Malowanie mebli – Jak pomalować meble?

Podniszczonego mebla, który jest jeszcze w miarę w dobrym stanie nie musimy już wyrzucać na śmietnik. Można nadać mu nowe życie nadając mu nowy kolor. Malowanie mebli to także sposób na zmianę wyglądu całkiem jeszcze nowych mebli.

Malowanie mebli 

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele rodzajów farb, którymi można malować meble. Do wyboru są następujące rodzaje farb:

  • akrylowe. Są bardzo popularne z uwagi na łatwość stosowania. Ich plusem jest to, że są wodorozcieńczalne i w czasie malowania nie generują nieprzyjemnego zapachu. Farba akrylowa jest bezpieczna i można być używana nawet do malowania mebli w pokoju dzieci. Schnie bardzo szybko – kolejną warstwę można nakładać po około 5 godzinach. Farba akrylowa dostępna jest w bardzo wielu kolorach. Za jej pomocą można uzyskać bardzo różny efekt, w efekcie ma ona zastosowanie do odnawiania szaf, kredensów, komód. W przypadku odnawiania starych mebli zaleca się stosowanie farby podkładowej;
  • ftalowe. Często nazywane są także farbami alkidowymi. Farba ta powstaje na bazie oleju lnianego, dzięki czemu bardzo łatwo się rozprowadza. Jest bardzo odporna na czynniki atmosferyczne, dlatego można jej użyć do renowacji mebli ogrodowych;
  • farby olejne. Można je nazwać farbami ftalowym starszej generacji. Do renowacji mebli najczęściej wybierana jest farba olejna w postaci lakieru. Farba olejna ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Do zalet zalicza się to, że dobrze pokrywa malowaną powierzchnię, łatwo się rozprowadza i jest dość odporna na rozmaite czynniki zewnętrzne. Wadą farb olejnych jest nieprzyjemny, długo utrzymujący się zapach. Farby olejne występują w ograniczonej ilości kolorów i faktur;
  • farby kredowe. Jest to bardzo często wykorzystywana farba do renowacji mebli. Powstaje na bazie wyłącznie naturalnych składników, w tym wody i kredy. Stosowanie jej pozwala uzyskać wiele bardzo różnych efektów. Sięgając po farbę kredową, można uzyskać nawet efekt celowego postarzenie mebla. Farba kredowa jest bardzo proste w aplikacji. Jej dodatkową zaletą jest to, że wysycha bardzo szybko, po około 30 minutach można nakładać kolejną warstwę. 

Sprawdź: Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Farba do malowania mebli 

Poszczególne rodzaje farb do mebli odznaczają się bardzo różnymi właściwościami, a to oznacza, że nie każda z  nich nadaje się do malowania wszystkich mebli niezależnie od ich przeznaczenia i materiału, z którego zostały wykonane. W naszych domach bardzo częstym spotykanym rodzajem mebli są meble z okleiny. Jeśli stoją one od kilku lat czy dłużej, przestają cieszyć swoim wyglądem. Nie oznacza to jednak, że trzeba je wyrzucić. Zupełnie nowe oblicze meblom tym można nadać przemalowując je na nowy, modny kolor.

Jak przemalować meble z okleiny? Malowanie mebli z okleiny nie jest skomplikowanym zadaniem wymagającym skomplikowanych narzędzi i dużych umiejętności. Jaka farba do mebli z okleiny będzie najlepszym wyborem? Do malowanie mebli z okleiny można wykorzystać:

  • farbę akrylową do drewna. Farba ta jest wodorozcieńczalna, pozbawiona przykrego zapachu i całkowicie bezpieczna. Doskonale sprawdzi się, gdy interesuje nas malowanie szafy, komody, szafek, wiszącej półki;
  • farby ftalowe. Są lepszym rozwiązanie, gdy interesuje nas zmiana koloru mebli takich, jak stół czy biurko. Farby te są łatwe w aplikacji, ale mają intensywny, nieprzyjemny i długo utrzymujący się zapach. Decydując się na przemalowywanie mebli farbą ftalową trzeba to robić przy otwartych oknach lub na świeżym powietrzu;
  • farby kredowe. Są łatwe w aplikacji, tworzą równomierną powłokę, spod której na pewno okleina nie będzie widoczna;
  • farby renowacyjne. Sprawdzą się, gdy chcemy zmienić kolor mebli kuchennych lub łazienkowych. Można nimi przemalowywać meble z drewna, płyt wiórowych, laminowane czy ze sklejki. 

Jak zmienić kolor mebli najszybciej? Na rynku dostępne są farby w sprayu. Malowanie mebli sprayem zajmuje naprawdę niewiele czasu. W przypadku mebli z okleiny sprawdza się doskonale.

Sprawdź: Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Jak pomalować meble?

