Wysoka wilgotność powietrza w domu na ogół prowadzi do rozwoju grzybów domowych i pleśni. Na obecność pleśni wskazują pojawiające się na ścianach czy sufitach plamy bądź wykwity. Pleśni ze ściany można na szczęście się pozbyć. Jak usunąć pleśń ze ściany skutecznie?
Jak usunąć pleśń ze ściany na stałe?
Z uwagi na to, że pleśń jest szkodliwa dla zdrowia, konieczne jest jej usunięcie ze ścian. Usuwanie pleśni ze ścian jest na szczęście łatwiejsze niż usuwanie grzybów domowych. O obecności pleśni na ścianach czy sufitach świadczą kolorowe wykwity na tych powierzchniach.
Aby działania zmierzające do likwidacji pleśni były skuteczne, przede wszystkim należy ustalić przyczynę jej pojawienia się. Bez usunięcia uszkodzenia czy usprawnienia działania wentylacji, problem szybko powróci. Jeśli pleśń występuje tylko na ścianach zewnętrznych, przed przystąpieniem do jej usuwania ściany te należy docieplić. Jeżeli przyczyną jest uszkodzona lub brak hydroizolacji – koniecznie należy ją naprawić lub wykonać od podstaw. Jeśli woda zacieka od góry – niezbędna może okazać się naprawa dachu, balkonu lub tarasu. Następnie konieczne jest osuszenie ścian. Tutaj pomocny może okazać się osuszacz powietrza. Urządzenie to za niewielką opłatą można wypożyczyć. Dopiero po zakończeniu tych działań można przystąpić do usuwania pleśni ze ścian.
Jak zlikwidować pleśń na ścianie?
Do usuwania skupisk pleśni na ścianie czy suficie używa się ostrej szczotki i wody. Ścianę/sufit szoruje się bardzo porządnie, a następnie stosuje preparat na grzyby i pleśnie. Należy pamiętać, że działania te mogą okazać się niewystarczające. Konieczne może okazać się także usunięcie pleśni spod tynku. Tynk musi zostać zbity, a pleśń usunięta szczotką o ostrym włosiu. Z pleśni należy oczyścić nie tylko cegłę, pustaki czy bloczki, ale także znajdujące się między nimi spoiny. Czyszczona powierzchnia powinna mieć szerokość około 0,5 metra – mierzona oczywiście od skupiska pleśni. Wyczyszczony mur należy następnie odkurzyć i pokryć preparatem grzybobójczym. W przypadku ścian narażonych na wilgoć warto dodatkowo zastosować preparat do usuwania wilgoci ze ścian. Zabezpiecza on ściany i sufity przed wilgocią bardzo skutecznie.
Blokery wilgoci – bo taką noszą preparaty do usuwania wilgoci ze ścian – przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w pomieszczeniach narażonych na zwiększoną wilgotność powietrza czyli w kuchniach i łazienkach. Ale można je wykorzystać także w pralniach, piwnicach i budynkach rolniczych. Ścianę pokrytą tym preparatem można malować dowolną farbą bądź tapetować.
Sprawdź: Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?
Preparat na pleśń na ścianie
Jeśli skupiska pleśni na ścianie są niewielkie, ścianę być może wystarczy tylko umyć. Czym zmyć pleśń ze ściany? Wystarczy do tego ciepła woda, ostra gąbka lub szczotka. Do usuwania pleśni z elewacji można użyć myjki ciśnieniowej. Do usuwania pleśni przeznaczone są specjalne preparaty pleśniobójcze. Te, które są przeznaczone do stosowania w domach i mieszkaniach na ogół dostępne są w opakowaniach o pojemności 0,5 l. Środki te są gotowe od razu do użycia, aplikuje się je bardzo wygodnie, gdyż każda butelka wyposażona jest w spryskiwacz. Do nabycia są także środki pleśniobójcze w większych opakowaniach. Nanosi się je pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. Wszystkie te środki przeznaczone są do usuwania pleśni z tynków, ścian, płyt gipsowo-kartonowych.
W sprzedaży dostępne są też preparaty przeznaczone do usuwania pleśni z fug. Niektóre z preparatów przeznaczonych do usuwania pleśni zawierają chlor. W składzie innych są substancje żrące. Ale na rynku dostępne są obecnie środki, które w swoim zawierają aktywny tlen. Zabija on mikroorganizmy, a dodatkowym ich atutem jest brak przykrego czy duszącego zapachu. Wszystkie jednak środki pleśniobójcze są dość agresywne, dlatego przy ich stosowaniu koniecznie należy zachować ostrożność. Niezbędne są nie tylko rękawice ochronne, ale także maseczka. Gdy nanoszony jest preparat z chlorem czy inny o nieprzyjemnym zapachu, podczas nanoszenia trzeba też intensywnie wietrzyć pomieszczenie.
