Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Wybierając karnisz na okno czy na całą ścianę trzeba to przemyśleć. Ten wybór zależy od kilku istotnych czynników. Od stylu pomieszczenia, ilości i rodzaju okien. Karnisz na okno będzie doskonałym rozwiązaniem dla małego pomieszczenia. Firany rozciągnięte na całą szerokość okna sprawią, że pokój będzie większy. Wieszając karnisz na całą ścianę, sprawimy, że pokój będzie bardziej przestronny. Co więcej, możemy nadać wnętrzu wyjątkowego i stylowego charakteru. Pięknie udekorowane okna są niewątpliwie ozdobą domu. Zasłony powieszone razem z firanami nadadzą pomieszczeniu przytulny wygląd. Zatem karnisz na okno czy na całą ścianę?

Karnisz na okno – czy to dobry wybór?

Okno jest centralnym punktem pomieszczenia i wizytówką domu. Warto, aby pięknie wyglądało. Aranżując wygląd naszego okna, najczęściej myślimy o odpowiednim doborze zasłon i firan. To błąd. Pierwszą rzeczą jest zdecydowanie wybór właściwego karnisza. To właśnie on determinuje wygląd naszego pomieszczenia i zaważy na jego estetyce. Karnisz jest nie tylko elementem do zawieszania tekstyliów, ale może posłużyć również jako ozdoba. Od niego zależy finalny wygląd. Do wyboru mamy szeroki wybór karniszy. Srebrne, złote, czarne lub białe. Przy wyborze karnisza należy dopasować go do koloru podłogi i drzwi, tak aby cała stylizacja była harmonijna i spójna z resztą wnętrza. Karnisz na okno to świetnie rozwiązanie do małych pokoi np. kuchni lub dziecięcego pokoju.

Najważniejsze informacje:

  • karnisz nie powinien być montowany blisko ściany,
  • karnisz od ściany do ściany optycznie powiększa okno,
  • wybierając karnisz, należy pamiętać o rodzaju i wielkości okien

Sprawdź: Co położyć na ściany na klatce schodowej?

Karnisz na całą ścianę? 

Karnisz od ściany do ściany optycznie powiększa całe pomieszczenie. Nada mu unikalnego charakteru, stylu i elegancji. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej możemy spotkać pomieszczenie, które jest przeszklone, wtedy idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie karnisza na całą szerokość ściany. Do dużych okien nadają się zasłony na całą ścianę. Zasłony wykonane z lekkiego i pięknego materiału np. aksamitu stanowić będą piękną ozdobę całego wnętrza, przyciągną wzrok i nadadzą mu lekkości. Mogą być spięte lub pomarszczone. Pamiętajmy jednak o tym, że długie zasłony nie pasują do małych pomieszczeń, ponieważ zmniejszają ich przestrzeń. Najlepiej będą wyglądały w dużym i przestronnym salonie. 

Montaż karnisza nie należy do skomplikowanych i nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Każdy majsterkowicz powinien w miarę szybko i z łatwością poradzić sobie z tym zadaniem. Warto przed montażem zmierzyć odległość od ściany. Karnisz blisko ściany to nie jest dobry wybór. Zalecana odległość to przynajmniej 10-15 cm. Dzięki temu firany i zasłony będą się lepiej układać na oknie.

Zobacz też: Mała kuchnia w bloku – Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Coraz większym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się okna narożnikowe. Tego typu okna to niebanalny pomysł na wystrój pomieszczenia. Niestety czasem bywa trudny w aranżacji. Jest to rozwiązanie nowoczesne, ale czy funkcjonalne? Okno nie na środku ściany bywa kłopotliwe i przysparza wiele problemów z zamocowaniem karnisza. Na szczęście jest kilka opcji, dzięki którym karnisz będzie możliwy do zainstalowania. Na rynku dostępne są modele rurowe z łącznikami kątowymi, które z łatwością dopasują się do niestandardowego kąta. Natomiast wybierając to rozwiązanie, nie mamy możliwości, aby firanę przesunąć. Kolejną opcją są karnisze szynowe z nieograniczoną ilością zgięć, dzięki którym przesuwanie firan bądź zasłon jest możliwe w takiej sytuacji.

Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Wbrew pozorom ten mały dodatek odgrywa istotną rolę w dekoracjach okiennych. Przy doborze karnisza, należy zwrócić uwagę na jego kolor i styl tak, aby pasował do całego pomieszczenia. Karnisze mogą być delikatne, jak i masywne. Wszystko zależy od stylu. Karnisz powinien być dopasowany do wielkości i rodzaju okna. Jeśli okna znajdują się w odstępach, ale na całej ścianie lub posiadasz okna panoramiczne, zamontuj karnisz na całej szerokości.

Okna udekorowane na całej szerokości ściany będą wyglądać bardzo efektownie i elegancko. Twoje wnętrze z pewnością na tym wiele zyska. W małych pomieszczeniach, gdzie znajduje się tylko jedno okno, warto zastosować krótki karnisz. Zawieszone lekkie i zwiewne firany w zestawie z zasłonami sprawią, że pokój będzie wyglądał na większy i bardziej przestronny. Niezależnie od tego, jaki karnisz wybierzemy – na okno czy na całą ścianę – pozwoli nam to na zapewnienie lepszego efektu wizualnego. Wybór karnisza na okno czy na całą ścianę zależy od ilości oraz rodzaju okien.

Zobacz też:

Sprawdź także:

Trujące kwiaty ogrodowe – lista najbardziej trujących roślin

Ogród bez roślin w ogóle nie istnieje. Wybierając kwiaty, krzewy i drzewka, warto jednak pamiętać, że mogą znajdować...

Montaż mebli – oszczędność czasu: korzyści z wynajmu profesjonalnego montażysty

Często okazuje się, że montowanie mebli to praca wymagająca czasu, cierpliwości i umiejętności. Dlatego coraz więcej osób decyduje...

Rośliny na piaszczyste gleby [drzewa, krzewy, kwiaty]

Nie w każdym ogrodzie panują warunki idealne dla rozwoju roślin. Może zdarzyć się tak, że nasz ogród to...

Żaluzje drewniane na wymiar – czy warto? Sprawdź dostępne rozwiązania

Dodatkowa ochrona przed słońcem, prywatność, estetyka i naturalny urok - to tylko kilka z wielu zalet, jakie oferują...