Usuwanie silikonu z płytek – Jak usunąć silikon z płytek?

Silikon należy do produktów używanych najczęściej w łazience lub w kuchni. Odpowiedzialny jest za uszczelnienie połączeń między płytkami i kafelkami. Przy jego aplikacji należy uważać, gdyż istnieje ryzyko, że zabrudzi ceramikę. Na szczęście usuwanie silikonu z płytek nie należy do trudnych. Najważniejsze, żeby był świeży i miękki. Zatem, jak usunąć silikon z płytek, żeby te wyglądały nadal estetycznie?

Usuwanie silikonu z płytek – Czym zmyć silikon z płytek?

Jak usunąć silikon z płytek? Najważniejsza jest szybka reakcja. Wszelkie zabrudzenia najłatwiej się usuwa z powierzchni, na której świeża plama dopiero co się pojawiła. Jeżeli silikon zaschnie, może on odbarwić powierzchnię lub zmienić kolor. Zaschnięty silikon na ceramice może sporo utrudnić jego usunięcie i nie obejdzie się bez użycia ostrych narzędzi. Czym wyczyścić silikon z płytek, jeśli jest nadal świeży?

Powierzchnię należy dokładnie wyczyścić na mokro z użyciem letniej wody i zebrać pozostałości ręcznikiem papierowym. Możesz do usuwania silikonu z płytek użyć również płynu do naczyń. Trzeba zalać zabrudzone miejsca płynem i poczekać, aż silikon zmięknie. Następnie te pozostałości zebrać szmatką lub gąbką. Ważne, aby nie mieszać płynu do mycia naczyń z wodą, ponieważ to może nie zadziałać.

Najważniejsze informacje:

  • czyszcząc silikon płynem do naczyń, nie należy łączyć go z wodą;
  • zaschnięty silikon trudniej wyczyścić;
  • aby zmyć silikon, należy użyć środków chemicznych lub rozpuszczalnika.

Sprawdź: Jak wycisnąć silikon bez pistoletu?

Jak usunąć stary silikon z płytek domowym sposobem?

Stary i zaschnięty silikon pęka i zmienia swoją barwę na żółtą. Jest nieco trudniejszy do usunięcia niż świeży. Czym usunąć zaschnięty silikon? Możemy spróbować wykorzystać również płyn do naczyń. Wystarczy nanieść niewielką ilość na suche plamy i poczekać, aż płyn je zmiękczy. Resztki usuwamy szmatką lub papierem kuchennym. Jeśli ten sposób nie zadziała, to powinniśmy użyć ostrego nożyka. Jest to czynność prosta, ale czasochłonna. Trzeba zachować ostrożność, ponieważ przy pracy możemy uszkodzić płytki i je porysować. A tego byśmy nie chcieli. Dlatego warto skorzystać z domowych sposobów.

Ocet na co dzień wykorzystywany w kuchni, jak i do sprzątania. Niewielką ilość octu należy zalać stare i zaschnięte plamy i odczekać, aż zabrudzenia zmiękną. Następnie należy je usunąć papierem lub gąbką. Aby uzyskać większe właściwości ścierne, możemy połączyć ocet z solą. Czyszczenie silikonu acetonem również może pomóc. Aceton jest dobrym rozpuszczalnikiem.

Sprawdź: Co położyć na ściany na klatce schodowej?

Usuwanie silikonu octem

Zmywanie silikonu octem może zadziałać, lecz nie dajemy gwarancji, że zaschnięte plamy znikną. Okazuję się, że ten popularny produkt wykorzystywany w kuchni działa jak rozpuszczalnik. Usuwanie silikonu z płytek będzie łatwe i proste. Ocet nanieść na zaschnięte plamy i odczekaj od kilku do kilkunastu minut, aż środek zacznie działać. Aby wzmocnić działanie octu, posyp plamy solą. To wzmocni jego działanie żrące i rozpuszczające. Pozostałości zbierz szmatką lub gąbką. Niestety domowe sposoby nie zawsze działają na usunięcie silikonu z płytek. Wówczas należy udać się do sklepu i sięgnąć po specjalistyczne środki.

Zobacz też: Malowanie ścian – Jak malować ściany?

Usuwanie silikonu acetonem

Usunięcie silikonu z płytek za pomocą acetonu to dobre rozwiązanie. Jak zmyć silikon z płytek? Za pomocą acetonu. Aceton jest dobrym rozpuszczalnikiem. Wystarczy nanieść go na stary silikon i odczekać około 15 minut. Właściwości rozpuszczające acetonu powinny zadziałać i go rozpuścić. Jak substancja zmięknie, należy go usunąć, korzystając ze szpachelki. Jeśli to nie przyniesie pożądanych rezultatów, to proces należy powtórzyć. Aceton jest środkiem powszechnie dostępnym i można go nabyć w każdym sklepie. Co więcej, zabrudzoną odzież od silikonu również można nim wyczyścić. Aceton nie niszczy włókien tkanin. Jeśli aceton zawiedzie i nie spełni swojej roli, to trzeba będzie zaopatrzyć się w specjalne środki chemiczne.