Malowanie to sposób na odświeżenie nie tylko drewnianych mebli czy tych wykonanych z okleiny.. Technika ta sprawdza się także w przypadku mebli wykonanych z płyt meblowych. Malowanie płyt meblowych wymaga trochę wysiłku, ale się opłaci. Duży wybór farb na rynku sprawia, że można odnowić zarówno meble, które zostały pokryte fornirem, jak i laminatem. Niezależnie od tego, jakie meble mamy zamiar przemalować, musimy je wcześniej odtłuścić.

Czym odtłuścić meble przed malowaniem? Nie musimy do tego wykorzystywać żadnych specjalistycznych środków, meble przed malowaniem można odtłuścić myjąc je najpierw ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń albo octu, a następnie czystą wodą. Na koniec trzeba je osuszyć. Malowanie starych mebli na biało to sposób na odświeżenie starych mebli, których kolor przestał się nam podobać. Meble można malować zarówno pędzlem, jak i wałkiem. Duże powierzchnie o wiele wygodniej jest malować wałkiem, pędzel przyda się do trudno dostępnych miejsc. 

Sprawdź: Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Ceny kuchni na wymiar 2021

Malowanie mebli z okleiny 

Wszystkie meble, które mają zyskać nowy kolor należy dokładnie umyć, a następnie odtłuścić. Jako środek odtłuszczający świetnie sprawdza się nie tylko benzyna ekstrakcyjna, ale także zwykły ocet spirytusowy. Zabierając się za malowanie mebli z okleiny koniecznie należy sprawdzić w jakim jest ona stanie. Jeśli okleina została uszkodzona, przed malowaniem trzeba ją niestety usunąć.

Do malowania mebli z okleiny najlepiej sprawdzi się wałek z gąbki. Umożliwia on nakładanie cienkich, równomiernych warstw farby i nie pozostawia smug. Do malowania drobnych elementów i miejsc trudno dostępnych dobrze sprawdzi się mały pędzelek. Jaka farba do mebli z okleiny sprawdzi się najlepiej? W przypadku mebli z okleiny można użyć zarówno farby akrylowej, kredowej, jak i farby w sprayu czy renowacyjnej. 

Zobacz też: Farba do kamienia: naturalnego, dekoracyjnego i elewacyjnego

Malowanie mebli z MDF

Proces przygotowania mebli z MDF do malowanie w zasadzie niczym nie różni się od przygotowań, które są niezbędne przed malowaniem mebli drewnianych czy w okleinie. Meble te należy więc najpierw umyć środkiem odtłuszczającym. Może to być zarówno benzyna ekstrakcyjna, jak i ocet. Następnie meble należy umyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na powierzchnię malowanego mebla należy następnie nałożyć farbę podkładową. Meble z MDF można malować farbą kredową albo renowacyjną.

Zobacz też: Aranżacja małej kuchni – Jak urządzić małe kuchnie

Czytelnicy pytają o malowanie mebli:

Jaki wałek do farby akrylowej do mebli?

Do malowania mebli farbą akrylową najlepiej sprawdzi się wałek wykonany z gąbki.

Czym pomalować meble?

Na rynku jest wiele farb, które można wykorzystać do przemalowania mebli. Do wyboru są farby akrylowe, ftalowe (alkidowe), olejne, kredowe, renowacyjne i w sprayu. Do malowanie można użyć zarówno wałka, jak i niewielkiego pędzla.

Jak przemalować meble na biało?

Do przemalowania mebli na biało można wykorzystać wałek z gąbki oraz farbę kredową, akrylowa, olejną czy renowacyjną. 

Czym malować meble ogrodowe?

Meble ogrodowe narażone są na działanie niekorzystnych, zmiennych warunków atmosferycznych. Do ich malowanie najlepiej sprawdzi się wytrzymała farba olejna lub ftalowa. 

Jaki wałek do malowania mebli?

Do malowanie mebli najlepszy jest wałek z gąbki.

Sprawdź także:

Czysta woda w oczku wodnym – o co trzeba zadbać?

Czysta woda w oczku wodnym to bardzo ważny element pięknego ogrodu, który zapewni nam nie tylko wyjątkowe widoki,...

Jak przezimować trawy ozdobne w donicach? Oto niezawodny sposób

Trawy ozdobne stosunkowo od niedawna cieszą się ogromną popularnością. Delikatne, pierzaste i zwiewne długie źdźbła, zakończone kwiatostanami w...

Basen ogrodowy — jak wybrać najlepszy?

Basen ogrodowy to doskonała alternatywa dla osób, które bez dużych kosztów i prac budowlanych chcą zyskać w swoim...

Krzyczące, tupiące i biegające dziecko sąsiadów utrudnia funkcjonowanie? Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci. Jak radzić sobie z ciągłym hałasem?

Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci może być uciążliwe dla sąsiadów i wprowadzać niepotrzebne napięcie w relacje sąsiedzkie. Należy...