Zapowietrzone grzejniki – Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?

Zapowietrzone grzejniki mogą być prawdziwą zmorą niejednej instalacji grzewczej. Co prawda, samo gromadzenie się powietrza nie powoduje większej szkody w samym urządzeniu, jednak może spowodować nierówne rozniesienie ciepła. Warto poznać odpowiedni sposób na odpowietrzenie grzejnika bez odpowietrznika. Sprawdź jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika.

Zapowietrzone grzejniki

Aby można było rozmawiać o zapowietrzaniu, warto wskazać pewne czynniki, po których można poznać zaistnienie tego problemu. Pierwszą oznaką zapowietrzenia, mogą być dziwne odgłosy, coś na wzór szumu, wydobywających się z grzejnika. Kolejnym, dość wyraźnym znakiem, będzie zimny grzejnik, mimo uruchomienia całej instalacji grzewczej. Alternatywą dla tej sytuacji, może być tylko częściowe ogrzanie kaloryfera. Zwykle w sytuacji zapowietrzenia, grzejnik jest ciepły jedynie na dole. 

Istnieje możliwość odpowietrzenia grzejnika bez odpowietrznika samemu, a sama czynność nie jest specjalnie trudna. Warto jednak nie przeceniać swoich możliwości i skorzystać z pomocy fachowca, ponieważ istnieje mimo wszystko szansa na uszkodzenie rur, oraz samego grzejnika. 

Jak odpowietrzyć stary grzejnik? Stare modele mogą zwykle nie posiadać takiego elementu, jak odpowietrznik. Aby naprawić tytułowy problem w tym przypadku, trzeba będzie usunąć powietrze, poprzez odkręcenie górnej rury połączeniowej. Zwykle w starych modelach znajduje się specjalny zawór, którego właśnie należy odkręcić śrubunki. Reszta pracy wygląda identycznie jak w grzejnikach z odpowietrznikiem, z tą różnicą, że należy odkręcić całą nakrętkę, a nie tylko małą śrubkę. Cieknący grzejnik, może zalać wodą całą instalację, dlatego warto zabezpieczyć się pewnymi materiałami, które skutecznie wchłoną wodę. Jeśli widać, że cała instalacja jest stara, a odkręcanie nakrętki nie było łatwe, warto przerwać samodzielne odpowietrzanie, ponieważ można w ten sposób bardzo łatwo uszkodzić grzejnik. W takim wypadku lepiej wezwać odpowiedniego specjalistę.

Zobacz też: Piec na pellet – cena, wady i zalety

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny bez odpowietrznika?

Nie jest to nic trudnego. Aby odpowietrzyć grzejnik żeliwny, warto najpierw zakręcić zawór zasilający, lub termostat. Jest to czynność konieczna, ponieważ ciepła woda ciągle płynie przez tę instalację. W tym miejscu warto wspomnieć, że cieknący kaloryfer może w pewien sposób zalać jakąś część pomieszczenia, dlatego warto podłożyć coś w miejscu pracy. Może to być jakiś materiał wchłaniający wodę, pojemnik, lub naczynie. Następnie, należy poluzować śrubunki, czyli to łączenie rury dopływowej, z zaworem grzejnika. Jeśli nagle zaczął wydobywać się dziwny dźwięk przypominający świst, to znak, że woda pod wysokim ciśnieniem zaczęła właśnie uchodzić z łączenia. Po zakończeniu tego procesu należy z powrotem dokładnie zakręcić śrubunki, odkręcić zawór i pozwolić wodzie na wypełnienie kaloryfera. 

Odpowietrzanie kaloryfera żeliwnego w bloku może wyglądać tak samo, z innym skutkiem. Jeśli pomimo dobrze wykonanej roboty, grzejnik nadal jest zimny, to znaczy, że problem zaistniał w pionie instalacyjnym. Oznacza to, że nie samo urządzenie jest winne, a instalacja w bloku. Oczywiście istnieje również szansa na to, że taka instalacja została uszkodzona przez osobę odpowiedzialną za odpowietrzanie. Dlatego w przypadku zapowietrzenia kaloryfera w bloku, lepszym rozwiązaniem będzie zawiadomienie administracji budynku.

