Mól włosienniczek, czyli mól odzieżowy. Najlepsze domowe sposoby na mole ubraniowe

Jeśli zauważymy, że w pomieszczeniu lata stosunkowo niewielkich rozmiarów owad o charakterystycznych skrzydełkach, powinniśmy jak najszybciej dokładnie sprawdzić wszystkie szafy i półki z ubraniami. Jeden osobnik świadczy bowiem o tym, że w naszym mieszkaniu zasiedlił się mól włosienniczek, czyli mól ubraniowy. Co więcej, należy liczyć się z tym, że mamy już całą kolonię, której pozbycie się będzie wymagało wdrożenia odpowiednich środków. „Mole ubrania” to jedna z częściej wyszukiwanych w Internecie fraz.

Mól włosienniczek – charakterystyka

Mól włosienniczek to niewielki owad, który zaliczany jest do rodziny motylowatych. W odróżnieniu jednak od swoich barwnych kuzynów nie wzbudza w nas zachwytów. Jest to ewidentny szkodnik, który zasiedla się na ubraniach. Najbardziej lubi te wykonane z wełny, futra naturalnego, bawełny. W ostateczności zadowoli się również włóknami sztucznymi. Mole włosienniczki z pewnością kojarzą osoby robiące na drutach.

Mole i ich larwy często bytują bowiem w kłębkach wełny – zarówno tej naturalnej, jak i wykonanej z akrylu. Warto pamiętać, że najrozsądniej jest zapobiegać pojawieniu się moli. Kiedy bowiem już zasiedlą nasze szafy ubraniowe, wiele ubrań może zostać szybko zniszczonych. Plusem jest to, że mole na ubraniach usunąć jest znacznie łatwiej niż mole spożywcze, które z kolei mogą zasiedlić nasze kuchnie.

Sprawdź: Jak wygląda gniazdo pszczół i jak je usunąć?

Co robi mól włosienniczek?

Jak już wspomnieliśmy, mol w ubraniach może zasiać niemałe spustoszenie. Te niewielkie owady żywią się bowiem tkaninami, składają w nich również larwy, z których rozwijają się kolejne pokolenia dorosłych owadów. Jeśli nie zorientujemy się w porę, że w naszym domu pojawiły się mole, może spisać na straty ulubiony sweter, sukienkę czy spódnicę. Po inwazji moli ubraniowych wiele rzeczy będzie nadawało się już tylko do wyrzucenia.

Zobacz też: Juka ogrodowa – jej odmiany i uprawa

Mole ubraniowe – larwa mola odzieżowego

Pierwsze larwy moli odzieżowych pojawiają się na ogół nie w szafie, a w takich miejscach, jak tapicerka na fotelu, dywan czy zwinięty koc leżący stale w tym samym miejscu. Dopiero z czasem przenoszą się do szaf i półek z ubraniami. Larwy moli włosienniczków mają biały tułów z ciemną główką. Ich długość wynosi około jedenaście milimetrów. Podobnie jak dorosłe osobniki, żywią się włóknami pochodzącymi zarówno z tkanin naturalnych, jak i syntetycznych. Nie pogardzą piórami i futrem naturalnym, które jednak w naszych szafach można spotkać coraz rzadziej.

Sprawdź: Jakie są rośliny trujące dla psa?

Domowe sposoby na mole ubraniowe

Domowy sposób na mole ubraniowe jest przede wszystkim jeden – trzeba regularnie sprzątać i odkurzać szafy, aby mole w ogóle się w nich nie zasiedliły. Może jednak zdarzyć się tak, że mimo porządku na najwyższym poziomie, mole przywędrują do nas z klatki schodowej bądź zostaną przyniesione na ubraniach przez znajomych. Wówczas trzeba wiedzieć, jak z nimi walczyć. Rozpoczynamy od dokładnego przejrzenia zawartości wszystkich szaf. Ubrania, które zostały mocno zniszczone czym prędzej wyrzucamy.

UWAGA: nigdy nie wrzucamy ich do kontenerów na używaną odzież. Takie ubrania powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane.

Ubrania, które nadają się do założenia, należy dokładnie uprać, a następnie wysuszyć. Kiedy są już suche, umieszczamy je w foliowych woreczkach i na około dwa tygodnie wkładamy do zamrażalnika. Po rozmrożeniu pierzemy je jeszcze raz. Dobrym sposobem jest wyprasowanie żelazkiem rozgrzanym do wysokiej temperatury. Oczywiście nie zrobimy tego z wszystkimi ubraniami. Aby mol domowy zniknął z naszego mieszkania, wszystkie szafy i półki należy dokładnie wyczyścić, używając do tego detergentów. Sprawdza się także woda z niewielkim dodatkiem octu oraz wybranego olejku. Miejsca, które trudno dokładnie wyczyścić, warto podgrzać za pomocą suszarki. Jaja moli nie lubią bowiem wysokiej temperatury.

Poznaj: Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?

Jak odróżnić mole spożywcze od ubraniowych?

Aby skutecznie walczyć z molami, należy przede wszystkim właściwie je zidentyfikować. Zdarza się, że wole ubraniowe mylimy z molami spożywczymi. Tymczasem owady te różnią się między sobą.

Mól włosienniczek jest jednobarwny, a jego skrzydła mają biały kolor. Mól spożywczy jest z kolei wielobarwny. Jego skrzydła mają kolor brunatno – szary. Znajduje się na nich poprzeczny pasek w czarnym bądź niebieskawym kolorze.

Larwy mola ubraniowego są – jak już wspomnieliśmy – białe. Mól spożywczy składa larwy, których kolor może być różny. Mogą być białe, ale mogą mieć nawet czerwony kolor. Z kolei poczwarki są już tylko brązowe.

Zobacz też: Pomrów – Co zjada ślimak pomrowy w ogrodzie i jak się go pozbyć?

Mól włosienniczek w pytaniach i odpowiedziach:

Czy mole spożywcze mogą być w ubraniach?

Mole spożywcze żerują w produktach żywnościowych. Szczególnie lubią takie produkty, jak mąka, kasza, ryż, makarony. Mol w szafie z ubraniami to zawsze mól włosienniczek.

Mole odzieżowe – co jedzą mole odzieżowe?

Mól owad ubraniowy żywi się tkaninami. Zielone mole ubraniowe (i nie tylko) żywią się materiałami zarówno naturalnymi, jak i syntetycznymi. 

Sprawdź także:

Udrażnianie rur sodą. Pozbądź się uciążliwego problemu i uniknij niepotrzebnej wizyty u hydraulika

Zatkane rury to częsty problem, który potrafi irytować i utrudniać codzienne życie. Na szczęście istnieją skuteczne i proste...

Kontener na działkę – Jaka jest kara za postawienie kontenera?

Kontener na swoją działkę można chcieć postawić z wielu różnych powodów. Ostatnio niezwykle popularne stały się kontenery w...

Sprzątanie domu – Cena za godzinę 2021

Zamówienie firmy sprzątającej do domu, lub mieszkania, jest ostatnio coraz bardziej atrakcyjną opcją, zarówno do zatrudnienia cyklicznego, np.:...

Przyłącze wody do działki bez domu – krok po kroku, dokumenty i koszty

Dowiedz się, jak skutecznie podłączyć wodę do działki bez domu. Sprawdź, jakie dokumenty i formalności są potrzebne, poznaj koszty oraz alternatywne rozwiązania, takie jak studnia głębinowa i zbiorniki na deszczówkę. Zyskaj wiedzę, która ułatwi Ci cały proces, i oszczędzaj wodę oraz pieniądze dzięki ekologicznym metodom.