Hortensja ogrodowa jest jedną z najchętniej sadzonych roślin w przydomowych ogrodach. Roślina ta wyróżnia się dużymi kwiatostanami, które wyglądają jak bardzo efektowne bukiety. Wiele osób, które ma hortensję w swoim ogrodzie chętnie zdecydowałoby by się na jej samodzielne rozmnożenie. Czy rozmnażanie hortensji przez ogrodnika-amatora w ogóle jest możliwe?
Rozmnażanie hortensji ogrodowej
Hortensja ogrodowa należy do krzewów, które w polskich ogrodach spotykane są wyjątkowo często. Nie ma w tym nic dziwnego – krzew ten jest piękny, elegancki i dostojny. Ponadto jest bardzo uniwersalny i może zostać wykorzystany do nie tylko w romantycznych, ale także nowocześnie zaaranżowanych ogrodach. Co więcej, krzew ten kwitnie praktycznie non stop. Roślina tworzy wyłącznie kwiaty płonne, które w fazie pąków są zielone, a gdy się rozwiną mogą być białe, czerwone, niebieskie, fioletowe czy różowe. Gdy starzeją się, nie opadają, ale z czasem przebarwiają się, aż w końcu zasychają przyjmując brązowy kolor. Co ważne, kolorów kwiatów hortensji może się zmieniać w zależności od tego, jaki jest skład podłoża, w którym rośnie. Swojej barwy nie zmieniają jedynie białe odmiany.
Hortensja to krzew, który warto mieć w swoim ogrodzie nie tylko dla jej walorów estetycznych. Jest to krzew bardzo cenny także w oczyszczaniu powietrza. Szczególnie dobrze w walce z zanieczyszczonym powietrzem sprawdza się hortensja krzewiasta. Roślina ta odznacza się tym, że jej liście zajmują bardzo dużą powierzchnię, dlatego krzew ten może przyjąć naprawdę sporo zanieczyszczeń.
Popularność hortensji sprawia, że rośliny te dostępne są w szkółkach krzew i drzew ozdobnych oraz w centrach ogrodniczych. Można też pokusić się o jej samodzielne rozmnożenie. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie.
Zobacz też: Czosnek na mszyce – przepis na skuteczny preparat
Jak rozmnożyć hortensje?
Sadzonki hortensji można łatwo wyhodować samemu. Sposób rozmnażania zależy od gatunku krzewu. Hortensje ogrodowe rozmnaża się z sadzonek zielnych. Są to niezdrewniałe sadzonki, które pobiera się od czerwca do sierpnia. Ukorzenianie hortensji przeprowadzamy wykorzystując do tego celu skrzynki lub donice o pojemności przynajmniej 1 l. Pojemniki, w których umieścimy sadzonki hortensji muszą mieć w dnie otwory. Najlepsze podłoże do ukorzeniania sadzonek hortensji powinno składać się z kwaśnego torfu, piasku i perlitu. Doniczki czy skrzynki z sadzonkami umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu. Można je przykryć folią, co zapobiegnie odwodnieniu sadzonek. Na rabaty hortensje posadzić można dopiero w następnym roku. W celu przyspieszenia ukorzeniania można zastosować ukorzeniacz.
Sprawdź: Na co działa poparzenie pokrzywą i czy jest zdrowe?
Hortensja bukietowa – rozmnażanie
Hortensję bukietową również można rozmnożyć samodzielnie. Rozmnażanie hortensji bukietowej na wiosnę wymaga jednak pobrania sadzonek o wiele wcześniej, bo już jesienią po pierwszych przymrozkach. Rozmnażanie hortensji z sadzonek zdrewniałych polega na pobraniu ze zdrewniałych pędów odcinków mających co najmniej 10 cm długości. Pobrane sadzonki można przechować owinięte wilgotną tkaniną i folią do wiosny lub od razu umieścić je w doniczkach. Doniczki powinny być większe niż te, w których umieszcza się sadzonki hortensji bukietowej. Pobrane sadzonki umieszcza się w torfie zmieszanym z piaskiem w proporcji 1:1. Podobnie, jak w przypadku rozmnażania hortensji ogrodowej, także i tej bukietowej można zastosować ukorzeniacz. Możliwe jest także rozmnażanie hortensji bukietowej w wodzie. Sadzonki przygotowuje się w taki sam sposób, ale umieszcza się je w pojemniku z wodą. Po mniej więcej dwóch tygodniach powinny pojawić się korzenie.
Sprawdź: Jak pozbyć się gołębi z balkonu?
Rozmnażanie hortensji z patyków
Spośród różnych odmian hortensji bardzo łatwo samemu można rozmnożyć hortensję drzewiastą Anabelle. Rozmnażanie hortensji Anabelle wymaga pobrania sadzonek już na jesieni. Jeśli będzie sprzyjająca pogoda, to można to zrobić jeszcze w grudniu. Złamana hortensja śmiało może posłużyć do pobrania sadzonek. Ze złamanych czy obciętych łodyg ostrym sekatorem należy usunąć kwiatostany, a pęd pociąć na odcinki długości od 10 do 18, a nawet 20 centymetrów długości. Czasem Anabell wydaje rozłogi i rozmnaża się sama.
Sprawdź: Co odstrasza muchy? Kwiaty, zioła i inne rośliny odstraszające muchy
Sadzonki hortensji
Sposobów na samodzielne rozmnożenie hortensji jest kilka. Pobieranie sadzonek to tylko jeden z nich. Dzielnie hortensji to kolejny sposób na rozmnażanie tego bardzo popularnego krzewu. Z podzielonej sadzonki należy usunąć wszystkie suche pędy. Podzieloną hortensję od razu wysadza się do gruntu. Jednym z trudniejszych sposób rozmnażania hortensji jest jej szczepienie. Na szczepienie hortensji rzadko jednak decydują się ogrodnicy-amatorzy. Na ogół szczepieniem zajmują się tylko doświadczeni producenci krzewów ozdobnych.
Szczepienie hortensji przeprowadza się wykorzystując podkładkę z rośliny, która z hortensją jest blisko spokrewniona. Szczepienie to między innymi sposób na uzyskanie odmiany hortensji na pniu.
Zobacz też: Perz w trawniku – Czego nie lubi perz?
Czytelnicy pytają o rozmnażanie hortensji:
Hortensję bukietową rozmnaża się z sadzonek przygotowanych jesienią. Wybrane, zdrowe pędy obcina się ostrym sekatorem i dzieli na odcinki długości 18 – 20 cm. Każda sadzonka powinna mieć dwa węzły z pąkami.
Szczepienie hortensji przeprowadza się wykorzystując nie tylko sadzonkę pozyskaną ze zdrowego pędu hortensji, ale także podkładkę blisko spokrewnioną z hortensją.
Można to zrobić na różne sposoby. Przygotowane sadzonki hortensji można ukorzenić zarówno w skrzynkach bądź doniczkach napełnionych torfem zmieszanym z piaskiem i perlitem lub w pojemniku z wodą.
Sadzonki hortensji ogrodowej przygotowuje się z zielonych, niezdrewniałych pędów. Tnie się je pod drugą parą liści na odcinki długości minimum 10 cm. Sadzonki przygotowuje się od czerwca do sierpnia. Ze zdrewniałych, pobieranych w ten sam sposób, ale dłuższych sadzonek rozmnaża się hortensję bukietową.
Hortensję ogrodową rozmnaża się latem, od czerwca do sierpnia. Hortensję ogrodową rozmnaża się późną wiosną z sadzonek zdrewniałych, które trzeba przygotować jesienią.