Zobacz również: Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki

Odpowietrznik do grzejnika żeliwnego

Montaż odpowietrznika w grzejniku żeliwnym nie jest niczym trudnym, ani drogim, a może w przyszłości ułatwić samą czynność odpowietrzania. Aby odpowiednio zamontować odpowietrznik należy go umieścić w ostatnim żebrze grzejnika, w górnym kołku. W starszych modelach mogą one posiadać lewe gwinty, dlatego warto całkowicie pozbyć się takiego kołka, a następnie nabyć i zamontować korek otworem z gwintem ½”, a następnie umieścić dopiero sam odpowietrznik.

W przypadku braku pewnych umiejętności oraz problemów powstałych w czasie wykonywania tych czynności, w kwestii wymiany odpowietrznika w kaloryferze, warto skontaktować się z odpowiednim specjalistą, który za niewielką opłatą wykona taką robotę za nas.

Zobacz też: Piekarnik gazowy – temperatury [Mastercook, Amica, Beko]

Jak odpowietrzyć grzejnik panelowy bez odpowietrznika?

Grzejniki panelowe sięgają swoją historią czasy PRL-u. Do dziś znajdują się w wielu domach i mieszkaniach. Jak można odpowietrzyć grzejnik panelowy bez odpowietrznika? Okazuje się, że jest to bardzo podobna czynność, jak przy grzejnikach żeliwnych. Tak samo, jak i we wspomnianym przypadku, przydatne będzie coś do wchłonięcia wody. 

Aby odpowietrzyć grzejnik panelowy, należy odkręcić specjalny zaworek od odpowietrzania, który znajduje się na końcu kaloryfera, a następnie zwyczajnie spuścić wodę. Moment, w którym zaczyna lecieć sama woda bez powietrza, będzie pewnym znakiem, że należy z powrotem całość zakręcić i dopuścić wodę do całego systemu. Nie należy zakręcać samego zaworu od kaloryfera. 

Więc, jak odpowietrzyć grzejnik panelowy bez odpowietrznika? Jest to dość łatwe zadanie, a co najważniejsze o wiele bezpieczniejsze, niż w przypadku grzejnika żeliwnego. Szansa na uszkodzenie całej instalacji w tym przypadku jest znacznie mniejsza.

Sprawdź: Dlaczego panele się podnoszą? Najlepszy sposób na podnoszące się panele

Czytelnicy pytają:

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny bez odpowietrznika?

Należy uważać, aby nie uszkodzić jakiegoś elementu. Jeśli nie czujemy się na siłach, lepszym rozwiązaniem będzie wezwanie specjalisty, lub administracji. Należy odkręcić śrubunki w miejscu łączenia rury dopływowej z zaworem grzejnika. Woda, wraz z wysokim ciśnieniem powinna spływać, wydając przy tym świst. Po wszystkim należy z powrotem całość zakręcić.

Odpowietrzanie grzejnika na ciepło czy zimno?

Odpowietrzanie powinno przebiegać zdecydowanie na zimno. Przed wykonywaniem prac, należy dokładnie zakręcić zawór. Przy odkręconym zaworze nie ma sensu przeprowadzać żadnych czynności, ponieważ ciągły obieg wody będzie skutecznie to uniemożliwiał.

Dlaczego nie można odpowietrzyć grzejnika?

Istnieje wiele problemów, które mogą wyniknąć z samodzielnego odpowietrzania. Przede wszystkim, stare grzejniki mogą spowodować trwałą uszczelkę, która może doprowadzić do jeszcze poważniejszych komplikacji. Co więcej, na każdym etapie należy być bardzo ostrożnym. Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem, może być wezwanie odpowiedniego fachowca, który wykona tę robotę za nas.

Sprawdź także:

Lawenda – kiedy sadzić, aby uzyskać najlepszy efekt? Wszystko, co musisz wiedzieć

Lawenda to kwitnący krzew, który cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników. Wysoko ceniona za piękny wygląd i przyjemny...

Kto może kupić działkę rolną? Przepisy wprowadzają pewne ograniczenia

Posiadanie własnej działki rolnej to marzenie wielu ludzi, ale jednocześnie po prostu dobra inwestycja. Często jednak nie zdajemy...

Jak dobierać rozmiar rękawic roboczych?

Podczas prac warsztatowych czy remontowych, dbanie o bezpieczeństwo to podstawa. Jednym z kluczowych elementów ochrony są rękawice robocze,...

Funkcjonalne meble kuchenne – jakie wybrać?

Optymalizacja małych przestrzeni kuchennych należy do trudnych zadań – nie jest to jednak niemożliwe do wykonania. Wystarczy kierować...