Dofinansowanie do prądu. Sprawdź, jak uzyskać dopłatę dla gospodarstw domowych!

W marcu już ruszyły pierwsze dopłaty do prądu. 2022 rok miał zostać rozpoczęty projektem dopłat w postaci dodatku osłonowego, choć pierwotny program dofinansowania do prądu, został wcześniej wstrzymany. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do prądu i gazu? Jak ma przebiegać proces dotacji do prądu? Czy kwalifikujesz się jako osoba, której przysługuje dofinansowanie do prądu?

  • Dopłaty do prądu 2022 to część projektu mającego na celu zwalczyć inflację. Dofinansowanie do prądu będzie przysługiwać najbiedniejszym rodzinom, które mogą popaść w ubóstwo elektryczne podczas nieuniknionego wzrostu cen za prąd oraz gaz.
  • W skład rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej wchodzą również obniżki VAT oraz wyzerowanie akcyzy na trzech miesięcy.
  • Rząd obejmie opieką te rodziny, którym najbardziej będzie zagrażać ubóstwo energetyczne, czyli gdy ceny za prąd stopniowo zaczną w tym roku wzrastać.
  • Zasada „złotówka za złotówkę” pozwala złożyć wniosek osobom, które przekraczają możliwy do wnioskowania budżet o kilka złotych. Wtedy dofinansowanie do prądu będzie niższe o tyle, ile wynosi różnica do ustalonego maksimum przychodów.

Dofinansowanie do prądu – rozwiązanie antyinflacyjne

Dopłaty do prądu 2022, to składowa rządowego projektu mającej na celu wspomóc ubogie rodziny, których najmocniej uderzyła panująca obecnie inflacja. Ta część projektu jest szerzej realizowana w ustawie antyinflacyjnej, która zakłada również wprowadzenie zerowej akcyzy oraz obniżenia VAT. Od stycznia do końca marca 2022 roku, podatek VAT został obniżony z 23% na 5%.

Sprawdź: Co to jest inteligentny dom i ile kosztuje?

Rząd planuje przeznaczyć na dofinansowanie do prądu 1,5 miliarda złotych. Rząd obejmie opieką te rodziny, którym najbardziej zagraża ubóstwo energetyczne, kiedy ceny za prąd będą stopniowo w tym roku wzrastać. Dochody w gospodarstwie domowym nie mogą przekraczać 1563 złote dla osób w gospodarstwach jednoosobowych, natomiast 1115 złotych na osobę w przypadku, gdy mowa o gospodarstwach wieloosobowych. Emeryci oraz renciści będą również otrzymywać dofinansowanie do prądu, o ile przysługuje im najniższa możliwa emerytura. Tak samo jest w przypadku gospodarstwa domowego z przynajmniej trójką dzieci, posiadającego Kartę Dużej Rodziny, a także osoby, które pobierają zasiłek stały, okresowy lub dodatek mieszkaniowy.

dopłaty do prądu
Dopłaty do prądu

Dopłaty do prądu

Projekt przewiduje, że niektóre gospodarstwa domowe mogą zarabiać o dosłownie kilka złotych więcej niż zostały wyznaczone granice dofinansowania do prądu. Dlatego przygotowano również zasadę „złotówka za złotówkę”. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli nieznacznie przekraczasz miesięczny dochód akceptowalny, nadal możesz złożyć wniosek o dopłatę do prądu. Otrzymane dofinansowanie do prądu będzie po prostu niższe, dokładnie o tyle, o ile przekracza maksimum w dochodach.

Sprawdź: Skrzypiąca podłoga. Najlepsze domowe sposoby na skrzypiącą podłogę

Przewidziano, że aż 6,8 milionom polskich rodzin będzie potrzebna rekompensata za prąd 2022. Wniosek przysługuje najbiedniejszym rodzinom, które będą musiały spełniać kilka warunków. To, czy można złożyć wniosek o dofinansowanie do prądu, zależy przede wszystkim od liczby osób w gospodarstwie domowym, dochodu przypadającego na jednego członka rodziny, a także to, czy dane gospodarstwo domowe posiada ogrzewanie węglowe.

Dopłaty do prądu 2022 wniosek – jak złożyć?

