Jak wybielić firany? Sprawdzone sposoby, które Cię nie zawiodą!

Firanka w każdym domu, czy też mieszkaniu, jest elementem dekoracyjnym. Dodaje ona charakteru do każdej przestrzeni, lecz także chroni nas przed porannym słońcem, czy wzrokiem sąsiadów. Firanki rozjaśnią ciemną przestrzeń i sprawią, że wnętrze będzie przytulne i ciepłe. Dostosujmy również ich długość do naszych potrzeb, inaczej prezentują się długie i te do połowy okna. To samo dotyczy materiałów, z których są one wykonane, aby materiał pozostał sztywny, dobrze jest użyć krochmalu do firanek. Sztywny będzie układał się zupełnie inaczej niż ten wykonany z czegoś delikatniejszego. Odpowiedź na pytanie, jak wybielić firany, aby ich jasny kolor został jak najdłużej, znajdziemy w kolejnych akapitach.

  • Firanki, można łatwo wybielić domowymi sposobami. Na przykład sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia.
  • Pamiętajmy, aby zachować odpowiednią temperaturę wody, podczas wybielania firanek. Woda nie może być wrząca. Najlepiej, aby miała około 30–40 stopni Celsjusza.

Jak wybielić firanki?

Firanki szybko tracą na atrakcyjności poprzez osiadający na nich pył i kurz. Śnieżnobiałe, cieszące oko, zmieniają się w szare, żółte i mało estetyczne. Nie trzeba ich od razu wyrzucać i wymieniać na nowe. W internecie można znaleźć wiele rozwiązań jak zachować ich idealny kolor na dłużej. Zastanawiasz się jak wybielić firanki? Sposoby są dwa, naturalny, lub przy pomocy różnych chemicznych środków. Zastosować można specjalny wybielacz do firanek, pomaga on przywrócić biały kolor materiałowi, oraz nie spowoduje żadnych uszkodzeń. Środek ten, możemy zakupić w różnych wielkościach oraz u różnych producentów. Wybielacz do firanek można używać kilkakrotnie na jednym materiale, jego regularne stosowanie nie spowoduje żadnych zmian w materiale ani też żadnych uszkodzeń. Informacje jak należy stosować produkt będą, zawarte na etykiecie, warto zapoznać się z tym jak należy użytkować wybielacz do firanek, aby mieć pewność, że produkt nadaje się do materiału, z jakiego są wykonane.

Sprawdź: Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Czym wybielić firanki?

Jak wybielić firany? Firanki pierzemy kilka razy w roku, jednak nie jest to takie proste, jak może się wydawać. Przeważnie, aby doprowadzić je do stanu, kiedy znów mogą cieszyć oko, jest włożenie ich do pralki, dobrze jest pamiętać, aby wybrać odpowiedni program i temperaturę tak, aby podczas ich czyszczenia nie zostały uszkodzone. Na pytanie, czym wybielić firanki? Znajdziemy wiele odpowiedzi na różnych forach i portalach. Jednym z przykładów jest specjalnie przeznaczony wybielacz do firanek. Jego skład zawiera środki, które pomogą usunąć przebarwienia spowodowane kurzem, pyłem czy dymem tytoniowy. Z domowych metod można wypróbować wybielanie firanek domestosem w odpowiedniej proporcji 40 ml na 10l wody firanki namaczamy, a następnie dobrze spłukujemy i wkładamy do pralki, wybieramy odpowiedni program i temperaturę.

Czym wybielić firanki?
Czym wybielić firanki?

Jak wybielić firany? Wybielanie firanek sodą oczyszczoną

Kolejnym domowym sposobem na porządne wyczyszczenie firanek i przywrócenie ich pierwotnego koloru, jest dobrze znane wybielanie firanek sodą oczyszczoną. Taki domowy wybielacz, jest zawsze pod ręką i nie kosztuje dużo. Metoda ta pozbędzie się przebarwień, a sam materiał stanie się delikatniejszy w dotyku. Ważne jest, aby dobrze dobrać proporcję, należy przygotować 500g sody i 10l wody. Firanki należy włożyć do roztworu i pozostawić je na kilka godzin. Następnym krokiem jest upranie ich wraz z proszkiem do białego prania. Przywróci im to śnieżnobiałą barwę i sprawi, że delikatność materiału zostanie zachowana. Domowy wybielacz jest bardziej ekologiczny i stanowi niedrogi zamiennik dla tych od znanych producentów. Pamiętajmy, że domowe metody są równie dobre i nie uszkodzą materiału. Zachowując odpowiednie proporcje roztworu, nasze firanki będą w idealnym stanie, a ich kolor taki jak przy zakupie. Wybielanie firanek sodą oczyszczoną jest kolejną metodą, która będzie bezpieczna dla nas i dla środowiska.

