Jak nadać połysk matowym płytkom?

Jednym z najbardziej popularnych materiałów do wykańczania ścian i podłóg w łazienkach oraz kuchniach są płytki ceramiczne. Obecnie w sprzedaży dostępne są płytki różniące się nie tylko kolorem i wielkością, ale także sposobem wykończenia powierzchni. W łazienkach i kuchniach bardzo dobrze sprawdzają się płytki o matowej powierzchni. Czasem jednak po ich zamontowaniu można poczuć się rozczarowanym efektem, jakie daje ich  matowe wykończenie. Dzisiaj na szczęście nie trzeba skuwać dopiero ułożonych płytek. Sprawdź jak nadać połysk matowym płytkom.

Jak nadać połysk matowym płytkom?

Wśród płytek ceramicznych przeznaczonych do montażu na posadzkach wyróżnić można kilka rodzajów. Zalicza się do nich: terakotę, gres, klinkier. Płytki matowe (bardzo często tak wykańczana jest powierzchnia gresu) są bardzo praktycznym rozwiązaniem w łazienkach i kuchniach. Dzięki temu, że ich powierzchnia jest matowa posiadają antypoślizgowe właściwości. Jednocześnie matowe płytki są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jeśli jednak po zamontowaniu matowych płytek dojdziemy do wniosku, że podłoga nie prezentuje się atrakcyjnie, nie musimy załamywać rąk. Matowym płytkom możemy nadać połysk. Jak nadać połysk matowym płytkom?

Jak nadać połysk matowym płytkom?

W sprzedaży są dostępne dzisiaj specjalne preparaty, które nadadzą połysk matowym płytkom. Nabłyszczacz do płytek matowych to preparat, który może zostać wykorzystany nie tylko do nabłyszczania, ale także pielęgnacji różnych rodzajów płytek. Płyn nabłyszczający do płytek może być stosowany nie tylko terakoty. Dostępne na rynku preparaty sprawdzają się także do nabłyszczania płytek ściennych czyli popularnej glazury. Mogą być stosowane także do nabłyszczania naturalnego kamienia. Nabłyszczacz do gresu matowego stosuje się na uprzednio odkurzaną podłogę. Jeśli preparat zamierzamy wykorzystać do nabłyszczania glazury, wcześniej musimy ją umyć. Niektórzy producenci mają w ofercie także nabłyszcz do gresu matowego. Kupując nabłyszczacze pamiętajmy, aby sprawdzić ich skład. Środki te nie powinny zawierać żadnych ściernych drobinek.

Zobacz też: Lodówka po transporcie – Kiedy włączyć?

Czym nabłyszczyć matowe płytki podłogowe?

Śliska podłoga zwiększa ryzyko upadku, dlatego wiele osób chętnie wybierana matowe płytki podłogowe i często przeżywa rozczarowanie, gdy już zostaną zamontowane. Połysk matowym płytkom można jednak nadać myjąc je specjalnymi preparatami. Do mycia podłóg wykończonych płytkami ceramicznymi można wykorzystać mop. Mop do gresu matowego może być zarówno ręczny (równie dobrze sprawdzi się płaski, jak i okrągły. Najbardziej uniwersalny i jednocześnie najtańszy jest mop sznurkowy), elektryczny, jak i parowy.

Sprawdź: Sygnatury porcelany: polskiej, niemieckiej i chińskiej

Jak nabłyszczać płytki – domowe sposoby

Dzisiaj coraz więcej osób do sprzątania w domu stara się wykorzystywać ekologiczne środki. Połysk matowym płytkom można nadać stosując jeden z wybranych, sprawdzonych domowych sposobów. Jako płyn nabłyszczający do płytek doskonale sprawdza się ocet. Należy zmieszać go z ciepłą wodą w stosunku 3:1. Woda z octem nie tylko nada połysk matowym płytkom, ale także skutecznie usunie z nich osad z mydła. Jeśli zapach octu nas drażni, możemy zastąpić go kwaskiem cytrynowym. Płytki oraz fugi można wyczyścić papką z sody oczyszczonej. Zostawia się ją na kilka minuty, zmywa i wyciera płytki do sucha. Płytki można przecierać od czasu do czasu skórką z cytryny albo pomarańczy.

Jak nabłyszczać płytki

Zobacz też: Farba do kamienia: naturalnego, dekoracyjnego i elewacyjnego

Czytelnicy pytają o to jak nadać połysk matowym płytkom:

Matowe płytki jak czyścić?

Zabrudzenia z matowych płytek usunie bez problemów ciepła woda. Do wody przeznaczonej do mycia płytek warto dodać nakrętkę płynu przeznaczonego do mycia okien. Uporczywe plamy z płytek usunie też papka z sody oczyszczonej.

Czym nabłyszczyć gres matowy?

Do nabłyszczania gresu matowego możemy użyć gotowych, chemicznych preparatów lub sięgnąć po domowe środki, które mamy w swojej kuchni. Doskonale sprawdzi się ocet zmieszany z wodą albo roztwór kwasku cytrynowego.

Jak z matowych płytek zrobić błyszczące?

Matowym płytkom gresowym blask nadadzą specjalne preparaty albo domowe sposoby. Z matowych płytek zrobimy błyszczące myjące je wodą z octem lub kwaskiem cytrynowym lub pocierając skórką z cytrusów. 

Sprawdź także:

Siarczan amonu – zastosowanie w ogrodzie. Bujny trawnik to niejedyny efekt

Siarczan amonu to popularne rozwiązanie wykorzystywane przez ogrodników, którego celem jest poprawa jakości gleby i wzrost roślin. W...

Świąteczny klimat wewnątrz i wokół domu – jak go wprowadzić?

Nie możemy porównać z niczym innym czasu spędzonego w gronie najbliższych.  W okresie zimowym mamy wiele okazji do...

Ochrona i konserwacja mebli ogrodowych – kompletny przewodnik

Właściciele przestrzeni zewnętrznych doskonale wiedzą, że meble ogrodowe to inwestycja na lata, wymagająca jednak odpowiedniej troski. Ochrona i...

Jak wybrać odpowiedni stolik kawowy?

Wybór stolika kawowego może na pierwszy rzut oka nie wydawać się czymś, co wymaga Twojej uwagi. Krótko mówiąc,...