Rozmrażanie lodówki no frost – Czy lodówkę no frost trzeba rozmrażać?

Lodówki już od wielu lat pomagają ludziom zachować świeże jedzenie przez długi czas. Niestety, przez powstawanie szronu w starszych modelach, często trzeba było to urządzenie rozmrażać. Jak wygląda sytuacja przy bardziej nowoczesnych sprzętach? Czy lodówkę no frost trzeba rozmrażać?

Czy lodówkę no frost trzeba rozmrażać?

W lodówkach no frost zachodzi stała wymiana powietrza. Urządzenie skutecznie pozbywa się wilgoci z wnętrza, co skutkuje dłuższą trwałością jedzenia. Ucierpieć mogą na tym niektóre produkty, które jakiegoś poziomu wilgotności potrzebują, jak chociażby sery, które zwyczajnie mogą się wysuszyć.

Okazuję się, że mimo iż technologia no frost skutecznie chroni urządzenie przed powstawaniem niechcianego szronu, tak konieczne jest odmrażanie lodówki no frost przynajmniej dwa razy do roku. Ma to jednak charakter bardziej konserwacyjny, skierowany bardziej w celu umycia wnętrza lodówki, oraz otworu odpływowego. 

Problem może się pojawiać przy niektórych modelach. Okazuje się, że technologia no frost może obejmować, chociażby tylko zamrażalnik, lub jedną komorę. Mimo że wielu producentów zapewnia o braku konieczności rozmrażania takiej lodówki, może się to zakończyć nawet trwałą usterką urządzenia po upływie kilku lat. Więc, czy lodówki no frost się rozmraża? Według zaleceń wielu internautów należy to robić co jakiś czas w ciągu roku. 

Zobacz też: Malowanie ścian – Jak malować ściany?

Rozmrażanie lodówki no frost

Jak rozmrozić lodówkę no frost? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć niejedną osobę. W porównaniu ze starymi lodówkami jest to bardzo proste i nie wymaga od użytkownika zbyt dużego wpływu. 

Na pewno większość użytkowników pamięta rozmrażanie w starszych modelach. Wiele problemów z samym lodem, który bardzo powoli się skraplał, co trzeba było zabezpieczyć jakimś materiałem, lub pojemnikiem na wodę. Na dodatek, bardzo często trzeba było taką lodówkę rozmrażać nawet raz na dwa tygodnie. Można w ten sposób bardzo łatwo zauważyć, jak technologia w tej dziedzinie poszła do przodu, ponieważ z czasu dwóch tygodni, dzisiaj rozmrażać lodówkę należy co kilka miesięcy.

Lodówkę z technologią no frost, przez brak szronu, wystarczy jedynie odciąć od zasilania, wyciągnąć wszystkie znajdujące się w środku produkty, następnie bardzo dokładnie umyć jej wnętrze, po czym wytrzeć ją do sucha. Do celu samego umycia można użyć wody z octem, lub wody z płynem do mycia naczyń. Po tych czynnościach lodówka jest znów gotowa do użycia.

Sprawdź: Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Automatyczne rozmrażanie a no frost

Dużo lodówek jest zaopatrzone w automatyczny system rozmrażania. Krótko mówiąc, lodówka sama się rozmraża. Polega to na tym, że urządzenie gromadzi zbędną wodę, lód i brud w specjalnym zbiorniku, znajdującym się na zewnątrz. Niestety, nie oznacza to, że nie trzeba dbać o czystość całej lodówki. System ten zabezpiecza lodówkę przed powstaniem szronu na tylnej ścianie urządzenia. Więc, w konsekwencji i tak trzeba będzie takie urządzenie rozmrażać, a dodatkowo, zadbać o sam odpływ, aby w przyszłości taka lodówka nie uległa usterce.

Jeśli chodzi o modele z technologią no frost, to sprawa jest nieco wygodniejsza. W przypadku lodówki bez rozmrażania szron po prostu nie występuje. W takiej lodówce należy jedynie raz na pół roku przetrzeć ścianki chłodnika lub zamrażalnika. Wszystko zależy od miejsca, w którym taka technologia się znajduje. No właśnie, przed nabyciem takiej lodówki, należy dokładnie zbadać, w którym miejscu technologia no frost występuje, ponieważ może się okazać, że tylko pewna jej przestrzeń jest nią objęta.

Warto dokładnie się zastanowić, czego oczekujemy od takiej lodówki. Istnieją modele o wiele większe, nadające się do dużej kuchni, takie jak, chociażby Samsung Side to Side, lub zwykłe, sprawdzające się w zwykłych mieszkaniach, lub domach jednorodzinnych. Dzisiaj istnieje tyle modeli, że każdy przyszły użytkownik powinien znaleźć coś idealnego dla siebie, zarówno pod względem samej funkcjonalności, jak i wyglądu.