Sprawdź: Jak nadać połysk matowym płytkom?
Jak usunąć pleśń ze ściany – domowe sposoby
Wiele osób zastanawia się, jak zlikwidować pleśń na ścianie nie sięgając po agresywne środki chemiczne. Z pleśnią można walczyć przy pomocy środków, które każdy ma w swojej kuchni albo bez problemu kupi je w najbliższej kwiaciarni czy zielarni.
Skutecznym środkiem na pozbycie się grzybów pleśniowych jest ocet. Za ocet spirytusowy zapłacimy niewiele ponad 2 zł. Do usuwania pleśni stosuje się go po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 4:1. Odkażająco działa również olejek z drzewa herbacianego, lawendowy i herbaciany. Olejki te miesza się z wodą w takiej samej proporcji jak ocet. Gotową octową czy olejkową miksturę należy przelać do butelki ze spryskiwaczem (można wykorzystać puste opakowanie po płynie do mycia okien) i dokładnie spryskać nią ścianę, na której widoczne są wykwity wskazujące na obecność pleśni. Po upływie kilkunastu minut należy umyć ścianę gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie i ponownie spryskać ją wybranym środkiem.
Alternatywą dla gotowych preparatów pleśniobójczych może być też wybielacz, który w swoim składzie ma chlor. Do przygotowania mikstury, która zlikwiduje pleśń potrzebne jest pół szklanki wybielacza, jedna trzecia szklanki proszku do prania oraz cztery litry ciepłej wody.
Sprawdź: Jak zrobić oprysk z wrotyczu i na co go stosować?
Pleśń na ścianie – przyczyny
Rozwój pleśni i grzybów na ścianach to problem, który dotyka bardzo wiele osób. Pleśń na ścianie może pojawić się nie tylko w starych, ale także w nowo wybudowanych domach. Głównym winowajcą pojawienia się na ścianach pleśni jest wysoka wilgotność oraz niewłaściwa cyrkulacja powietrza.
Problemy z wilgotnością powietrza mogą pojawić się na skutek niedrożności kanałów i kratek wentylacyjnych. Z problemem tych najczęściej borykają się osoby, które nie zdecydowały się na montaż wentylacji mechanicznej. W większości naszych domów stosowana jest wentylacja grawitacyjna, czyli naturalna. Skuteczność jej działania zmienia się w zależności od warunków pogodowych. Bardzo często problem z nadmierną wilgotnością pojawia się też w tych domach i mieszkaniach, w których zamontowane zostały nowe, na ogół bardzo szczelne okna.
Jak zapobiec powstawaniu pleśni?
Regularne wietrzenie pomieszczeń, rozszczelnianie okien czy nawet montaż nawiewników okiennych problem nadmiernej wilgotności może rozwiązać. Pleśń bardzo często pojawia się na skutek zawilgocenia ścian. Do ich zawilgocenia może dojść na skutek nieprawidłowo wykonanej izolacji termicznej, braku odpowiedniej hydroizolacji fundamentów (problem ten dotyka właścicieli domów wybudowanych kilkadziesiąt lat temu), nieszczelności dachu. Rozwojowi pleśni na ścianach sprzyja też wykończenie ich tapetą. O tym, że pod tapetą może być pleśń na ścianach świadczy to, że odchodzi ona od ściany.
Osoby mieszkające w domach, w których na ścianach rozwinęła się pleśń są narażeni na poważne problemy ze zdrowiem. Pleśń bardzo niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe, może też być przyczyną alergii. Przyczynia się również do rozwoju chorób nowotworowych i astmy. Poznajmy więc skuteczny sposób na pleśń. Zobaczmy jak usunąć pleśń ze ściany.
Sprawdź: Co odstrasza muchy? Kwiaty, zioła i inne rośliny odstraszające muchy
Czytelnicy pytają:
Na rynku dostępne są obecnie specjalistyczne preparaty o nazwie blokery wilgoci, które można użyć do usunięcia i zabezpieczenia ścian przed wilgocią. Doraźnie można wykorzystać również elektryczne osuszacze powietrza.
Do usunięcia pleśni ze ścian w pierwszej kolejności należy sięgną po wodę i szczotkę o ostrym włosiu. Następnie oczyszczone z pleśni miejsca oraz powierzchnię wokół niego (na szerokość około 50 cm) należy pokryć preparatem pleśniobójczym.