Gont czy blacha – co wybrać na dach?

Gonty bitumiczne, jak i blachy są chętnie wykorzystywanymi materiałami pokrywającymi dach. Dobrze wykończony dach jest ozdobą domu i chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz czy śnieg oraz przed wilgocią. Przed wyborem odpowiedniego pokrycia dachowego, należy rozważyć kilka istotnych kwestii. Powinniśmy rozważyć trwałość materiałów oraz wady i zalety. Zatem gont czy blacha?

Gont bitumiczny czy blacha – co wybrać na dach?

Gont czy blacha na dach? Oba materiały są wysokiej jakości i w atrakcyjnych cenach. Wszystko jest zależne od naszych preferencji, jak i gustu. Oba materiały, jednakowo gont czy blacha spełnią swoje zadanie. Decydując się na zakup pokrycia dachowego, należy rozważyć wady i zalety. Jeśli wybór jest dla nas ciężki, a decyzja trudna do podjęcia to zalecamy skonsultować się ze specjalistą, który udzieli fachowej pomocy, wartościowych rad, jak i odpowie na pytanie, co lepsze – blachodachówka czy gont. Poniżej znajdziesz pełne porównanie cen, montażu i wymiarów gontu i blachodachówki. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w podjęciu decyzji.

Sprawdź: Jaki jest koszt wymiany dachu i od czego zależy?

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny jest lekki i ekonomiczny. Zastosowanie nowoczesnej technologii sprawia, że jest to materiał chętnie wykorzystywany do pokrycia dachowego. Jest rozwiązaniem korzystnym, estetycznym i wytrzymałym. Pokrycia dachowe wykonane są z papy dachowej. Do wytworzenia gontów używa się asfaltu przemysłowego bądź modyfikowanego. Te masy są odporne na działanie promieni słonecznych UV, jak i na niskie i wysokie temperatury. Gonty papowe są najczęściej używane przy powierzchniach o niestandardowym kształcie. 

Gont – cena 

Gonty dachowe cechują się atrakcyjnymi i przystępnymi cenami. Niestety koszty pokrycia dachowego gontami bitumicznymi mogą wzrosnąć, jeśli będzie potrzeba położenia ich na usztywnionym poszyciu. Na cenę gontów wpływa ich kształt, wzór oraz kolor posypki. Najdroższa posypka to ta miedziana. Gont na dach kosztuje od 23 do 94 zł za m2, gonty faliste oscylują pomiędzy 15 a 35 zł za m2. Za montaż gontu na usztywnionym poszyciu trzeba będzie doliczyć kwotę 17-35 zł za m2.

Gont – montaż

Montaż gontu bitumicznego należy do prostych czynności. Do instalacji gontu nie są wymagane specjalne narzędzia, dlatego sam montaż możemy wykonać samodzielnie. Montaż najlepiej wykonać w ciepły i słoneczny dzień. Zanim zabierzemy się do pracy, należy pamiętać, aby wykonać obróbki blacharskie, zamontować deski okapowe oraz szczytowe i należy przygotować papę podkładową. Ten etap wymaga od nas również zamontowania rynien oraz wentylacji.

Odpowiednie położenie gontów bitumicznych zapewnia wytrzymałość pokrycia dachowego. Możemy do tego wykorzystać deski, sklejkę, która jest wodoodporna czy płyty wiórowe, jak i płyty OSB. Aby montaż został dobrze wykonany, musimy się upewnić, że nie ma wilgoci. Natomiast podłoże musi cechować się równą powierzchnią oraz musi zostać zaimpregnowane. Niektóre gonty bitumiczne są łatwe w położeniu, ponieważ w całości pokryte są klejem lub paskami kleju. 

Gonty mocowane są do powierzchni za pomocą zszywek lub gwoździ papowych, które są ocynkowane. Z reguły na 1 m2 wystarcza około 6 pasków. Układanie gontu powinno odbywać się z góry na dól. Gont bitumiczny to trwałość pokrycia dachowego, wymaga wymiany dopiero po kilkunastu latach. Wiatrownica pod gont bitumiczny służy jako element wykańczający dach. Odpowiedzialna jest za połączenie pokrycia z krokwią zewnętrzną. Wyposażona jest w nosek do odprowadzania wody. Ponadto, pełni funkcję ozdobną.

Gont bitumiczny – wybór

Gonty bitumiczne dostępne na rynku znajdziemy w szerokiej gamie kolorystycznej. Najpopularniejsze barwy to brąz i czerwień. Te barwy upodobniają się do pokrycia dachu blachówką. Jeżeli zależy nam na kolorach granatu czy szarości to bez żadnych obaw będziemy mogli je zakupić.

Oprócz koloru możemy zdecydować się również na gonty jednolite, cieniowane lub z drobinkami granulatu występującymi w różnych barwach. Do wyboru mamy również gont blaszany oraz gont drewniany. Barwy i struktura gontów bitumicznych ma wpływ na wygląd dachu. Jeśli pokryjemy dach jednolitym gontem, to powierzchnia będzie gładka, a inne rodzaje dadzą nam efekt trójwymiaru.

Gonty papowe, które są powlekane płytkami kamiennymi lub folią miedzianą wybierają najbardziej wymagający klienci. Takie rozwiązanie gwarantuje atrakcyjny wygląd i przypomina dach wykonany z blachy miedzianej.

Gont – wymiary

Gonty bitumiczne dostępne są w sklepach stacjonarnych w różnych rozmiarach. Wszystko zależy od ich rodzaju. Gont bitumiczny karpiówka jest dostępny w wymiarach 33×100 cm. Natomiast dwuwarstwowe gonty bitumiczne występują o grubości 5,4 mm z wymiarami sięgającymi 1000 mm szerokości i 335 mm wysokości. Inne wynoszą 6,0 grubości o szerokości 1000 mm i wysokości 318 mm.

