadnych pąków kwiatowych). Warto postawić na najzdrowsze i najbardziej odporne pędy, aby nowy kwiat był rzeczywiście okazały i ładnie zakwitł. Pędy należy umieścić na dwa tygodnie do pojemnika z wodą, a gdy pojawią się korzenie, można przenieść je do ziemi.
Sprawdź: Do czego wykorzystać wodę z suszarki? Poznaj jej sprawdzone zastosowania i oszczędzaj na rachunkach!
Rozmnażanie hortensji z patyków
Rozmnażanie hortensji z sadzonek zdrewniałych to również dość skuteczny sposób. Najlepiej jesienią obciąć kilka ładnych, zdrowych pędów. Należy je pociąć na odcinki długości około 20 cm, aby na każdym były dwa węzły z pąkami. Sadzonki wkładamy pionowo do donicy z piaskiem i zakrywamy je całkowicie. Donicę należy zakopać w ziemi. W początkach wiosny doniczkę wykopujemy, sadzonki powinny puścić już pąki. Patyki trzeba następnie posadzić obok siebie tak, aby górny pęd wystawał nad ziemię.
Zobacz: Jak uratować zmarznięte pelargonie? Te zabiegi mogą pomóc jej odżyć!
Najczęstsze pytania dotyczące sposobów na rozmnażanie hortensji bukietowej
Pędy można wsadzić do wody, najlepiej jeśli będą to zdrewniałe pędy, niezakwitłe. Sadzonki powinny stać w wodzie około 2 tygodni.
Uciąć zdrewniałe pędy, jesienią, a następnie wsadzić je do pojemnika z wodą na dwa tygodnie.
Tak, hortensja powinna puścić korzenie po około 2 tygodniach w wodzie.