Sokowirówka pod lupą. Jak wybrać model idealny?

Pyszny, świeży sok to marzenie wielu z nas. W szczególności wiosną i latem, kiedy to gorące powietrze zwiększa pragnienie, a owoce i warzywa są na wyciągnięcie ręki. Na szczęście producenci urządzeń gastronomicznych zdają sobie z tego sprawę i w swojej ofercie posiadają różnorodne sprzęty do przygotowywania zdrowych i pożywnych napojów. Wśród dwóch głównych są sokowirówka oraz wyciskarka. Czym one się od siebie różnią? Którą warto kupić? Sprawdziliśmy to! Wnioski przedstawiamy poniżej.

Sokowirówka vs wyciskarka. Co lepsze?

Wyciskarka i sokowirówka to pojęcia często używane zamiennie. Jest to jednak błąd, gdyż sprzęty te znacznie się od siebie różnią. Obecnie na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje urządzeń:

  • sokowirówki,
  • wyciskarki do soków,
  • wyciskarki do owoców i warzyw.

Wyciskarki do owoców i warzyw

Pierwszym rodzajem urządzeń do sporządzania pełnych witamin napojów są tak zwane wyciskarki do owoców i warzyw. Jak nie trudno się domyślić, wbudowany w nich mechanizm może wycisnąć sok zarówno z cytrusów, na przykład pomarańczy czy grejpfrutów, jak i z marchewki bądź  innych wartościowych warzyw. Tego typu wyciskarki są dosyć proste w użytkowaniu oraz w czyszczeniu. Dlatego doskonale sprawdzą się na co dzień, gdy zależy nam na prowadzeniu zdrowego trybu życia i dostarczaniu do organizmu wszelkich niezbędnych witamin i minerałów.

Klasyczne sokowirówki

Kolejnym typem sprzętu do przygotowywania zdrowotnego napoju są sokowirówki. Obecnie jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które pozwala w łatwy i szybki sposób uzyskać świeży, klarowny sok. Ze względu na dość duże zainteresowanie tego rodzaju urządzenia mają dosyć niską cenę. Niestety nie sprawdzą się w przypadku posiadania małych dzieci, gdyż podczas pracy emitują bardzo głośny dźwięk. Sokowirówka nie znajdzie również zastosowania w przypadku przyrządzania pełnowartościowego smoothie, gdyż w przeciwieństwie do innych urządzeń, będzie miała problem z nieodseparowywaniem miąższu z owoców i warzyw. 

Wyciskarki do soków

Wyciskarki do soków określa się również mianem sokowirówek wolnoobrotowych. Tego typu urządzenia dokładnie i jak sama nazwa wskazuje, bardzo powoli miażdżą umieszczone w specjalnym pojemniku naczynia i owoce. Przygotowanie soku w tego rodzaju sprzęcie wymaga również poświęcenia większej ilości czasu. Jednak ze względu na znacznie niższe obroty, sokowirówki wolnoobrotowe nie generują tak dużego hałasu jak poprzednicy. Ponadto są łatwe w czyszczeniu, a uzyskany z ich sok jest pełen składników odżywczych, mających niezwykle dobroczynny wpływ na zdrowie.

Najlepsza sokowirówka – jak ją znaleźć?

Pod frazą „najlepsza sokowirówka” dla każdego z nas, będzie kryło się zupełnie inne urządzenie. Dla jednych sprzętem idealnym okaże się wyciskarka do owoców i warzyw, a dla innych sokowirówka wolnoobrotowa. Jednak jedno jest pewne, kupując specjalistyczne urządzenie do soków, warto mieć na uwadze nie tylko sam rodzaj urządzenia, ale także inne parametry. 

Na co w szczególności warto zwracać uwagę? Przede wszystkim na:

  • moc urządzenia, gdyż wiąże się ona bezpośrednio z możliwościami wykorzystania sprzętu,
  • otwór na owoce i warzywa – większy pozwoli wrzucać składniki w całości, bez wcześniejszego ich rozdrabiania,
  • gabaryty sprzętu – mała sokowirówka sprawdzi się w szczególności w niewielkich mieszkaniach, gdzie każdy zaoszczędzony metr kwadratowy jest na wagę złota,
  • dodatkowe wyposażenie,
  • łatwość obsługi.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup wysokiej jakości wyciskarki wolnoobrotowej, klasycznej sokowirówki, czy specjalistycznej wyciskarki do soków i warzyw, możesz być z siebie dumny, gdyż jest to pierwszy krok do prowadzenia zdrowego trybu życia. Dodaj do tego systematyczną aktywność fizyczną i obserwuj efekty, które z pewnością Cię zaskoczą!

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Projektowanie pokoju dla chłopca wiąże się z różnymi trudnościami – podczas tego procesu powinniśmy uwzględnić funkcjonalność całego pomieszczenia,...

Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?

Motyle to piękne, zachwycające i inteligentne zwierzęta. Urzekają ogromnym majestatem. Kojarzą się z kruchością i bezradnością. Ich niedługi...

Czy straż miejska może wejść do domu bez zgody właściciela? Co musisz wiedzieć by chronić swoją prywatność?

Wiele osób zastanawia się nad swoimi prawami oraz obowiązkami względem straży miejskiej. Nie jest to łatwe zagadnienie, ponieważ...

Sprzątanie mieszkań – cena za godzinę w 2023 roku

Sprzątanie mieszkań – jaka jest cena za godzinę w 2023 roku? Nie każdy ma czas, by samodzielnie wysprzątać...