Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Przestronne wnętrze daje wiele możliwości jego ciekawej aranżacji. Zdarza się jednak, że właściciele takich wnętrz narzekają na brak prywatności. Przedzielenie pokoju jest czasem konieczne także wtedy, gdy zamieszkuje go rodzeństwo w różnym wieku. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest podział pokoju na dwa oddzielne. Postawienie ścianki to sposób wyjątkowo popularne, ale rozwiązanie to nie zawsze jest możliwe, a przy tym oznacza konieczność przeprowadzenie kosztownego remontu. Są jednak sposoby, które umożliwiają podział pokoju bez remontu. Co ważne, podzielić można zarówno pokój z dwoma, jak i z jednym oknem. Wprawdzie podzielenie pokoju z jednym oknem jest trudniejsze, ale da się to zrobić. Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Na przedzielenie pokoju decyduje się dzisiaj bardzo wiele osób. Decydują się na to nie tylko osoby z większą rodziną, ale też osoby, które na skutek pandemii zmuszone zostały do pracy zdalnej i potrzebują przestrzeni do pracy. 

Murowana ścianka oddzielająca dwa pokoje to tylko jedno z rozwiązań, które można wybrać. Osoby, które z różnych powodów nie mogą wybrać tego właśnie sposobu mają do wyboru jeszcze kilka różnych możliwości. Co więcej, wiele z tych sposobów nie wymaga przeprowadzania remontu ani przeznaczania na ten cel dużej sumy pieniędzy. Pokój można podzielić na dwa w tani sposób. Co ważne, podzielone wnętrze będzie funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie.

Inny sposób to dzielenie pokoju ścianką wykonaną z płyty gipsowo-kartonowej. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i szybkie. Płyty dostępne są w każdym markecie budowlanym. Aby powstała ścianka z płyty gipsowo-kartonowej, niezbędne jest postawienie stelaża. Do jego wykonania służą stalowe lub aluminiowe profile. Gotowa konstrukcja nie spowoduje zbyt duże utraty przestrzeni, co z pewnością docenią osoby, które dzielą na dwa niezbyt przestronny pokój. Aby zapewnić poczucie prywatności i intymności w rozdzielonych pomieszczeniach, ściankę z płyty gipsowo-kartonowej można wygłuszyć wełną mineralną. 

Specjalne panele, parawan, zasłona i ażurowy regał

Inny sposób na oddzielenie pokoju to wykorzystanie specjalnych paneli. Z wyglądu przypominają one parawany. W odróżnieniu jednak od parawanu są one montowane na stałe. Panelami nie da się podzielić pokoju całkowicie. Służą one raczej do wydzielenia w pokoju poszczególnych stref, na przykład do pracy.

W takim sam sposób można wykorzystać tradycyjne parawany.  Parawan to sposób na podział pokoju z jednym oknem. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie wtedy, gdy znajdujące się w pokoju okno nie jest zbyt duże. Stawiając parawan oba wydzielone pomieszczenia będą miały zapewniony dostęp do światła słonecznego.

Równie proste i tanie jest podzielenie pokoju zasłoną. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i wygodne: jednym ruchem można pokój podzielić i jednym ruchem ręki przywrócić stan pierwotny. Zasłona oddzielająca pokój – w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć – może być gruba i nieprześwitująca lub wręcz przeciwnie bardzo lekka i delikatna.

Pokój z jednym oknem można też podzielić wykorzystując ażurowy regał. Oba pokoje, które powstaną po podzieleniu ażurowym regałem będą miały zapewniony taki sam dostęp do dziennego światła. 

Zobacz też: Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Jak podzielić pokój na dwa dla dzieci?

Stworzenie oddzielnych przestrzeni dla każdego dziecka może okazać się koniecznością. Na podział pokoju na dwa najczęściej decydują się rodzice dzieci różnej płci oraz dzieci tej samej płci, ale w różnym wieku. Dzieląc pokój dla dzieci na dwa można skorzystać z jednego z wyżej przedstawionych pomysłów. Ale podzielenie pokoju na dwa jest możliwe jeszcze innymi sposobami.

Jednym z często stosowanych sposobów podziału pokoju na dwa jest wykorzystanie mebli znajdujących się w pokoju dzieci. Przedzielenie pokoju regałem nie wiąże się praktycznie z żadnymi kosztami. Do tego jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Regał, który będzie dzielił pokój dla dzieci na dwa musi być oczywiście meblem bardzo stabilnym.

Na rynku dostępne są panele dekoracyjne, które doskonale sprawdzą się do podzielenia pokoju dziecięcego na dwa pokoiki. Są one dostępne w bardzo różnych wzorach, a co ważne montuje się je bardzo szybko i prosto.

Drzwi przesuwne do podziału pokoju

Do podziału pokoju dziecięcego na dwa oddzielne pokoje można wykorzystać także drzwi przesuwne. Podzielenie pokój drzwiami przesuwnymi jest rozwiązaniem trochę droższym niż podział przy pomocy parawanu, paneli czy ścianki zbudowanej z płyty gipsowo-kartonowej. Ważne jest to, że montaż takich drzwi nie zajmuje zbyt wiele czasu. Doskonale też sprawdza się do podziału zarówno bardziej, jak i mniej przestronnego pokoju, gdy drzwi nie nie zabierają przestrzeni.

