Ocieplanie okien. Jak uszczelnić okna na zimę?

Pełne uszczelnienie okien może nie być najzdrowszym rozwiązaniem, ale zdarzyć się może, że fabrycznie wadliwe lub po prostu stare okna wychładzają wnętrze mieszkania. W taki sposób może dość duża ilość ciepłego okna po prostu ucieka. Jak uszczelnić okna oraz jak ocieplić okna?

Ocieplanie okien

Często ludzie zastanawiają się jak uszczelnić okna. Nieszczelne okno to problem, który jest dość powszechny i nie każdy wie jak sobie z nim poradzić. W trakcie trwania lata ten problem przestaje być odczuwalny, ale podczas zimy może uciec aż 20% ciepłego powietrza z mieszkania. Jak dochodzi do rozszczelnienia okien i jakie może mieć to negatywne skutki w przyszłości? Takie zaniedbanie przede wszystkim może spowodować, że Twoje rachunki za ogrzewanie drastycznie wzrosną. Nieszczelne okno może również gorzej tłumić dźwięki przychodzące z zewnątrz. Przydatne mogą okazać się również w okresie grzewczym, kiedy to sąsiedzi palą w piecach – uszczelnienie okien pozwoli Ci odizolować się od dymu próbującego wkraść się do Twojego mieszkania.

Zanim jednak postanowisz uszczelnić okno, warto zapoznać się, z czego i jak skonstruowane są Twoje okna. To jak ocieplić okna zależy przede wszystkim od materiału, z którego wykonane jest okno. Drewniane framugi okien będą delikatnie puchnąć pod wpływem wilgoci, a plastikowe są narażone na zamrożenie wody w środku, która rozsadzi od środka plastikowe framugi okien (jak wiadomo, woda powiększa swoją objętość po zamrożeniu).

Zobacz też: Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Czym uszczelnić okna?

Jak uszczelnić okna? Uszczelnianie okien można wykonać samemu, bez pomocy specjalisty. Przede wszystkim należy uzbroić się cierpliwość, ponieważ nie wszystko może się udać za pierwszym razem. Uszczelnianie okien plastikowych na zimę może okazać się najłatwiejsze. Dlaczego? To tego przyda nam się kilka rzeczy takich jak: nowe uszczelki, folia termokurczliwa oraz standardowe narzędzia takie jak śrubokręt. Oczywiście możemy wymienić cały pakiet szybowy, ale jest to najdroższy sposób na ocieplenie starego okna. Nie jest to jednak najbardziej opłacalny sposób na ocieplenie swoich okien. W pierwszej kolejności warto sprawdzić stan uszczelek. Do ich ewentualnej wymiany przydatne mogą okazać się dodatkowe uszczelki do okien. W ich montażu przyda nam się tylko nóż (ewentualnie nożyczki) i coś, czym dociśniemy uszczelki do framugi. Wykonane one mogą być zarówno z gumy, jak i pianki poliuretanowej. Dobrą alternatywą dla uszczelek może być uszczelnianie okien silikonem.

Sprawdź: Jak przygotować ścianę do malowania?

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Uszczelnianie okna plastikowego możemy wykonać również dzięki taśmie termokurczliwej. Jest to również bardzo dobra alternatywa dla uszczelek. Uszczelnianie okien taśmą jest równie proste co uszczelnianie okien uszczelkami. Taką taśmę wystarczy przykleić taśmą dwustronną po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie okna, choć w przypadku zewnętrznego oklejenia taśma nie będzie aż tak dobrze i długo funkcjonować, co w przypadku oklejania okna po wewnętrznej stronie. Folia staje się czymś na przykład izolatora, który ogranicza promieniowanie ciepła na zewnątrz okna. Co najważniejsze – taka folia jest transparentna, dzięki czemu nie zaburza widoku z okna.

Uszczelnić plastikowe okno można również wykonując węgarek. Jest to dość rzadko spotykany sposób, ale również wpływa on na polepszenie warunków cieplnych w mieszkaniu. Węgarek wykonuje się tylko na zewnętrznej stronie.

Ostatnim sposobem, który może okazać się najłatwiejszy i najtańszy jest zwykła regulacja okuć okna. Do tego wystarczy nam śrubokręt, a w przypadku gdy nim nie dysponujemy, może przydać nam się coś, czym będziemy mogli przekręcić pierścień rolki znajdującej się we framudze. Oczywiście łatwość tego zadania będzie zależała od wieku okna. Starsze okna nie posiadają rolek regulujących.

Zobacz też: Zapowietrzone grzejniki – Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?

Jak uszczelnić okna drewniane na zimę?

