Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Gołębie często wybierają domowe balkony jako miejsce, gdzie mogą odpocząć, a nawet założyć gniazdo. W efekcie balustrady mogą być bardzo zanieczyszczone, na przykład odchodami. Ptaki często niepozornymi odgłosami, gruchaniem lub tupotaniem, są nawet w stanie wybudzić ze snu wczesnym porankiem. To tylko niektóre z powodów, które decydują o tym, że posiadacze balkonów chcą przepędzać gołębie. Sprawdź jak pozbyć się gołębi z balkonu.

Gołębie na balkonach – duży problem mieszkańców domów i bloków

To jak pozbyć się gołębi z balkonu może zależeć od rodzaju nieruchomości, w której się mieszka. Bloki i domy mają zupełnie inną charakterystykę, nawet jeżeli chodzi o same balkony. Na tym elemencie zabudowania bardzo często przysiadają gołębie. Czasem zdarza się, że gdy właściciel nie zareaguje w porę, przyzwyczajają się do jednego miejsca, a także zlatuje się ich coraz więcej.

W takiej sytuacji gołębie są problemem nie tylko ze względu na nieczystości, jakie po sobie pozostawiają, ale także generowanie hałasu. Gruchanie, czy walki pomiędzy ptakami, na pozór nie wydają się zbyt głośne, jednak jeżeli to wszystko trwa przez kilka godzin, to całe zjawisko może być naprawdę uciążliwe. 

Zobacz też: Odrolnienie działki – koszt w 2021 roku

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań, przez mieszkańców bloków, a także domków jednorodzinnych, które mają balkony. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale obecność ptaków może być nie tylko uciążliwa, ale również niebezpieczna dla zdrowia. Odstraszanie gołębi z balkonu może być konieczne, głównie ze względu na nieczystości, jakie pozostawiają po sobie te zwierzęta. One same mogą być też nosicielami wirusów i bakterii. Żeby odpowiednio zaopiekować się balkonową przestrzenią, warto poznać różne metody na usunięcie nieproszonych gości, tak, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Jak nie dopuścić do tego, żeby gołębie się zadomowiły na balkonie?

Pierwszą zasadą, która powinna obowiązywać każdego, kto zdecyduje się na rozprawienie się z gołębiami, jest to, aby uważać, jakie środki podejmuje, zwalczając ptactwo. Warto zaznaczyć, że gołębie są objęte ochrona gatunkową. Oznacza to, że według polskiego prawa nikt nie może usuwać gniazd gołębi w przypadku, gdy złożyły już w nim jaja. W takiej sytuacji nie można już zrobić nic innego, jak poczekać aż pisklęta się wyklują, dorosną i opuszczą gniazdo. Trwać to może do dwóch miesięcy.

W innym przypadku, gdy jeszcze nie doszło do lęgu, właściciel balkonu powinien od razu odstraszać gołębie, a także wyrzucać wszelkie materiały, które ptactwo zniesie na jego teren, na przykład drobne gałązki. Dzięki temu gołębie nie założą własnego gniazda i walka z nimi będzie znacznie prostsza.

Poznaj: Trujące kwiaty ogrodowe – lista najbardziej trujących roślin

Odstraszacz gołębi na balkon – tradycyjny sposób, który pozwoli przepłoszyć ptactwo

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w walce z gołębiami, jest odstraszacz. Jest to zazwyczaj spora atrapa o kształcie kruka, jastrzębia, czy sokoła. Gołębie mają znakomity wzrok i potrafią wypatrzyć polujące lub niebezpieczne ptaki z dużej odległości. Biorąc pod uwagę optymistyczny scenariusz, może być to całkowicie wystarczający środek, pozwalający pozbyć się gołębi z balkonu.

Odstraszanie gołębi z balkonu może być także możliwe za sprawą naklejek. Podobnie, jak w przypadku atrap, przedstawiają one drapieżne ptaki, co również może skutecznie zniechęcić gołębie do przesiadywania w okolicach balkonu. Alternatywną metodą, której nie można jednak zaliczyć do odstraszaczy, jest siatka. W przypadku, gdy jej montaż i wpływ na nieco odmienny wizerunek balkonu nie przeszkadza właścicielowi, warto się na nią zdecydować.