Aby złożyć wniosek, należy zgłosić się do gminy właściwej miejscu zamieszkania. Osoby, które złożyły wniosek przed 31 stycznia 2022, dostaną wypłatę dopłaty do prądu, do końca marca, natomiast każdy późniejszy wniosek, zostanie rozpatrzony w trybie ustawowym, a wypłata nastąpi maksymalnie do 2 grudnia 2022 roku. Nie trzeba przychodzić jednak do urzędu gminy, aby otrzymać dopłaty do prądu 2022. Wniosek online można złożyć za pomocą profilu zaufanego bądź platformy ePUAP.

Podczas składania wniosku, należy wypełnić kilka istotnych informacji. Trzeba wpisać nazwę organu, która będzie rozpatrywać wniosek o dofinansowanie do prądu i gazu, czyli burmistrz, wójt bądź prezydent miasta odpowiadający danej gminie. Jeśli nie masz co do tego pewności, taką informację uzyskasz w swoim urzędzie gminy lub na stronie internetowej tejże gminy, w którym ubiegasz się o dopłaty do prądu 2022. Wniosek elektroniczny może jednak okazać się szybszym sposobem na złożenie zdobycie dofinansowania do prądu.

Dopłaty do prądu dla gospodarstw domowych

Dofinansowanie do prądu, jest jednorazową zapomogą, wypłacaną w całości. Wysokości dopłat są zależne przede wszystkim od zarobków oraz rodzaju gospodarstwa domowego. Jednoosobowe gospodarstwo domowe może otrzymać od 400 do 500 złotych, o ile dochód nie jest wyższy niż 2100 złotych. Gospodarstwa domowe, których liczba wynosi dwie osoby lub więcej, nie może mieć dochodu wyższego niż 1500 złotych za miesiąc na osobę. Wtedy kolejno, gospodarstwo domowe od 2 do 3 osób otrzyma od 600 do 750 zł, gospodarstwo 4-5 – 850 lub 1062,50 złotych, gospodarstwo liczące sobie 6 lub więcej osób może otrzymać 1150, lub 1437,50 złotych. To, ile dokładniej będzie wynosić ta kwota, jest również zależne od źródła ogrzewania.

dopłaty do prądu dla gospodarstw domowych

Te gospodarstwa domowe, których źródłem ogrzewania jest węgiel, otrzymają wyższe dofinansowanie do prądu. Jedna osoba otrzyma 500 złotych na rok, 2-3 osobom przysługuje 750 złotych, 4-5 osobom przypada 1062,50 złotych, natomiast 6 bądź więcej osób w gospodarstwie domowym – 1437,50 zł dofinansowania do prądu.

Sprawdź: Opadający fotel biurowy – dlaczego krzesło obrotowe samo się opuszcza?

Komu przysługuje zniżka za prąd?

Zniżka przysługuje tym osobom, którym grozi ubóstwo elektryczne przy wzroście cen w wyniku inflacji. Są to osoby i gospodarstwa domowe, które nie przekraczają ram budżetowych wyznaczonych w projekcie. Przedział cenowy różni się w zależności od przychodów rodziny oraz źródła ogrzewania.

Gdzie składać wnioski o dopłatę do prądu?

Wniosek o dofinansowanie do prądu i gazu można składać w urzędzie gminy. To, do którego urzędu gminy powinno się składać wniosek, zależy od miejsca zamieszkania. Można to również zrobić za pośrednictwem profilu zaufanego lub ePUAP.

Jak uzyskać dopłatę do prądu?

Należy złożyć wniosek o dopłatę do prądu. Pierwsza tura składania wniosków zakończyła się 31 stycznia, więc te rodziny otrzymają jednorazową wypłatę do końca marca. Po 31 stycznia nadal można składać wniosek, jednak dofinansowanie do prądu może zostać wypłacone dopiero 2 grudnia 2022 roku.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Wystrój wnętrza jako wyznacznik stylu życia?

Designerskie meble, przestronne wnętrza, wnętrza urządzone w stylu glamour – czy to nadal charakterystyka mieszkań tych, którzy dysponują...

Dlaczego warto posiadać krzew żurawiny w swoim ogrodzie?

Choć żurawina nie należy do krzewów, które są proste w uprawie, wiele osób ceni ją za wyjątkowe walory...

Markiza na balkon, czyli ratunek na słoneczne dni

Kiedy nadchodzi lato, uwielbiamy spędzać czas na balkonie. Dla mieszkańców bloków stanowi on namiastkę własnego ogrodu. Aby jednak...

Jaki fotel do salonu wybrać?

Fotele tapicerowane to wyposażenie, które potrafi odmienić każdy salon. Wybór odpowiedniego modelu powinien być jednak podyktowany obowiązującymi trendami,...