Gruntowanie ściany – Kiedy i jak gruntować ściany?

Malowanie ścian to wciąż najbardziej popularny sposób na ich wykończenie. W przypadku malowania efekt końcowy zależy od bardzo wielu czynników. Bardzo istotne jest między innymi odpowiednie przygotowanie podłoża. Gruntowanie ściany to zabieg, który sprawi, że ściany będą pomalowane naprawdę pięknie. 

Kiedy gruntować ściany?

Są sytuacje, w których gruntowanie przed malowaniem jest konieczne, ale są też takie, w których etap ten można pominąć. Gruntowania nie można pominąć w przypadku pierwszego malowania nowych, nigdy wcześniej nie malowanych ścian. Świeżo wzniesione ściany, które jeszcze nie były malowane są na ogół nie tylko pyliste, ale także niezwykle chłonne. Takie ściany wymagają gruntowania. Zabieg ten wykonuje się po nałożeniu na niego tynku. Oczywiście z gruntowaniem należy się wstrzymać do momentu aż tynk zwiąże. Proces wiązania tynku trwa nawet do miesiąca.

Sprawdź: Po jakim czasie można chodzić po płytkach?

Gruntowanie ściany przed malowaniem

Odmalowanie ścian jest czynnością, której – jeśli ma być wykonana solidnie i zapewnić spektakularny efekt końcowy – nie da się  przeprowadzić w jeden wolny dzień. Na malowanie składa się bowiem kilka etapów, z których każdy zajmuje sporo czasu. Do takich zabiegów zalicza się gruntowanie. Wiele osób uważa, że gruntowanie przed malowaniem jest zbędne. Jest to przekonanie błędne, gruntowanie ma bowiem bardzo wiele zalet. Grunt pod malowanie przygotowuje bowiem ściany pod dalsze prace, czyli pod nakładanie farby. Gruntując ściany przed malowaniem, wyrównujemy ich chłonność, wzmacniamy podłoże i sprawiamy, że zwiększa się przyczepność farby. Stosowanie gruntu pozwala też zwiększyć wydajność farby. Powierzchnia, która została zagruntowana staje się mniej chłonna, w efekcie „pije” mniej farby. 

Gruntowanie ścian jest wskazane także przed takimi pracami, jak tynkowanie i szpachlowanie. Gruntowanie gładzi przed malowaniem także jest wskazane. Wszystkie niemalowane wcześniej ściany powinny zostać pokryte preparatem gruntującym. W przypadku ścian wcześniej malowanych gruntowanie nie w każdym przypadku jest konieczne. Gruntowanie ścian można pominąć, jeśli wcześniej zostały pomalowane dobrze przyczepnymi do podłoża farbami.

Na ogół gruntowania nie wymagają ściany uprzednio malowane farbami satynowymi, dobrej jakości farbami akrylowymi lub lateksowymi. Ale uwaga! Jeśli ściany te wymagają napraw (wypełnienia pęknięć, otworów po wkrętach czy gwoździach), naprawiony fragment koniecznie należy zagruntować. Aby przekonać się czy malowana wcześniej ściana wymaga gruntowania, należy wykonać bardzo prosty test. Wystarczy przetrzeć ścianę dłonią. Jeśli pozostanie na niej nalot, to znak, że gruntowanie jest zabiegiem, który musi zostać wykonany.

Sprawdź: Ile schnie grunt? Sprawdź ile po gruntowaniu można kłaść gładź, szpachlować lub malować

Grunt do ścian – Czym zagruntować ściany?

Dobry grunt pod farbę to na ogół preparat na bazie polimerów. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów przeznaczonych pod farbę. Dużą popularnością cieszy się uni grunt przed malowaniem. Jego zaleta jest to, że może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jest uniwersalny i może być stosowany nie tylko pod farby, ale także pod gładzie, tynki,  kleje i posadzki. Uni grunt jest dostępny w postaci koncentratu przeznaczonego do rozcieńczania. Rozcieńcza się go wodą. Można aplikować go różnymi narzędziami: pędzlem, wałkiem, pistoletem. Daje powłokę transparentną, a co ważne – nie powoduje przebarwień. Może być stosowany w temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza. Maksymalny czas schnięcia (w zależności od temperatury otoczenie i rodzaju gruntowanej powierzchni) wynosi 120 minut. 

Zobacz też: Odrolnienie działki – koszt

Jak zagruntować ściany?

W pierwszej kolejności należy zagruntować naroża i miejsca, które są trudno dostępne. Jeśli decydujemy się do gruntowania ścian użyć wałka, to do gruntowania naroży i trudno dostępnych miejsc wybieramy wałek, którego szerokość wynosi od 10 do 15 cm szerokości. Pozostałe ściany malujemy wałkiem o szerokości od 18 do 25 centymetrów.