Zobacz też: Czerwone drzewo do ogrodu. Jak się nazywa drzewo z czerwonymi liśćmi?

Sposób na gołębie – ocet jako substancja odstraszająca

Jak pozbyć się gołębi z balkonu nie używając odstraszaczy? Nie każdej osobie spodoba się wyżej wymieniony sposób. Atrapy drapieżnego ptactwa lub siatki owszem, mogą być skuteczne, jednak dla wielu mieszkańców ich wpływ na ogólny wizerunek balkonu jest często nie do przyjęcia. Z tego powodu szukają oni alternatywnych sposobów na gołębie. Jednym z nich, jest na pewno ocet.

W przypadku, gdy gołąb na balkonie nie odlatuje i kompletnie nie boi się odstraszaczy imitujących drapieżne ptactwo, można zdecydować się na zastosowanie nieprzyjemnych zapachów. Mowa tu, chociażby o occie. Można go przelać, na przykład do odwróconego wieczka słoiczka i położyć na balustradzie. Powinno to skutecznie zniechęcić gołębie do przesiadywania na balkonie. 

Sprawdź: Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

Domowe sposoby – czy są jeszcze inne metody na odstraszenie gołębi z balkonu?

Domowe sposoby na gołębie na balkonie mogą mieć również inną formę, niż wymienione odstraszacze, czy ocet. Jest to na przykład naftalina. To substancja, która szczególnie nie przypadła do gustu gołębiom. Można nią nasączyć szmatki i zawiesić przy suficie lub na prętach, które zabezpieczają doniczki. 

Innym sposobem są kolce. Nie trzeba się martwić, że to rozwiązanie wyrządzi krzywdę zwierzętom. Kolce na gołębie są po prostu tępe. Ich główną funkcją jest to, że znacznie utrudniają gołębiom zajęcie wygodnej pozycji i usadowienia się na balustradzie balkonu, bądź zewnętrznym parapecie.

Sprawdź: Kwiaty domowe lubiące ciemne miejsca

Gołębie – jak się ich pozbyć?

Gołębie to spryciarze, na pewno będą próbowały walczyć ze sposobami, które mają na celu pozbycie się ich z balkonu. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Nie każda z zaproponowanych metod od razu zadziała. W przypadku, gdy osoba posiadająca balkon trafi na naprawdę uparte ptactwo, można pokusić się o połączenie kilku sposobów, na przykład octu i atrapy.

Oprócz wymienionych pomysłów istnieją także rozwiązania, które są nieco bardziej niekonwencjonalne. Jest to, na przykład zakupienie lub adoptowanie domowego zwierzęcia, kota lub psa. Dodatkowo można zastanowić się nad tym, aby zakupić sznurek i powiesić go na długości balkonu, tuż nad balustradą i zaczepić o niego szeleszczące elementy. 

Ostatnim ze sposobów na to jak odstraszyć gołębie z balkonu, który warto zastosować, są sygnały drapieżnych ptaków, na przykład jastrzębia. Można je zakupić na płycie CD w sklepach specjalistycznych lub po prostu znaleźć nagranie na YouTube i odtworzyć je z głośników. Efekty mogą być zaskakujące i już po pierwszym razie, gdy gołębie usłyszą przerażające je dźwięki, nie zdecydują się na ponowne odwiedzenie domowego balkonu.

Sprawdź także:

WC na działce – Przepisy obowiązujące w Polsce

Warto wiedzieć, w jaki sposób sprawa toalety na działkę jest regulowana przez polskie prawo. Sprawdź na co należy...

Elektronarzędzia Bosch dla profesjonalistów: Kluczowe cechy, które wyróżniają je na tle konkurencji

Każdy profesjonalista wie, że dobre narzędzia są kluczem do sukcesu w wielu projektach. Chociaż rynek elektronarzędzi jest zatłoczony wieloma...

Na co działa poparzenie pokrzywą i czy jest zdrowe?

Pokrzywa zwyczajna to dziko rosnąca roślina na terenie Europy, Ameryki Północnej, Afryki Północnej i Azji. W Polsce traktowana...

NCS – co to jest i kiedy przyda Ci się wzornik kolorów NCS?

Natural Colour System (NCS) jest standardowym systemem identyfikacji kolorów, który został opracowany w Szwecji w latach 70. XX...