Sprawdź: Samodzielne usuwanie azbestu – kara

Blachodachówka 

Blachodachówki są świetnym rozwiązaniem na pokrycie dachowe i są trwałym materiałem. Ten materiał cechuję się wysoką odpornością na niskie oraz wysokie temperatury, jak i czynniki zewnętrzne, takie jak mróz oraz silne nasłonecznienie. Blachodachówki wykonane są z arkuszy blachy profilowanej zawierającej rdzeń stalowy bądź aluminiowy. Pokryte są powłoką, która jest posypana posypką. Posypka wycisza odgłos padającego deszczu. 

Blachodachówka – cena

Cena blachówek zależy od rodzaju wykończenia, grubości powłoki lakieru, jak wysokości fali. Im wyższa i sztywniejsza fala, tym wyższa cena materiału. Blachodachówka lakierowana o grubości 55 mikronów kosztuje w granicach 30-40 zł. Natomiast blachodachówka z posypką mineralną wynosi 80-120 zł za m2. Należy pamiętać o dokupieniu gąsiora dachowego, który wyniesie 30 zł za mb. Kupując blachodachówkę, należy zwrócić uwagę na cenę metra całkowitego.

Blachodachówka – montaż

Montaż blachodachówki powinniśmy zacząć od układania arkuszy od prawej dolnej części dachu, układając go w kierunku kalenicy. Połączenie elementów powinno być zgodne z instrukcją producenta. Przed zamontowaniem blachodachówki, należy najpierw zamontować rynny. Dopiero później, należy układać arkusze na łatach.

Ważne jest, aby blachodachówki były położone w prawidłowy sposób na całym dachu. Pierwszy arkusz powinien być położony pod kątem prostym do nachylenia krawędzi dachu. Jeśli źle to zrobimy, nie będziemy mogli już tego zmienić. Jeśli kąt i położenie się zgadza, możemy zabrać się ich mocowania za pomocą wkrętów samowiertnych. Należy pamiętać, aby śruby dokręcić dość mocno, jeśli będą przykręcone zbyt słabo, może je porwać wiatr. Po zakończeniu układania blachodachówki należy przystąpić do obróbki dachu i zamontowania wiatrownic oraz gąsiorów kalenicowych.

Blacha – wybór

Blachodachówki są najczęstszym rozwiązaniem wybieranych przez klientów. Blachodachówki dostępne są w urozmaiconych kolorach takich jak czerwień, brąz, szary, granat czy antracyt. Ostatnio panuje moda na mocniejsze kolory. Są to m.in. burgund, biel czy oberżyna. Jeśli chodzi o rodzaje to również mamy do wyboru szeroki asortyment. Blachodachówka płaska jest wykorzystywana do pokrycia dachu w nowoczesnych projektach. Jej długość wynosi 30 cm, wysokość ma około 3 mm. Rodzaj tej blachodachówki jest stosowany przy kątach nachylenia 9 stopni.

Blachodachówka trapezowa jest odporna na wilgoć i łatwa w montażu. Blachodachówka trapezowa może być aluminiowa, ocynkowana lub z powłoką poliestrową. Dostępna w kilku wariantach kolorystycznych i w atrakcyjnej cenie. Blachodachówka grafitowa może być w wersji matowej, z połyskiem lub z posypką. Nie da się ukryć, że blachodachówka z posypką będzie najtrwalszym materiałem, który jest odporny na warunki atmosferyczne. Blachodachówka modułowa cechuję się lekkością, a to dlatego, że wykonana jest z cienkiej blachy. Gwarancja takiej blachodachówki obejmuje nawet do 30 lat. Zastosowanie tego rodzaju blachodachówki należy do oszczędnych i ekonomicznych.

Blachodachówka – wymiary

Blachodachówki charakteryzują się wymiarami arkusza 1210×720 mm, natomiast inne modele mają wymiary 1180×720 mm. Blachodachówka może być też docinana na wymiar na życzenie klienta. Zestaw arkuszy może sięgać nawet do kilku metrów. Przykład wymiarów blachodachówki modułowej ciętej to 1100×1800 mm.

Zobacz również: Piec na pellet – cena, wady i zalety

Gont czy blacha w pytaniach i odpowiedziach:

Czy gont bitumiczny można kłaść na deski?

Nie można, a nawet trzeba. Zaleca się położenie gontu na deskach, dlatego, że gont wymaga równej i twardej powierzchni.

Co pod gont bitumiczny?

Najlepiej zastosować i wykorzystać papę podkładową pod gonty.

Jaka blachodachówka lepsza – mat czy połysk?

Matowa blachodachówka cechuję się większą trwałością. Jest lepsza dlatego, że jest odporna na rdzę i blaknięcie.

Sprawdź także:

Jak prać pościel bawełnianą, by nie straciła na wyglądzie i funkcjonalności? Kilka przydatnych wskazówek

Pościel bawełniana to jedna z najchętniej wybieranych odmian na co dzień stosowanych w naszych domach. Jej popularność wynika...

Juka ogrodowa – jej odmiany i uprawa

Jeszcze kilka lat temu juka ogrodowa (tak popularnie nazywa się w naszym kraju jukę kalifornijską) była w naszych...

Kiedy warto wybrać pompy ciepła powietrzne? Rozwiązanie, które nie zawodzi

Pompy ciepła powietrzne to wygodne i funkcjonalne rozwiązania, które sprawdzą się w wielu polskich domach. Pozwalają na skuteczne...

Wybór łożysk – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Łożyska stanowią kluczowy komponent wielu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle, motoryzacji i nie tylko. Odpowiedni wybór tego...