Jak wygląda gniazdo pszczół i jak je usunąć?

Pszczoły miodne, jak i również ich dzikie odpowiedniki to bardzo pożyteczne owady, w przeciwieństwie do ich krewnych. Osy i szerszenie mogą wyrządzić wiele szkód, dlatego zdecydowanie warto się pozbyć ich gniazd. Jednak, czy warto i powinno się niszczyć gniazdo pszczół?

Jak wygląda gniazdo pszczół?

Na starcie warto wspomnieć, że w Polsce zabronione jest jakiekolwiek trucie pszczół. Są one bardzo pożyteczne, dlatego warto się zastanowić, czy aby na pewno usuwanie gniazda pszczół jest konieczne. Warto w takim celu powiadomić najbliższego pszczelarza, który przygarnie te owady i zagwarantuje im nowe miejsce na gniazdo.

Gniazdo pszczół może wyglądać inaczej, w zależności od miejsca, w którym się ono znajduje. Jednym z miejsc, w których może znajdować się tytułowe gniazdo, będzie drzewo.

Wygodna dziupla z gniazdem pszczół to idealne miejsce dla tych owadów. Ich usunięcie, może się wiązać ze zniszczeniem większej części, lub nawet całości drzewa. 

Równie pożyteczne są dzikie pszczoły. Gniazdo przez nie założone może znajdować się gdzieś w samym domu, na balkonie, a nawet w ziemi. Można je poznać po charakterystycznym kokonie, oraz sporej ilości tych owadów w okolicy. Kokon pszczół znajduje się często na drzewach w sadzie. Jednak nie zawsze gniazdo musi być w samym kokonie, może być ono ukryte w jakimś innym miejscu, przez co sama analiza zagrożenia będzie znacznie utrudniona. Ciężko jest zinterpretować typ owada, dlatego lepiej pozostawić to w rękach ekspertów.

Zobacz też: Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?

Gniazdo pszczół w domu

Dzikie pszczoły gniazda robią bardzo często na strychu domu. Istnieje także opcja, w której możemy znaleźć gniazdo dzikich pszczół pod dachem. Może spowodować niemałą panikę, zwłaszcza w pierwszej chwili po odkryciu takiego gniazda. Bardzo ciężko jest odróżnić pszczołę od osy lub szerszenia w takim stanie, zwłaszcza osobie, która się na tych owadach nie zna, dlatego dość często przerażeni ludzie wzywają na pomoc straż pożarną.

Kiedy straż pomoże? W momencie, gdy gniazdo zagraża bezpośrednio życiu lub zdrowiu. Oznacza to, że jeśli w okolicy są osoby uczulone na jad tych owadów, lub znajduje się szkoła, przedszkole itp. wówczas możliwe jest usunięcie przez nich tego problemu. Należy jednak pamiętać, że straż nie dysponuje specjalnymi preparatami na takie okazje, dlatego w przypadku gniazda dzikich pszczół pod dachem, możliwa będzie rozbiórka jego części w celu dostania się do samego gniazda. W innym przypadku polecają oni skorzystać ze specjalistycznej firmy, która z wielką precyzją, oraz odpowiednim sposobem pozbędzie się takowego gniazda. Bardzo dobrym krokiem, może być wezwanie na pomoc najbliższego pszczelarza, który zbada dane gniazdo, oraz bardzo możliwe, że przeniesie je do swojej pasieki. Pszczoły są owadami posłusznymi swojej królowej, więc istnieje spora szansa, że gdy pszczelarz umieści ją w specjalnym pojemniku, to reszta pszczół wleci tam z własnej woli, co znacząco ułatwi cały proces pozbycia się gniazda. 

Sprawdź: Czy osa ma żądło? Jeśli tak, to czy je zostawia i czy umiera po użądleniu?

Gniazdo pszczół na balkonie

Pszczoły, zarówno miodne, jak i dzikie, bardzo często lubią tworzyć swoje gniazda w miejscach zamieszkanych przez ludzi. Jednym z nich, może być jakieś miejsce na balkonie, chociażby dziura w ścianie. Aby usunąć gniazdo w takim przypadku, istnieje kilka możliwości.

  • Pierwszą z nich, jest odczekanie po prostu czasu do zimy. Wtedy zdecydowanie łatwiej jest pozbyć się tego typu problemu.
  • Drugim rozwiązaniem jest wezwanie straży pożarnej. Należy jednak pamiętać, że pomoże ona tylko w określonych sytuacjach. Straż ma za zadanie ochronę ludzi, więc pomogą z tym problemem, tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia.
  • Kolejną opcją, będzie zatrudnienie firmy specjalizującej się w usuwaniu tego typu problemów. Koszt takiej firmy może wynosić około 200 zł, jednak cena może się zmienić w zależności od wielkości gniazda, miejsca, gdzie występuje, lokalizacji itd.
  • Ostatnia możliwość to samodzielne usunięcie gniazda. W różnych sklepach można nabyć specjalne gaśnice na tego typu owady, które skutecznie zwalczają każde gniazdo. Koszt takiego narzędzia oscyluje mniej więcej w granicach nawet 20 zł.