Poznaj: Domowe sposoby na mrówki – Jak pozbyć się mrówek z domu?

Rozmrażanie lodówki suszarką

Rozmrażanie zwykłej lodówki zajmuje dość sporo czasu, a nie każdy jej użytkownik jest tak cierpliwy. Jedzenie wyjęte z takiego urządzenia może zrobić niemały bałagan, dlatego nic dziwnego, że tyle osób chce w jakiś sposób przyspieszyć proces rozmrażania. Jednak, czy jest to bezpieczne zarówno dla samego użytkownika, jak i urządzenia?

Jednym ze sposobów na przyspieszenie czynności rozmrażania, jest pomaganie suszarką do włosów. Samemu użytkownikowi raczej nic nie grozi, oprócz potencjalnych kosztów nabycia nowej lodówki, ewentualnie naprawy aktualnego modelu. Niestety, dla urządzenia może się to zakończyć trwałą usterką, dlatego lepiej nie ryzykować w ten sposób. 

Innym sposobem będzie zeskrobywanie lodu ze ścianek lodówki, oraz jej innych elementów. Również nie poleca się tego robić, ponieważ może się to zakończyć kolejnym uszkodzeniem urządzenia, w postaci naruszenia powłok lodówki. 

Najlepszym rozwiązaniem jest uzbrojenie się w cierpliwość, a następnie odczekanie kilku godzin. Będzie to najbezpieczniejsze dla samego urządzenia, oraz portfela użytkownika.

Zobacz również: Piekarnik gazowy – temperatury [Mastercook, Amica, Beko]

Włączenie lodówki po rozmrożeniu

Po rozmrożeniu wystarczy sprawdzić, czy wszystkie ścianki są już suche i gotowe do pracy. Jeśli tak, wystarczy z powrotem włożyć tam posiadane jedzenie i zwyczajnie włączyć lodówkę do prądu. Czasami trzeba pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury, jeśli została ona zmieniona na 0 podczas wcześniejszego jej wyłączania.

Poznaj: Sygnatury porcelany: polskiej, niemieckiej i chińskiej

Czytelnicy pytają czy lodówkę no frost trzeba rozmrażać:

Jak rozmrozić lodówkę samsung side by side?

Lodówkę samsung side by side rozmraża się identycznie jak inne, z wyjątkiem dłuższego czasu trwania procesu samego rozmrażania. Może trwać ono dłużej, z powodu większego urządzenia.

Czy lodówki no frost pracują cały czas?

Lodówki no frost potrafią czasem pracować bardzo cicho, co może skłaniać do myślenia, że są zwyczajnie wyłączone. Jest to myślenie błędne, ponieważ takie lodówki mogą pracować cały czas, bez żadnego problemu. 

Jak długo rozmrażać lodówkę no frost?

Czas rozmrażania w przypadku modeli no frost, uzależniony jest tak naprawdę od samego umycia ścianek lodówki. Przez brak szronu, będzie to czas na pewno krótszy niż w przypadku innych lodówek.

Jak często rozmrażać lodówkę no frost?

Producenci bardzo często twierdzą, o braku konieczności jakiegokolwiek rozmrażania. Średnio jednak poleca się to robić przynajmniej 2 razy do roku. Istnieją pewne opinie, które twierdzą, że powinno się to robić nawet raz na 3 miesiące.

Czy lodówkę no frost można wyłączyć?

Przy rozmrażaniu można, a nawet trzeba ją wyłączyć. 

Sprawdź także:

Przytulne miejsce w ogrodzie — jak zaaranżować przestrzeń?

Marzy Ci się funkcjonalne i estetyczne zaaranżowanie ogrodowej przestrzeni? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Tworząc przytulne miejsce...

Lokalizacja śmietnika – przepisy. Jaka powinna być odległość pojemników i kontenerów od budynków?

Lokalizacja śmietnika to jeden z kluczowych aspektów związanych z gospodarką odpadami. Odpowiedni wybór miejsca, w którym będzie składowany...

Transport lodówki

Lodówka jest jednym z najbardziej potrzebnych sprzętów AGD. Bez tego urządzenia nie da się już dzisiaj funkcjonować. Transport...

Jaki materiał na narzutę wybrać?

Istotnym elementem w aranżacji wnętrz są tkaniny. Są stosowane od wieków w postaci zasłon, obrusów, kap, narzut. W...