Przygotowanie ścian do malowania – Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najbardziej popularny sposób wykończenia ścian. Jest to długotrwały proces, do którego warto bardzo starannie się przygotować. Należy nie tylko wybrać odpowiednią farbę i narzędzia, ale także przygotować ściany do pokrycia je farbą. Przygotowanie ścian do malowanie wymaga wykonania kilku czynności, żadna z nich nie powinna być pominięta. Jak przygotować ścianę do malowania?

Przygotowanie ścian do malowania

Powierzchnia ścian, które będą malowane muszą być czyste i nieuszkodzone. Przygotowanie ściany do malowania obejmuje więc między innymi naprawę uszkodzeń. Uszkodzeniom najszybciej i najłatwiej ulegają narożniki (łatwo je niechcący obtłuc). W okolicach połączeń lubią też powstawać pęknięcia i rysy. Chcąc naprawić obtłuczony narożnik, należy oczyścić go z pyłu u pozostałości zaprawy. Uszkodzone miejsce oczyszczamy tak długo aż uzyskamy jednolite podłoże, które nie będzie się wykruszać.

Następnie uszkodzony fragment narożnika zwilżamy wodą i wypełniamy go zaprawą gipsową. Zaprawa ta dostępna jest w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Przygotowuje się ją zgodnie z przepisem zamieszczonym na opakowaniu. Zaprawę nakłada się i wyrównuje kielnią. Po stwardnieniu zaprawy gipsowej jej powierzchnię należy przeszlifować. Można do użyć metalowej siatki ściernej lub papieru ściernego. Zarówno siatka, jak i papier dostępne są z bardzo różną grubością uziarnienie. Dobiera się je do faktury ściany – im jest ona grubsza, tym grubszy papier ścierny czy siatkę należy zakupić. Rysy i pęknięcia także naprawia się zaprawą gipsową, ale do jej nadkładania używa się wąskiej szpachelki. Przed przystąpieniem do pracy należy podłoże oczyścić.  Gdy masa gipsowa wyschnie, trzeba jej powierzchnię wyszlifować papierem ściernym. Grubość papieru powinna być zbliżona do grubości tynku. 

Zobacz też: Malowanie ścian – Jak malować ściany?

Jak przygotować ścianę do malowania?

Przygotowanie ściany do malowania obejmuje nie tylko naprawę ewentualnych uszkodzeń. Zanim przystąpimy do malowania musi ocenić stan podłoża i jego przyczepność. Można to sprawdzić wykonując prosty test – w kilku miejscach przyklejamy do ściany mocno dociskając kawałki samoprzylepnej taśmy malarskiej, a następnie odrywamy ją energicznym ruchem. Jeśli do taśmy przykleiła się farba, oznacza to, że stare powłoki praktycznie nie trzymają się podłoża. Oznacza to, że czeka nas mnóstwo pracy, gdyż stare powłoki muszą zostać usunięte. Ułatwimy sobie pracę, gdy je namoczymy. Po usunięciu starej powłoki ściany trzeba wyrównać gładzią gipsową. Po wyschnięciu gładzi szlifuje się je powierzchnię papierem ściernym średniej grubości. Przygotowanie ścian do malowania po gładzi wymaga także ich starannego odkurzenia. Pył można usunąć czystą szczotką.

Ze ścian, które mają być malowane należy usunąć nie tylko stare warstwy farby, które praktycznie przestały się już trzymać podłoża, ale także tapety. Najszybciej da się usunąć tapetę, która była kładziona metodą „klej na ścianę”. Znacznie więcej czasu zajmie usunięcie tapety, którą kładziono pokrywając klejem nie ścianę, a tapetę. Przed zrywaniem tapetę warto namoczyć na 5 minut gorącą wodą. Wtedy da się ją zerwać o wiele szybciej. Do zrywania tapety przyda się szeroki nóż.

Przed malowaniem trzeba zabezpieczyć też wszystkie niemalowane powierzchnie: podłogą, drzwi, okna. Przez pomalowaniem zabezpieczyć trzeba także wyłączniki i gniazdka. Można je okleić taśmą malarską, ale można też je poodkręcać i zabezpieczyć taśmą tylko ich wewnętrzny mechanizm. Uwaga ! Taśmę malarską usuwamy z gniazdek i włączników po nałożeniu pierwszej warstwy farby. Zabezpieczamy je kolejny raz nową taśmą przed przystąpieniem do nakładania drugiej warstwy farby. 

Zobacz też: Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Gruntowanie ścian to kolejny etap przygotowania ścian do malowania. Wiele osób nie do końca wie, czy trzeba gruntować ściany przed malowaniem za każdym razem czy też jedynie od czasu do czasu. Kiedy gruntować ściany? Na pewno gruntowania wymagają te ściany, które były naprawiane oraz te, z których została usunięta stara farba.

Gruntowanie jest konieczne także w przypadku ścian, które będą malowane po raz pierwszy. Preparat gruntujący aplikuje się także na płyty gipsowo-kartonowe.  Rezygnacja ze stosowania preparatu gruntującego nie jest zbyt rozsądna, daje tylko pozorną oszczędność. Dobry grunt pod farbę jednocześnie zmniejsza i wyrównuje chłonność podłoża. Zapewnia też odpowiednią przyczepność farbie. W efekcie zostaje ograniczone jej zużycie. Za gruntowanie ścian można zabrać się dopiero wtedy, gdy nowy tynk czy zaprawa gipsowa są suche.