Zobacz również: Gruntowanie ściany – Kiedy i jak gruntować ściany?

Czym rozpuścić silikon – rozpuszczalnik do silikonu

Zmywanie silikonu z płytek za pomocą rozpuszczalnika jest najczęstszym sposobem wykorzystywanym do jego usunięcia. Na początek warto wypróbować domowy sposób taki jak aceton. Jeśli ta metoda zawiedzie, warto zaopatrzyć się w specjalne środki chemiczne. Te środki występują najczęściej na bazie żelu lub są połączeniem rozpuszczalnika i takich substancji jak terpeny.

Te produkty wykazują się wzmożonym działaniem w usunięciu starego silikonu. Zazwyczaj mają przyjemny zapach i nie powodują bólów głowy, tak, jak w przypadku użycia acetonu. Niestety korzystając z takich środków, musimy uważać, ponieważ potrafią zmatowić powierzchnię. Dobrze jest, aby powierzchnie zabezpieczyć najlepiej taśmą malarską. Wszystkie produkty chemiczne nakładamy pędzelkiem na zabrudzenia. Czekamy około 15 do 20 minut, aż silikon się rozpuści. Następnie usuwamy go za pomocą gąbki.

Sprawdź: Z czym połączyć kamień na ścianie?

Jak usunąć smugi po silikonie?

Smugi lub plamy na kafelkach oraz płytkach są nieodłącznym elementem każdej pracy wykończeniowej. Pozostałe smugi po silikonie możemy zmyć za pomocą szmatki z letnią wodą. Jeśli smugi są zaschnięte, należy je rozpuścić. Do tego posłuży nam aceton albo środki chemiczne w postaci pasty lub żelu. Wszelkie smugi możemy również zmyć za pomocą skoncentrowanego płynu do mycia naczyń.

Smugi, które powstały na szkle lustra z łatwością usuniemy za pomocą skrobaka z akrylu. Przy czyszczeniu lustra trzeba uważać, ponieważ szklaną powierzchnię łatwo jest zarysować. Kolejnym sposobem jest użycie niezawodnego octu lub gumki do atramentu. Jak usunąć silikon z płytek ceramicznych? Jeśli silikon jest świeży, możemy go zebrać specjalnym nożykiem np. do tapet, a pozostałości zebrać gąbką lub papierem. Jeśli mamy do czynienia z zaschniętym preparatem, to najlepiej użyć rozpuszczalnika takiego jak aceton lub ocet lub skorzystać ze środków chemicznych. 

Łączenie paneli z płytkami silikonem wykonuje się za pomocą pistoletu. Za pomocą silikonu łatwo stworzysz estetyczne przejście łączące te oba materiały. Takie rozwiązanie jest łatwe w utrzymywaniu czystości.

Sprawdź: Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Czytelnicy pytają jak usunąć silikon z płytek:

Czym usunąć silikon z płytek?

Silikon z płytek możemy usunąć płynem do mycia naczyń, acetonem, octem lub środkami chemicznymi.

Czym wyczyścić silikon w kabinie prysznicowej?

Za pomocą środków chemicznych w tym popularnym acetonem.

Czym zmyć silikon z rąk?

Najlepiej zmiękczyć go tłustym kremem lub olejkiem. Następnie dłonie umyć w ciepłej wodzie korzystając z szorstkiej szczoteczki.

Co rozpuszcza silikon?

Silikon rozpuszczają rozpuszczalniki, środki chemiczne i aceton wraz z octem.

Czym zmyć silikon z szyby?

Silikon należy zmyć środkami chemicznymi lub zeskrobać za pomocą skrobaka.

Sprawdź także:

Toaleta na budowę – najważniejsze kwestie

Toaleta jest niezwykle ważna w życiu każdego z nas, ponieważ właśnie w niej spełniamy jedne z najważniejszych potrzeb...

Malowanie mebli – Jak pomalować meble?

Podniszczonego mebla, który jest jeszcze w miarę w dobrym stanie nie musimy już wyrzucać na śmietnik. Można nadać...

Jak narzędzia to tylko wysokiej jakości.

Nawet najdrobniejsze prace w naszym domu, można zlecić ekipie remontowej, czy też majstrowi. Jest to jednak spora ujma...

Regały łazienkowe, które świetnie sprawdzą się w małych i dużych łazienkach

Projektując wyposażenie łazienki, warto zadbać o meble, które zapewnią nam więcej miejsca do przechowywania. Dzięki nim łatwiej utrzymamy...