Pierwsze ciepłe dni skłaniają nas do przebywania na świeżym powietrzu. Nawet jednak krótki pobyt na dworze mogą nam popsuć komary. To owady, których ukąszenia są wyjątkowo przykre. Po ukąszeniu przez komara skóra piecze, pojawia się bardzo dokuczliwy świąd i opuchlizna. Co gorsza, komary mogą uprzykrzyć nam życie także w domu. Na szczęście są skuteczne sposoby radzenia sobie z tymi dokuczliwymi owadami. Aby odstraszyć komary, można stosować nie tylko dostępne w aptekach i drogeriach repelenty. Jest cała gama roślin, które można posadzić w ogrodzie, a nawet na balkonie, które bardzo skutecznie działają na komary odstraszająco. Jakie rośliny odstraszające komary warto posadzić?
Rośliny odstraszające komary
Wśród roślin wiele jest takich, które wydzielają olejki eteryczne nielubiane przez komary. Siła odstraszającego działania tych roślin w dużym stopniu zależy od tego, ile ich posadzimy – im będzie ich więcej, tym bardziej skuteczne będzie ich działanie. Warto też pamiętać, że odstraszającą komary moc olejki eteryczne tracą wraz ze zwiększającą się odległością. Zadziałają skutecznie, gdy zostaną posadzone nie tylko gęsto, ale także na kilku poziomach.
Naturalne repelenty są też bardziej skuteczne, gdy zostaną posadzone w miejscach osłoniętych i wilgotnych. Co ważne, zapach, który wydzielają rośliny na komary na wady te działa odstraszająco, ale dla człowieka jest bardzo przyjemne. Niektóre rośliny odstraszające komary można z powodzeniem więc traktować jako rośliny pokojowe. Co więcej, rośliny przeciw komarom są bardzo popularnym roślinami hodowanymi od lat w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach. Są łatwe w uprawie i dostępne w każdym centrum ogrodniczym.
Do roślin, które bardzo skutecznie odstraszają komary zaliczamy:
- kocimiętkę,
- komarzycę,
- lawendę,
- bodziszka korzeniastego.
Na komary odstraszająco działają także zioła:
- koper włoski,
- mięta,
- bazylia,
- rozmaryn,
- melisa,
- czosnek niedźwiedzi.
Zobacz też: Domowe sposoby na mrówki – Jak pozbyć się mrówek z domu?
Kwiaty na komary
Spośród roślin kwitnących odstraszająco na komary działa lawenda. Odznacza się ona srebrzystobiałymi, zimozielonymi, wąskimi liśćmi. Kwiaty lawendy zebrane są w kłosy, w zależności od odmiany mają kolor fioletowy, różowy albo biały. Co ważne, lawenda skutecznie odstrasza nie tylko komary, ale także meszki. Warto też ściąć i ususzyć jej kwiaty. Włożone do woreczków i zawieszone w szafie czy ułożone na półkach z pościelą skutecznie odstraszą mole. Roślina kwitnie przez całe lato. Jeśli po przekwitnieniu skrócimy jej pędy, zakwitnie jesienią po raz drugi. Wiosną lawendę trzeba przyciąć dość nisko nad ziemią, dzięki czemu roślina zachowa ładny pokrój. Z powodzeniem lawendę można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także w dużych skrzyniach na tarasie i balkonie.
Do roślin bardzo chętnie sadzonych na balkonach i tarasach zalicza się komarzycę czyli Plektrantus. W naturalnym środowisku roślina ta jest byliną, w Polsce klimat jest dla niej za chłodny, dlatego jest traktowana jako roślina jednoroczna. Komarzyca charakteryzuje się bardzo długi pędami i obrzeżonymi na biało liśćmi. Z uwagi na bardzo długie pędy najbardziej efektownie prezentuje się posadzona w skrzynkach zawieszonych na balustradzie balkonu oraz w wiszących doniczkach. Komarzyca to doskonały kwiatek na komary. Jeśli roślinę zabierzemy do domu przed pierwszymi przymrozkami, możemy przechować ją do następnego roku, ale musimy dysponować pomieszczeniem, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni. Ten kwiat odstraszający komary najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym.
Zapach wydzielany przez kocimiętkę odstrasza zarówno komary, jak i kleszcze.
Sprawdź: Jakie są rośliny trujące dla psa?
Drzewo odstraszające komary
Rośliny antykomarowe to także nieliczne drzewa. Jeśli chcemy odstraszać komary, to w ogrodzie możemy posadzić na przykład surmię – catalpa. Jest to szybko rosnące drzewo wyróżniające się rozłożystą koroną . Surmia ma nie tylko dekoracyjne duże liście. Ozdobą tego drzewa są także białe kwiaty przypominające wyglądem kwiaty storczyków. Catalpa zakwita lipca i sierpnia.
Do drzew odstraszających komary należy także daglezja. To roślina iglasta dorastająca do trzydziestu metrów wysokości. Igły daglezji wydzielają słodki aromat przypominający zapach cytrusów.
Na komary odstraszając działa także eukaliptus górski. Roślina dorasta maksymalnie do czterech metrów wysokości. W Polsce jest całkowicie mrozoodporna. Rośnie bardzo szybko, najlepiej czuje się posadzona na słonecznym stanowisku.
Sprawdź: Co odstrasza muchy? Kwiaty, zioła i inne rośliny odstraszające muchy
Krzewy na komary
Mirt zwyczajny to krzew, który również zaliczany jest do roślin odstraszających komary. Jest to wiecznie zielony krzew odznaczający się niewielkimi skórzastymi liśćmi. Od maja do lipca mirt obsypany jest licznymi, drobnymi, białymi kwiatkami. Roztarte liście mirtu wydzielają bardzo przyjemny zapach. Krzew ten w Polsce traktowany jest jako roślina doniczkowa. Na lato można wystawić go do ogrodu, na balkon lub taras.
Sprawdź: Jakie krzewy na żywopłot wybrać? [plus inne rośliny i drzewa]
Zioła odstraszające komary
Często używane w kuchni zioła także działają odstraszająco na komary. Jeśli chcemy odstraszyć komary, w ogrodzie czy w kuchni powinniśmy uprawiać miętę. Zarówno w domu, jak i na balkonie czy w ogrodzie możemy z powodzeniem uprawiać miętę pieprzową lub cytrynową. Roślina ta najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Jej intensywny zapach odstrasza także meszki.
Bazylia pospolita to kolejne zioło na komary. Podobnie, jak mięta ma wiele odmian. Jest rośliną jednoroczną uprawianą z nasion. Doskonale rośnie na słonecznym stanowisku.
Sprawdź: Na co działa poparzenie pokrzywą i czy jest zdrowe?
Czytelnicy pytają o rośliny odstraszające komary:
Do roślin odstraszających komary zaliczamy: lawendę, bazylię, miętę, komarzycę, mirt zwyczajny, daglezję, komarzycę, kocimiętkę, bodziszka korzeniastego, czosnek niedźwiedzi, melisę i rozmaryn.
Olejek eteryczny, który wydziela ta roślina działa odstraszająco na te bardzo uciążliwe owady.
Niebieskie drzewo odstraszające komary to eukaliptus górski.
Komary nie lubią zapachu olejków eterycznych wydzielanych przez niektóre rośliny. Odstraszająco działa na nie między innymi zapach lawendy, eukaliptusa górskiego, daglezji, mięty, rozmarynu, kocimiętki.