Zobacz również: Bąk a trzmiel – różnice i podobieństwa

Gniazdo pszczół w ziemi

Tego typu gniazdo może być zarówno bardzo uciążliwe, jak i pożyteczne. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają kwiaty, więc jeśli nie ma potrzeby ich usuwania, to zwyczajnie nie warto tego robić. Ciekawostką może być fakt, że nawet osy w tej sytuacji mogą być przydatne, ponieważ usuwają z ogrodu wiele innych szkodników. Aby pozbyć się tego rodzaju gniazda, można użyć specjalnych preparatów owadobójczych. Warto tylko uważać, aby nie zniszczyć okolicznej trawy, oraz innych roślin.

Zobacz również: Pomrów – Co zjada ślimak pomrowy w ogrodzie i jak się go pozbyć?

Jak usunąć gniazdo pszczół?

Gniazdo pszczół można usunąć na kilka sposobów. Wszystko zależy od miejsca, w którym się ono znajduje, oraz od stopnia zagrożenia, jakie wywołują. W przypadku, gdy gniazdo zagraża całej okolicy, a w niej znajdują się szkoły czy przedszkola, wówczas można wezwać straż pożarną. W innym razie warto zastanowić się nad wezwaniem specjalnej firmy do tego zadania. Jednym z najbardziej ryzykownych opcji, będzie zniszczenie takiego gniazda na własną rękę. Może być to katastrofalne w skutkach, ponieważ w przypadku uczulenia na jad pszczół można od tego umrzeć, jak i również dla osób bez uczulenia może być to równie nieprzyjemne, a nawet śmiertelne. Jednak istnieją specjalne preparaty dostępne w sklepach, które pozwalają usunąć gniazdo z w miarę bezpiecznej odległości. Wskazane jest w tym przypadku robić to w nocy, gdy znaczna większość owadów śpi. Warto też zaopatrzyć się w miarę odporną odzież, która ochroni użytkownika przed, chociaż częściowym zagrożeniem.

Jeszcze innym sposobem, będzie wezwanie na pomoc pszczelarza. Będzie to najlepszy wybór dla samych mieszkańców, jak i nieświadomych swojego natręctwa pszczół. Pozwoli to na zwyczajne przeniesienie owadów, a nie całkowite ich wybicie. Warto rozpatrzyć tę opcję, ponieważ mimo posiadania w Polsce kilkuset gatunków pszczół, ich liczba bardzo szybko maleje.

Poznaj: Domowe sposoby na mrówki – Jak pozbyć się mrówek z domu?

Czytelnicy pytają:

Jak pozbyć się pszczół z balkonu?

Najprostszą, a jednocześnie najbardziej ryzykowną opcją, będzie nabycie specjalnego preparatu owadobójczego i wykonanie czynności likwidacji gniazda samodzielnie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wezwanie na pomoc odpowiednich specjalistów.

Czy pszczoły robią gniazda w ziemi?

Tak samo jak osy i szerszenie, pszczoły również mają szansę zrobić gniazdo w ziemi. Bardzo często jest ono tworzone obok roślin, które mogą zapylić.

Kto usuwa gniazda pszczół?

Usunąć gniazdo mogą strażacy, lecz jedynie w określonych warunkach, firma specjalizująca się w usuwaniu tego typu problemów, oraz pszczelarz, który możliwie przeniesie takiego gniazdo do swojej pasieki.

Sprawdź także:

Dylatacja paneli – panele bez dylatacji w progu

Dylatacja to metoda, która ma zapobiegać wybrzuszeniom na podłodze. Należy pamiętać, że panele mogą zmieniać swoją objętość w...

Jaki Agregat Prądotwórczy Do Domu Jednorodzinnego?

Czym dokładnie jest agregat prądotwórczy i jak działa? Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych? Jaką moc i jakie zasilanie...

Piec elektryczny do centralnego ogrzewania – kiedy sprawdzi się to rozwiązanie?

W obliczu rosnących cen paliw kopalnych i dążenia do ekologicznych rozwiązań, coraz więcej gospodarstw domowych zastanawia się nad...

Powiększenie balkonu w bloku. Sprawdź, jak dobudować balkon

Powiększenie balkonu w bloku jest możliwe jedynie za zgodą spółdzielni mieszkaniowej i wszystkich jej członków. Jeśli choć jedna...