Sprawdź: Ocieplanie okien. Jak uszczelnić okna na zimę?

Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia

Firanki zbierają cały kurz z otoczenia, drobne pyłki, a czasami ślady po kredkach, czy farbach dzieci. Wybielacze do firanek, które znajdziemy w sklepach, są mocne i mogą spowodować uszkodzenie, a nawet zniszczenie materiału, z którego wykonana jest firanka. Szukając sposobu na przywrócenie kolor i pozbyciu się zabrudzeń tak, aby materiał nie został zniszczony, zdecydujmy się na domowy wybielacz.

Alternatywne rozwiązanie, które jest równie bezpieczne dla środowiska oraz znacznie tańsze niż produkty, które znajdziemy na sklepowych półkach od znanych producentów. Zapierajac materiał możemy mieć pewność, że nie spowoduje to żadnych reakcji alergicznych ani podrażnień skóry. Proporcje, jakie powinniśmy zastosować podczas wybielania firanek proszkiem do pieczenia to namoczenie ich w roztworze 1 opakowanie proszku na 5l wody, ręczne pranie, a następnie dokładne ich spłukanie i wypranie tak jak zawsze w pralce pamiętając o odpowiedniej temperaturze i programie przeznaczonym dla tkanin takie jak firanki. Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia jest bezpieczne dla materiału i pozwala przywrócić ich pierwotny kolor.

Sprawdź: Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki

Jak prać firanki?

Pierwszym istotnym krokiem, który nie pozwoli na ich zniszczenie, jest moczenie ich w ciepłej wodzie i zostawienie na parę godzin. Pamiętajmy, aby woda nie była wrząca. Idealną temperaturą do ich prania jest 30–40 stopni Celsjusza. Wybierając program piorący, sprawdźmy, czy pralka posiada dedykowany dla materiałów takich jak firanki lub zasłony, jeśli nie wybierzemy ten, który odpowiada „praniu ręcznym”. Oba programy mają wolniejsze obroty, co nie pozwoli na zniszczenie tkaniny są one przeznaczone do prania delikatnych rzeczy.

W ilu stopniach prać firanki?

Firanki najlepiej jest prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Temperatura ta jest odpowiednia dla delikatnych tkanin.

W czym prać firanki, żeby były białe?

W internecie można znaleźć wiele informacji, jak można przywrócić biel firanek. Domowe wybielacze używając produktów, które znajdują się w kuchni. Proszek do pieczenia oraz soda oczyszczona. W sklepie dostaniemy specjalnie przeznaczone do tego wybielacze do firanek od znanych producentów. Firanki pozostaną białe niezależnie od tego, jaki sposób zostanie wybrany.

Teraz już wiesz, jak wybielić firany. A który sposób okazał się najbardziej skuteczny u Ciebie?

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Siarczan amonu – zastosowanie w ogrodzie. Bujny trawnik to niejedyny efekt

Siarczan amonu to popularne rozwiązanie wykorzystywane przez ogrodników, którego celem jest poprawa jakości gleby i wzrost roślin. W...

O co chodzi z domami bez pozwolenia? Gdzie szukać projektów?

Budowa domu to marzenie wielu z nas. Proces ten może być jednak długotrwały i skomplikowany, szczególnie kiedy dochodzi...

Jak zrobić oprysk z wrotyczu i na co go stosować?

Wrotycz to pospolicie występujące w naszym kraju zioło, które ma zastosowanie nie tylko w leczeniu różnych chorób. Roślina...

Czym są listwy LED sufitowe?

Listwy LED sufitowe to jedno z najbardziej nowoczesnych i wszechstronnych rozwiązań oświetleniowych dostępnych na rynku. Wprowadzenie listew przysufitowych...