Jak uszczelnić okna drewniane? Wspomnieliśmy powyżej, okna drewniane są bardzo podatne na niekorzystne warunki panujące na zewnątrz, których skutkiem może być powstanie nieszczelności. Uszczelnianie okien drewnianych jest na tyle problematyczne, że nie zawsze da się to zrobić samodzielnie. W większości będzie potrzebna pomoc specjalisty, niekiedy zdarza się również, że okna są w na tyle złym stanie, że będzie potrzebna całkowita renowacja. Uszczelnianie starych drewnianych okien nie obędzie się bez pomocy specjalisty.

Przy samodzielnym uszczelnianiu okien należy w pierwszej kolejności sprawdzić uszczelki tak jak w przypadku okien plastikowych. Warto również sprawdzić stan mechanizmu dociskającego okna. Jeśli nie jest on na tyle silny, żeby szczelnie docisnąć okno, należy poprosić o pomoc specjalistę. W ostateczności pianka do uszczelniania okien może okazać się zbawienna. Taką piankę można również użyć pod okno, żeby nie wiało. Do uszczelnienia okien drewnianych może przydać się również silikon, który może zastąpić lub poprawić uszczelki.

Przeczytaj: Piec na pellet – cena, wady i zalety

Uszczelnienie okien na zewnątrz

Uszczelnianie okien na zewnątrz również należy do łatwych zadań. Jak wyżej wspomnieliśmy, możemy zastosować do tego taśmy termokurczliwe. Taką taśmę naklejamy do zewnętrznej strony okna za pomocą taśmy dwustronnej. Jeśli jednak nie chcesz, z różnych przyczyn, stosować taśmę termokurczliwej możesz użyć silikonu, którym po prostu uszczelnisz okno po zewnętrznej stronie. Jest to sposób najłatwiejszy, który nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, a jest dość skuteczny. Taki sposób może jednak niekorzystnie wpłynąć na zewnętrzny wygląd framugi.

Uszczelnić okno można również za pomocą wyżej wspomnianego węgarka. Ten sposób jest bardzo rzadki, ale stosuje się go wyłącznie po zewnętrznej stronie okna. Węgarek ma na celu ocieplenie ramy okna. Ten sposób likwiduje mostki termiczne, które prowadzą do wychładzania pomieszczenia. Najlepszym materiałem do wykonania węgarka jest styropian. Pasy wykonane ze styropianu muszą pokrywać ok. 6 cm ramy okiennej. Trzeba je przykleić za pomocą odpowiedniej zaprawy klejowej, a następnie zabezpieczyć siatką zbrojeniową. Taki sposób osłania aż do 80% powierzchni ościeżnicy okna. Można wykonać zarówno na oknach PCV, jak i wykonanych z drewna. Typ okna również nie ma znaczenia w wykonaniu tego sposobu. Mogą zostać wykonane zarówno na oknach dachowych, jak i pokojowych.

Sprawdź: Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Czytelnicy pytają, jak uszczelnić okna na zimę:

Jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie?

Do uszczelnienia okna przy parapecie może okazać się przydatny silikon. Wystarczy go dokładnie rozprowadzić po powierzchni.

Jak uszczelnić stare okna?

Wszystko zależne jest od materiału, z którego wykonane jest okno. Może okazać się, że będzie potrzebna pomoc specjalisty (w przypadku drewnianych) lub wymiana całego pakietu szybowego. Stare plastikowe okna można uszczelnić za pomocą węgarka, uszczelek lub taśm termokurczliwych.

Jak przyklejać uszczelki do okien?

Przyda nam się do tego nożyk (do przycięcia uszczelki) i coś, czym będziemy mogli docisnąć uszczelkę do miejsca, w którym zamierzasz umocować uszczelkę.

Sprawdź także:

Pies w wynajmowanym mieszkaniu. Co warto wiedzieć, by uniknąć problemów?

Trzymanie psa czy kota w wynajmowanym mieszkaniu może być wyzwaniem dla każdego miłośnika zwierząt. Zanim jednak zdecydujesz się...

Jaka barwa światła do salonu?

Jaka barwa światła do salonu? Jest to pytanie, które zadaje sobie każdy właściciel mieszkania planujący lub wykonujący remont,...

Glebogryzarki – dlaczego warto wybrać tego typu urządzenia? Wyjaśniamy!

Glebogryzarki to maszyny o szerokim zastosowaniu. Ich walory doceniają przede wszystkim przedstawiciele ogrodnictwa wielkoformatowego i rolnictwa średnioformatowego, dla...

Mydło galasowe – wszechstronne i ekologiczne. Odkryj jego niezwykłe właściwości

Mydło galasowe to niezwykły środek czyszczący, którego wartość dostrzegały już nasze babcie. Jest nie tylko skuteczne, ale także...