Mycie ścian przed malowaniem – Jak i czym umyć ściany przed malowaniem?

Malowanie ścian to wciąż najbardziej popularny sposób na ich wykończenie. Wydawać by się mogło, że pomalowanie ścian to nic trudnego. Tymczasem na malowanie ścian składa się z kilka etapów. Pominięcie jednego z nich skutkuje tym, że efekt malowania nie jest zadowalający. Etapem, którego nie można pominąć jest mycie ścian przed malowaniem. 

Mycie ścian przed malowaniem

Przygotowanie ścian do malowania jest niezwykle istotne, gdyż w bardzo dużym stopniu decyduje o tym, czy z końcowego efektu prac będziemy zadowoleni. Mycie ścian przez malowaniem bardzo wielu osobom wydaje się czynnością niepotrzebną. Są oczywiście sytuacje, w których z mycia ścian można zrezygnować, ale jest też wiele takich, w których zabiegu tego nie należy pomijać. Zawsze należy umyć ściany, na których widoczne są tłuste plamy. Z tłustymi plamami najczęściej mamy do czynienia w kuchni. Ściany w pozostałych pomieszczeniach mogą  ściany być zabrudzone oponami rowerowymi albo butami.

Ściany te wymagają umycia. Na ścianach osadzają się bardzo różne zanieczyszczenia, na pewno osadza się na nich dym papierosowy. W domach palaczy przez malowaniem koniecznie muszą więc zostać umyte ściany. Umycia będą wymagać także te ściany, na których widnieją plamy i wykwity spowodowane przez grzyby domowe albo pleśń. Przed przystąpieniem do mycia ścian należy usunąć z nich luźne zanieczyszczenia, pajęczyny i kurz. Z tych zanieczyszczeń ściany można oczyścić miotełką do kurzu. W usuwaniu śladów pleśni i grzybów przyda się też specjalny preparatu przeznaczony do zwalczania tych mikroorganizmów. Czyszczenie ściany przed malowaniem to zabieg, który zwiększa przyczepność nowej farby. 

Zobacz też: Gruntowanie ściany – Kiedy i jak gruntować ściany?

Czym umyć ściany przed malowaniem?

Zabrudzenia i plamy często bardzo mocno wnikają w ściany i ich usunięcie okazuje się bardzo dużym wyzwaniem. Czym umyć ścianę przed malowaniem? Wiele osób decyduje się na mycie ścian przed malowaniem płynem do naczyń. Często okazuje się to jednak mało skuteczne, płyn do mycia naczyń nie zawsze radzi sobie z usunięciem uporczywych plan. Na rynku dostępne jest specjalne mydło do mycia ścian. To rozwiązanie, które sprawdza się najlepiej. Mycie ścian mydłem malarskim przynosi naprawdę bardzo dobre efekty. Mydło malarskie to mieszanka mydła potasowego i sodowego. Rozpuszczone w wodzie bardzo skutecznie usuwa kurz i inne zabrudzenia.

Mydło malarskie poradzi sobie nawet z usunięciem śladów twórczości plastycznej dzieci, które oddawały się jej wykorzystując do tego celu ścianę. Doskonale radzi sobie z usunięciem nawet tłustych plam. Jest środkiem bardzo popularnym i to już od bardzo wielu lat. Z jego nabyciem nie ma więc najmniejszych problemów. Do tego jest to preparat bardzo bezpieczny, który nie zawiera żadnych drażniących substancji i może być stosowane do mycia ścian w pokojach dziecięcych.

Sprawdź: Co między szafkami w kuchni?

Jak umyć ścianę przed malowaniem?

Oczywiście najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie roztworu zawierającego mydło malarskie. Mydło to ma postać gęstej pasty, którą należy rozpuścić w ciepłej wodzie. Na ogół opakowanie mydła o wadze 0,5 kg rozpuszcza się w 12 litrach wody. Oczywiście najrozsądniej jest zapoznać się z instrukcją producenta mydła. Ściany myje się przy pomocy gąbki zamoczonej w mydlinach.  Można użyć także dużego, szerokiego pędzla nazywanego popularnie ławkowcem. Aby na ścianie nie powstały zacieki, powierzchnię ściany należy często spłukiwać czystą wodą.