Czym gruntować ściany przed malowaniem? Preparatów, które obecnie można wykorzystać do gruntowania ścian przed malowaniem jest naprawdę wiele. Do tej kategorii zalicza się zarówno uniwersalną emulsję gruntującą, jak i farby alkidowe przeznaczone do gruntowania betonu, tynku, ścian szpachlowanych oraz malowanych wcześniej farbami wapiennymi. Do preparatów gruntujących należą także akrylowe farby gruntujące. Gruntuje się nie tylko ściany, ale także sufit.

Sprawdź: Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Mycie ścian przed malowaniem

Malować powinno się wyłącznie czyste ściany. Nie wystarczy je tylko odkurzyć i usunąć pajęczyny, trzeba też usunąć wszystkie zabrudzenia i tłuste plamy. Trzeba też usunąć ewentualne ogniska pleśni i grzybów. Mycie ścian jest więc kolejnym etapem ich przygotowywania do malowania. Czyszczenie ściany przed malowaniem jest bardzo ważne. Znajdujące się na ścianie zabrudzenia powodują, że struktura farby ulega osłabieniu, w efekcie traci ona przyczepność.

Szczególnie ważne jest usunięcie plam z nikotyny, resztek sadzy, tłustych plam, wykwitów pleśni i grzybów (wymagają one nie tylko usunięcia, ale także zastosowania preparatu grzybobójczego). Do usuwanie zanieczyszczeń przed malowaniem przeznaczone jest specjalne mydło do mycia ścian. To produkt sprawdzony i pewny, który radzi sobie z usuwaniem nawet tłustych plam. Mydło malarskie ma postać gęstej pasty, przez użyciem należy je rozpuścić kierując się  wskazówkami na opakowaniu. Jak umyć ścianę przed malowaniem? Nie jest to trudne. Do mycia potrzebna będzie jedynie gąbka oraz woda z rozpuszczonym w niej mydłem. Ściany myje się gąbką zamoczoną w roztworze, a na koniec zmywa czystą wodą. 

Zobacz też: Malowanie mebli – Jak pomalować meble?

Jak odtłuścić ścianę przed malowaniem?

Do usunięcie tłustych plam ze ściany stosuje się odtłuszczający detergent. Idealnie sprawdzi się do tego mydło malarskie. Umyte i suche miejsca, na których znajdowały się tłuste plamy warto pokryć jeszcze specjalną farbą, która izoluje plamy. Na rynku dostępne są farby, które izolują bardzo różne plamy: po tłuszczach, dymie papierosowym, zaciekach wodnych, sadzy. 

Zobacz również: Usuwanie silikonu z płytek – Jak usunąć silikon z płytek?

Czytelnicy pytają, o to jak przygotować ścianę do malowania:

Jak oczyścić ściany przed malowaniem?

Wszelkie zabrudzenia, które znajdują się na ścianach muszą zostać usunięte. Zabrudzenia te zmywamy używając sprawdzonego produktu, na przykład mydła malarskiego. Ze ścian usuwamy także stare tapety i nietrzymające się podłoża uprzednio położone powłoki. 

Jak przygotować ścianę do malowania po tapecie?

Zrywanie tapety i przygotowanie ściany do malowania to bardzo czasochłonne zajęcie. Tapetę najszybciej można usunąć na mokro – wystarczy namoczyć ją gorącą wodą i pozostawić na około 5 minut. Po zerwaniu tapety na ścianie mogą pozostać resztki kleju, należy je przed malowaniem usunąć. Należy zwilżyć je wodą i zeskrobać szpachelką. Na koniec ścianę trzeba umyć mydłem malarskim. Jego roztwór usunie zabrudzenia, pozostałości kleju i resztki tapety.

Czym szlifować ściany przed malowaniem?

Do szlifowania ścian przed malowaniem można użyć papieru ściernego lub metalową siatką ścierną. Zarówno grubość papieru, jak i siatki ściernej powinna być zbliżona do faktury ściany. 

Jak gruntować ściany?

Do gruntowania ścian przeznaczone są specjalne preparaty gruntujące. Aplikuje się je pędzlem albo wałkiem. W zależności od rodzaju podłoża i zaleceń producenta nanosi się tylko jedną lub dwie warstwy preparatu. W drugim przypadku konieczne jest zachowanie odstępów czasowych zalecanych przez producenta. Jeśli grunt nakładany był w dwóch warstwach, druga musi wysychać przez 24 godziny. Dopiero po tym czasie można przystąpić do malowania ścian i sufitu.

Sprawdź także:

Gdzie zaopatrzyć się w materiały instalacyjne?

Materiały instalacyjne są niezbędnym elementem podczas budowy, remontu lub konserwacji różnych obiektów. Zapewniają one nie tylko bezpieczeństwo, ale...

Transport towarów za granicę

Standardowe przesyłki za granicę wysyłane są zwykle droga lądową, w ciężarówkach, a w przypadku wysyłek międzykontynentalnych drogą lotniczą....

Jak naprawiać dylatacje posadzek przemysłowych?

Różnego rodzaju posadzki, a zwłaszcza betonowe, są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Na szczęście istnieją różne sposoby, żeby...

Narożnik do małego salonu – jaki wybrać?

Mały salon wcale nie musi być trudny do zaaranżowania. Jeśli stoisz przed dylematem, jaki narożnik do małego salonu...