Niezawodne sposoby na rozmnażanie hortensji bukietowej. Jak uzyskać piękne i bujne krzewy?

Jeśli chcesz posiadać piękne i bujne krzewy hortensji bukietowej, warto wiedzieć jak je prawidłowo rozmnażać. W tym artykule omówimy różne sposoby na rozmnażanie hortensji bukietowej, w tym ukorzenianie w wodzie i rozmnażanie z patyków. Dowiesz się też, kiedy najlepiej przeprowadzać te działania, aby uzyskać najlepsze efekty. Jak rozmnożyć hortensje bukietowe? Jak ukorzenić hortensję?

Jak rozmnażać hortensje bukietowe?

Hortensja bukietowa jest piękną, odporną i bardzo popularną rośliną ozdobną. Uwielbiana jest za jej piękne, bujne kwiatostany. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Uprawa hortensji bukietowej jest stosunkowo łatwa, potrzebuje jednak stałej wilgotności i drenażu. Najlepiej rozmnażać ją jesienią, kiedy roślina jest w stanie spoczynku wegetacyjnego.

Jak rozmnożyć hortensję bukietową? Najpopularniejszym sposobem jest wycinanie sadzonek, również na wiosnę. Wystarczy odciąć stosunkowo mocno rozgałęziony pęd i ułożyć go we wcześniej wykopanym dołku, a następnie przysypać ziemią. Zasypane miejsce warto dociążyć np. kamieniem. Sadzonka powinna pozostać w ziemi na cały sezon.

Zobacz: Juka ogrodowa – jej odmiany i uprawa

Kiedy rozmnażać hortensje bukietowe?

Hortensje najlepiej rozmnażać jesienią, kiedy jest w stanie spoczynku wegetacyjnego. Można to robić także wczesną wiosną, zanim roślina zacznie kwitnąć.

Rozmnażanie hortensji bukietowej w wodzie?

Rozmnażanie hortensji w wodzie jest łatwym i skutecznym sposobem na uzyskanie roślin zdrowych i silnych. Ukorzenianie hortensji bukietowej w wodzie jest dość proste, ale trzeba wybrać w tym celu odpowiednie pędy. Najlepiej, aby były to zdrewniałe pędy boczne, które nie wypuściły jeszcze kwiatów (nawet żadnych pąków kwiatowych). Warto postawić na najzdrowsze i najbardziej odporne pędy, aby nowy kwiat był rzeczywiście okazały i ładnie zakwitł. Pędy należy umieścić na dwa tygodnie do pojemnika z wodą, a gdy pojawią się korzenie, można przenieść je do ziemi.

Sprawdź: Do czego wykorzystać wodę z suszarki? Poznaj jej sprawdzone zastosowania i oszczędzaj na rachunkach!

Rozmnażanie hortensji z patyków

Rozmnażanie hortensji z sadzonek zdrewniałych to również dość skuteczny sposób. Najlepiej jesienią obciąć kilka ładnych, zdrowych pędów. Należy je pociąć na odcinki długości około 20 cm, aby na każdym były dwa węzły z pąkami. Sadzonki wkładamy pionowo do donicy z piaskiem i zakrywamy je całkowicie. Donicę należy zakopać w ziemi. W początkach wiosny doniczkę wykopujemy, sadzonki powinny puścić już pąki. Patyki trzeba następnie posadzić obok siebie tak, aby górny pęd wystawał nad ziemię.

Zobacz: Jak uratować zmarznięte pelargonie? Te zabiegi mogą pomóc jej odżyć!

Najczęstsze pytania dotyczące sposobów na rozmnażanie hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa rozmnażanie – jak to zrobić?

Pędy można wsadzić do wody, najlepiej jeśli będą to zdrewniałe pędy, niezakwitłe. Sadzonki powinny stać w wodzie około 2 tygodni.

Jak zrobić sadzonki hortensji bukietowej?

Uciąć zdrewniałe pędy, jesienią, a następnie wsadzić je do pojemnika z wodą na dwa tygodnie.

Czy hortensja puści korzenie w wodzie?

Tak, hortensja powinna puścić korzenie po około 2 tygodniach w wodzie.

Sprawdź także:

Na co działa poparzenie pokrzywą i czy jest zdrowe?

Pokrzywa zwyczajna to dziko rosnąca roślina na terenie Europy, Ameryki Północnej, Afryki Północnej i Azji. W Polsce traktowana...

Najlepsze łóżka do sypialni – kiedy sprawdzają się łóżka tapicerowane?

Łóżko odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Wygodny materac poprawia jakość snu i uwalnia od porannego bólu...

Usługi DDD – czym są i kiedy z nich skorzystać?

Nie ulega wątpliwości, że szkodniki mogą stanowić dla człowieka poważne zagrożenie. Dlatego, gdy tylko pojawią się w jakimkolwiek...

Fronty akrylowe czy lakierowane?

Projektowanie kuchni jest bardzo często ciężkim zadaniem, a to wszystko przez wymagania klientów, którzy wymyślają coraz to trudniejsze...