Jeśli ściany są bardzo zabrudzone, konieczna może okazać się wymiana wody z mydłem. Na koniec wszystkie ściany należy umyć jedynie czystą ciepłą wodą. Zanim ściany zaczną być malowane, po myciu muszą porządnie wyschnąć. Zajmuje to na ogół około 30 minut, ale aby mieć pewność, że ściany na pewno dobrze wyschły, warto z malowaniem wstrzymać się jeszcze przez kilka minut. Za malowanie lepiej zabrać się kilka minut później niż zbyt wcześnie. Na ścianie, którą malowano jeszcze wilgotną mogą pojawić się pęcherze. Co ważne, istotne jest też mycie sufitu przed malowaniem. Mycie sufitu niczym nie różni się od mycia ścian. 

Sprawdź: Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Jak odtłuścić ścianę przed malowaniem?

Najlepszy sposób na odtłuszczenie ściany to jej umycie ciepłą wodą. Sama woda jednak nie wystarczy. Dzisiaj można do niej dodać nie tylko mydło malarskie, ale także specjalny płyn przeznaczony do mycia ścian. Nie wszystkie z płynów, które dostępne są na rynku rozcieńcza się w ciepłej wodzie. Niektóre z nich są skuteczne także, gdy zostaną rozpuszczone w letniej, a nawet w zimnej wodzie. W przypadku bardzo mocno zabrudzonych ścian – na przykład w kuchni – należy umyć je dwukrotnie. Odtłuszczanie ścian przed malowaniem jest zawsze bardzo ważnym zabiegiem, ale szczególnie wtedy, gdy ściany mają być malowane farbą w jasnym kolorze. Odtłuszczenie ścian to gwarancja, że nowa farba doskonale i trwale pokryje malowaną ścianę, zapewniając tym samym spektakularny efekt.

Sprawdź: Jakie są rośliny trujące dla psa?


Czytelnicy pytają o mycie ścian przed malowaniem:

Czym odtłuścić ścianę przed malowaniem?

Wiele osób do mycia ścian przed malowaniem wykorzystuje płyn do mycia naczyń. O wiele lepszym środkiem jest jednak specjalistyczne mydło malarskie. Działa ono bardzo skutecznie, świetnie radzi sobie nawet z wyjątkowo trudnymi do usunięcia plamami. Do tego jest bardzo łatwo dostępne i tanie. 

Czym myć ściany przed malowaniem?

Mycie ścian przez malowaniem jest bardzo wskazanym zabiegiem. Umycie ścian nie zajmuje wiele czas, a zapewnia uzyskanie trwałej i bardzo estetycznej powłoki. Do mycia ścian najlepiej użyć mydła malarskiego. Celem mycia ścian jest usunięcie z niej wszystkich zabrudzeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na estetykę pomalowanych ścian i trwałość nowej powłoki.

Sprawdź także:

Kontener na działkę – Jaka jest kara za postawienie kontenera?

Kontener na swoją działkę można chcieć postawić z wielu różnych powodów. Ostatnio niezwykle popularne stały się kontenery w...

Styl japandi – czym dokładnie jest? Odpowiadamy!

Styl japandi jest mieszanką dwóch stylów: skandynawskiego i japońskiego. To właśnie północną część Europy oraz odległą od niej...

Jak wybrać odkurzacz do basenu, który spełni Twoje oczekiwania?

Jeśli posiadasz basen, wiesz jak ważne jest utrzymanie jego czystości. Jednym z kluczowych narzędzi, które powinno znaleźć się...

Powiększenie balkonu w bloku. Sprawdź, jak dobudować balkon

Powiększenie balkonu w bloku jest możliwe jedynie za zgodą spółdzielni mieszkaniowej i wszystkich jej członków. Jeśli choć jedna...