Samodzielne usuwanie azbestu – kara

Warto kilka razy zastanowić się, zanim zdecydujemy się na samodzielne usuwanie azbestu – kara finansowa, jaka grozi za niespełnienie norm w trakcie procesu, jest tylko jednym z nieprzyjemnych skutków, z jakimi przyjdzie się nam mierzyć. Na szczęście w większości gmin znajdziemy firmy usuwające azbest. Skorzystanie z ich usług jest w wielu przypadkach refundowane nawet w stu procentach. Jak zabrać się za demontaż dachu z eternitu i zdobyć dotacje na usuwanie azbestu?

  • Kara za samodzielne usuwanie pokrycia eternitowego oraz jego składowanie niezgodne z przepisami może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 
  • Usuwaniem azbestu mogą zajmować się wyłącznie firmy posiadające zatwierdzony przez starostę plan gospodarowania odpadami niebezpiecznymi. 
  • Ich listę i kontakt do nich dostaniemy w urzędzie gminy. 
  • Pamiętajmy, że po skorzystaniu z ich usług możemy ubiegać się o dofinansowanie, które niejednokrotnie pokryje 100 proc. kosztów związanych z usunięciem i wywozem eternitu.
  • Weźmy jednak pod uwagę, że dofinansowanie nie jest przyznawane na pokrycie kosztów związanych z zakupem nowego pokrycia dachowego. 

Usuwanie azbestu – przepisy 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dachy eternitowe były jednym z najpopularniejszych rodzajów pokryć domów oraz budynków gospodarczych. Płyty eternitowe cechowały się wysoką odpornością na działanie wysokich i niskich temperatur, działanie ognia, kwasów i były przy tym zaskakująco lekkie. Przez wiele lat nie przypuszczano, że azbest w nich zawarty jest aż tak toksyczny dla naszego zdrowia. Po latach badań okazało się, że może być on przyczyną zwłóknienia płuc, tj. azbestozy, raka płuc oraz innych narządów, a także wielu innych bardzo groźnych schorzeń i chorób somatycznych. W związku z tym w 1998 podjęto decyzję o zakazie wykorzystywania, produkcji i importu azbestu na terenie naszego kraju. Do 2032 roku wszystkie pokrycia dachowe z eternitu mają zniknąć. Materiał wykorzystany do nowych konstrukcji ma być bezpieczny dla zdrowia. 

W związku z powyższym obecnie w wielu gmin oferuje rozwiązania kosztownego problemu, jakim jest usunięcie eternitowych pokryć dachowych. Program usuwania azbestu powinien być oferowany w naszej gminie. Polega on na tym, że po skorzystaniu przez nas z usług renomowanej firmy, która posiada potwierdzony przez starostę program gospodarowania niebezpiecznymi odpadami. Możemy ubiegać się o nie, jeśli spełnimy wszystkie warunki formalne o refundację sięgającą w wielu przypadkach nawet 100 procent.

Zobacz też: Kontener na działkę – Jaka jest kara za postawienie kontenera?

Samodzielne usuwanie azbestu – kara

Samodzielne usuwanie eternitu z dachu jest nielegalne. Oprócz niemałej kary finansowej sięgającej 20 tys. złotych, która nam za to grozi, musimy liczyć się z konsekwencjami zdrowotnymi. Każda płyta eternitowa posiada w sobie od 10 do kilkunastu procent niebezpiecznych dla zdrowia włókien azbestu. W trakcie prac przy nich, cięcia, kruszenia itp. niebezpieczne i niewidoczne dla ludzkiego oka drobinki azbestu unoszą się i dostają do naszego układu oddechowego powodując prawdziwe spustoszenie. By móc usuwać eternit trzeba przejść odpowiedni kurs. Uprawnienia do usuwania azbestu posiadają wyspecjalizowane firmy, korzystające z odpowiedniego sprzętu oraz wykwalifikowanej kadry. Kontakt i namiary na takie firmy uzyskamy u pracownika gminy. Zdjęte pokrycie dachowe powinno zostać zawiezione do specjalnego składowiska, gdzie nastąpi utylizacja eternitu. 

Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do prac zawrzeć z wykonawcą pisemną umowę oraz potwierdzenia wykonania usługi po jej zakończeniu. Dokumenty te będą stanowiły podstawę do ubiegania się przez nas o dofinansowanie. Jak kosztowne jest usuwanie azbestu? Cena będzie się różnić w zależności od wielkości dachu oraz ilości materiału, który będzie musiał zostać zutylizowany. Dokładną wycenę sporządzi wykonawca przed przystąpieniem do prac. 

Zobacz rownież: Malowanie ścian – Jak malować ściany?

Dofinansowanie na wymianę dachu z eternitu 2022

Kontakt z gminą powinien być pierwszym krokiem, kiedy zdecydujemy się na usuwanie azbestu. Dofinansowanie uzyskamy po zakończeniu prac. W gminie zdobędziemy informacje na temat firm specjalizujących się w podobnych zadaniach. Zostaną nam również przedstawione wszystkie wymogi formalne, które będziemy musieli spełnić w celu zdobycia refundacji. Odbiór eternitu przez gminę oraz udzielenie nam dofinansowania będzie możliwe wyłącznie, jeśli skorzystamy z usług wykonawcy posiadającego odpowiednie uprawnienia. 

W większości przypadków do uzyskania dofinansowania niezbędne będzie przedstawienie w urzędzie gminy faktury za usługę oraz fotografii przedstawiającej aktualny stan budynku, oraz sprzed przystąpienia do prac. Wykonawca przed przystąpieniem do pracy musi zarówno nam, jak i gminie przedstawić dokument poświadczający jego uprawnienia do usuwania odpadów niebezpiecznych oraz zgłoszenie przystąpienia do prac do stosownego organu nadzoru budowlanego. Po wykonaniu usługi firma ma obowiązek przedstawić dokumenty poświadczające odbiór prac z usuwania materiałów zawierających azbest oraz oryginał karty przekazania odpadów na składowisko docelowe. Pamiętajmy, że dofinansowaniu nie będzie podlegał zakup nowych materiałów na pokrycie dachu. 

Sprawdź: Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Samodzielne usuwanie azbestu – kara w pytaniach i odpowiedziach:

Kto może usuwać azbest? 

Azbest z dachu mogą usuwać jedynie firmy posiadające stosowny program na gospodarowanie niebezpiecznymi odpadami zatwierdzony przez starostę. Ich listę i kontakt do nich dostaniemy w urzędzie gminy. 

Co zrobić z eternitem zdjętym z dachu? 

Eternit z dachu musi zostać dostarczony do składowiska specjalizującego się w utylizacji odpadów niebezpiecznych. 

Jaka jest kara za eternit? 

Kara za samodzielne ściągnięcie pokrycia z eternitu i składowanie go niezgodne z przepisami może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Do kiedy trzeba zdjąć eternit z dachu? 

Pokrycia eternitowe należy wymienić na inne, bezpieczne dla zdrowia do 2032 roku. 

Sprawdź także:

Instalacja TV z multiswitchem: przewodnik krok po kroku do montażu wtyku złącza typu F

Jak w sposób profesjonalny ale i łatwy zamontować system satelitarny SAT? Zapraszamy do lektury artykułu! Realizacja samodzielnego montażu złącza...

Wsyp kwasek cytrynowy do zlewu i poznaj jego niezwykłe właściwości. Ten prosty trik na pewno Cię zaskoczy

Kwasek cytrynowy jest naturalnym i ekologicznym rozwiązaniem, które pozwala na usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń ze zlewu. Ten naturalny...

Oto przyczyna cieknącego kaloryfera. Wiemy, jak go uszczelnić

W nowoczesnym budownictwie, grzejniki są standardowym wyposażeniem mieszkań. Mogą być podłączone do ciepłowni miejskiej, osiedlowej lub prywatnych kotłowni...

Ogród zimowy z płyt plexi. Czy to może się udać?

Ogród zimowy umożliwia wypoczywanie w promieniach słońca, nawet gdy temperatury powietrza są niskie, a aura nie sprzyja spędzaniu...