Na rynku dostępne są przede wszystkim drzwi przesuwne wykonane ze sklejki. Mogą się różnić wykończeniem. Do wyboru są zarówno drzwi w okleinie, jak i lakierowane. Występują w różnych wariantach mocowania. Dzieląc pokój na dwa można zamontować je albo jedynie na górnej szynie albo wybrać model osadzony w ramie. Drzwi przesuwne są lekkie, przesuwają się na tyle łatwo, że z ich otwieraniem i zamykaniem poradzą sobie nawet najmłodsze dzieci. Wiele ważnych informacji nie tylko o tym, jak podzielić pokój na dwa dla dzieci można znaleźć na stronie rodzice.pl.

Zaletą drzwi przesuwnych jest także to, że można wykorzystać je do podziału nie tylko pokoju zajmowanego przez dzieci. Mogą zostać wykorzystane także do podziału innych pomieszczeń w zależności od tego, jakie są potrzeby mieszkańców. Drzwi przesuwne występują w wersji jedno- i dwuskrzydłowej. Są dostępne w takich samych szerokościach, jak drzwi rozwieralne. Ale można zamówić je też w nietypowym rozmiarze. 

Czym przedzielić pokój?

Możliwości przedzielenia pokoju jest naprawdę wiele. Jakie rozwiązanie zostanie wybrane zależne jest od funkcji, które mają pełnić podzielone pokoje, potrzeb mieszkańców i możliwości finansowych.

Dobrym pomysłem jest wykorzystania do przedzielenia pokoju drzwi przesuwnych. Mogą to być drzwi pełne lub z przeszklone. Te drugie doskonale sprawdzą się, gdy chcemy podzielić na dwa pokój z jednym oknem. Przeszklenia sprawiają, że do obu pokojów docierać będzie światło słoneczne. Decydując się na podział drzwiami przesuwnymi z przeszklonymi skrzydłami pokoju dziecięcego, warto wybrać drzwi, w których zamiast szkła zastosowane zostały transparentne płyty z tworzywa sztucznego. Takie drzwi będą dla dzieci najbardziej bezpieczne.

Pokój można przedzielić także ścianką. Najczęściej pokój dzieli się stawiają pełną ściankę z cegły. Ale ścianka niekoniecznie musi zostać zbudowana do sufitu. Niska ścinka sprawdzi się, gdy zależy nam na tym, aby przestrzeń została podzielona tylko częściowo. Do wykonania ścianki można użyć bardzo różnych materiałów. Ściankę można wykonać z cegły czy płyt gipsowo-kartonowych.

Do podziału pokoju można wykorzystać także luksfery. Mają one nie tylko mnóstwo walorów dekoracyjnych, ale są też bardzo praktyczne. Są odporne na uszkodzenia, doświetlają pomieszczenie, a więc warto wykorzystać je do podziału pokoju z jednym oknem. 

Zobacz również: Malowanie ścian – Jak malować ściany?

Czytelnicy pytają jak podzielić pokój na dwa bez ściany:

Jak tanio podzielić duży pokój na dwa mniejsze?

Duży pokój na dwa mniejsze można podzielić korzystając z wielu rozwiązań. Jedne są bardziej, drugie mniej kosztowne. Z dużymi kosztami nie wiąże się podział dużego pokoju przez pomocy mebli, które już mamy w domu. Do podziału pokoju można wykorzystać zarówno typową meblościankę, jak i ażurowy regał.  Tanio pokój można podzielić również zasłonami. Jednym z tańszych rozwiązań jest także parawan. t

Jak podzielić pokój zasłoną?

To bardzo proste. Na suficie trzeba zamocować karnisz lub szynę, na których zostanie zawieszona zasłona. Zasłona sprawdzi się do podziału pokoju dziecięcego, salonu czy sypialni. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach z jednym oknem.

Jak z jednego pokoju zrobić dwa?

Trzeba je podzielić. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest postawienie ścianki. Gdy nie jest to możliwe z jednego pokoju można zrobić dwa oddzielając je od siebie drzwiami przesuwnymi bądź panelami. Dwa pokoje można też zrobić dzieląc duży pokój zasłoną, parawanem czy meblościanką. 

Sprawdź także:

Jak narzędzia to tylko wysokiej jakości.

Nawet najdrobniejsze prace w naszym domu, można zlecić ekipie remontowej, czy też majstrowi. Jest to jednak spora ujma...

Optymalna odległość płyty indukcyjnej od zlewu

Podczas projektowania kuchni jednym z kluczowych aspektów jest zwrócenie uwagi na odpowiednią odległość od zlewu do indukcyjnej płyty....

Czy czajnik elektryczny się opłaca?

Mimo że czajnik jest jednym z najczęściej używanych przez Ciebie w ciągu dnia sprzętów, pewnie nawet nie zastanawiasz...

Ile kosztuje malowanie ścian?

Kolor ścian ma niezaprzeczalnie ogromne znaczenie dla całego charakteru mieszkania. Wpływa to nie tylko na wygląd, ale na...