Do gruntowania najlepiej sprawdza się wałek wykonany z gąbki. Ściany, które będą gruntowane muszą być czyste, dlatego wcześniej należy je umyć. Jeśli na ścianie czy suficie znajdują się wykwity wskazujące na obecność pleśni lub grzybów, należy przed gruntowaniem je usunąć. Preparat gruntujący od razu po otwarciu należy bardzo dokładnie wymieszać i  – jeśli jest to koncentrat – rozcieńczyć stosując proporcje zgodne z zaleceniami producenta wybranego preparatu.

Gruntując (bez znaczenie jest czy robimy to wałkiem, pędzlem czy pistoletem) kierujemy się od naroży w bok ściany. Grunt nanosimy od góry do dołu w taki sposób, aby została nim pokryta cała powierzchnia ściany. Preparat do gruntowania ścian oczywiście nie jest przeznaczony jedynie do nanoszenia na ścian, stosuje się go także na sufity. Aby uniknąć smug, ostatnią warstwę gruntu nanosi się z góry do dołu. Gruntując należy unikać nakładania zbyt grubej warstwy, gdyż może dojść do wystąpienie zjawiska tak zwanego szkliwienia. Polega ono na tym, że nie wchłonięty przez ścianę grunt tworzy śliską, połyskliwą powierzchnię, której nie da się zamalować farbą bądź wykończyć używając innego niż farba materiału.

Zobacz też: Płyta gipsowa – wymiary płyty gipsowo-kartonowej

Ile razy gruntować ściany?

Najczęściej wystarczy grunt nanieść na podłoże tylko raz. Jedynie wyjątkowo chłonne ściany wymagają dwukrotnego naniesienia preparatu gruntującego. Kolejną warstwę gruntu można nakładać dopiero po wyschnięciu tej poprzedniej.  

Zobacz również: Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki

Zacieki po gruntowaniu 

Podczas gruntowania na ścianach mogą powstać zacieki. Zdarza się, że uwidaczniają się one dopiero po pomalowaniu ścian farbą. Na szczęście powstawaniu zacieków można zapobiec. Preparat gruntujący należy nanosić nie tylko dokładanie, ale też w miarę równo. Jeżeli podczas gruntowania tworzą się zacieki, natychmiast należy je rozprowadzić. Zamalowanie ich, gdy grunt wyschnie, może okazać się niemożliwe. 

Zobacz również: Kategoria obiektu budowlanego – ważny element budowania

Czytelnicy pytają, o gruntowanie ściany:

Czy gruntować przed malowaniem?

Gruntowanie to zabieg, który może zostać pominięty tylko w przypadku malowania ścian, które wcześniej pomalowany były wysokiej jakości farbami lateksowymi.

Jak gruntować ściany?

Gruntuje się je wałkiem, pędzlem lub pistoletem malarskim. Grunt rozprowadza się na ścianie wykonując ruchy od góry do dołu.

Czy gładź trzeba gruntować przed malowaniem?

Gruntowanie gładzi przed malowaniem to zabieg, który nie powinien zostać pominięty.

Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany?

Jeśli poprzednia farba mocno się trzyma, gruntowanie ściany można pominąć.

Czy gruntować ściany już pomalowane?

Nie gruntuje się ścian wcześnie malowanych farbami lateksowymi lub akrylowymi. 

Jaki grunt pod farbę lateksową?

Pod farby lateksowe powinno stosować się farbę podkładową przeznaczoną pod ten rodzaj farb.

Sprawdź także:

Aranżacja kącika do nauki dla dziecka – co jest potrzebne?

Kącik do nauki musi spełniać kilka kryteriów, przy czym nie chodzi wyłącznie o funkcjonalność. Powinien on być przyjemnym...

Działka leśna – co można zbudować na działce leśnej?

Kupno działki leśnej jest często bardzo atrakcyjną opcją. Sprzedawcy są w stanie zaoferować znacznie większy obszar, niż w...

Co pod basen ogrodowy?

Jeśli planujesz zainstalować basen ogrodowy, musisz zadbać o podłoże, na którym będzie on stał. Najważniejsze jest, aby podłoże...

Fundusz remontowy – przepisy. Jak uniknąć pułapek i wykorzystać go właściwie? Szybki przewodnik po prawie!

Fundusz remontowy jest jednym z ważnych elementów zarządzania nieruchomością. Oferuje on właścicielom nieruchomości możliwość oszczędzania pieniędzy na przyszłe...