Mała kuchnia w bloku – Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w bardzo wielu domach. Służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale także do spotkań z najbliższymi i przyjaciółmi. Powinna być więc urządzona zarówno ładnie, jak i praktycznie. Szczególnie dużym wyzwaniem jest urządzenie małej kuchni w bloku. Nie oznacza to jednak, że mała kuchnia w bloku nie może być funkcjonalna, ładna i nowoczesna. 

Mała kuchnia w bloku 

Aranżacja małego metrażu nie jest łatwym zadaniem, ale wystarczy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, aby powstało funkcjonalne pomieszczenie, w którym do tego zostanie wykorzystany każdy centymetr wolnej powierzchni. Inspiracją mogą być gotowe projekty małych kuchni. 

Niezależnie od tego, jak duża jest powierzchnia kuchni, należy zadbać, aby wszystkie urządzenia, które się w niej znajdą zostały ustawione zgodnie z kolejnością prac przy przygotowywaniu potraw.  Idealna kuchnia – każda, niezależnie od tego, jaki jest jej metraż – powinna zostać podzielona na 3 strefy. Pierwsza to miejsce do przechowywania zapasów, druga przygotowywania posiłków i zmywania, a trzecia to strefa, w której będziemy gotować. W pierwszej strefie powinno znaleźć się miejsce dla lodówki, w drugiej dla zlewozmywaka i zmywarki, w trzeciej najważniejsza jest kuchenka (lub płyta grzewcza) i piekarnik. Oczywiście sprzęty te będą rozdzielać kuchenne szafki. Oczywiście małe kuchnie w bloku może być trudno urządzić zgodnie z zasadą trójkąta roboczego.

Dużym ułatwieniem będzie wybranie odpowiedniego kształtu zabudowy. Kuchnię można zagospodarować jako jednorzędową. Tak zabudowa pozwala zaoszczędzić miejsce, zwłaszcza gdy naszą własnością jest wąska kuchnia, ale jednocześnie długa. Wybierając ten rodzaj zagospodarowania kuchni, przy jednej ze ścian ustawimy meble, a na ścianie naprzeciwko będziemy mogli urządzić miejsce do spożywania posiłków. W kuchni, która ma kształt prostokąta lub kwadratu, zabudowa może mieć kształt litery L lub U.

Kuchnia w bloku z oknem

Kuchnia w bloku z oknem  jeszcze kilkanaście lat temu była rzadkością, W czasach PRL-u kuchnie bardzo często pozbawione były okien, nazywano je więc „ślepymi”. Na szczęście w obecnie budowanych blokach takie rozwiązanie nie jest już stosowane. Bardzo mała kuchnia z oknem również może zostać urządzona bardzo funkcjonalnie. Okno można bowiem wykorzystać na bardzo różne sposoby. Można zamontować przy nim blat. Warto zdecydować się na taki, który będzie miał co najmniej 40 cm szerokości. Dzięki temu zyskamy miejsce na postawienie doniczek z kwiatami czy dekoracji. Zamontowany przez oknie blat możemy wykorzystać również jako miejsce do spożywania posiłków. Pod oknem możemy zamontować również zlewozmywak. Jeśli widok z okna jest atrakcyjny – zmywanie będzie prawdziwą przyjemnością.

Zobacz też: Sygnatury porcelany: polskiej, niemieckiej i chińskiej

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Niezależnie od metrażu kuchni, musimy pamiętać, aby rozmieścić meble i sprzęty w taki sposób, aby pracowało nam się naprawdę sprawnie. Bez niepotrzebnego wysiłku powinniśmy pokonywać odległości między kuchenką a lodówką. Musimy też pamiętać o tym, aby zawiesić szafki na odpowiedniej wysokości. Projekt małej kuchni w bloku możemy przygotować sami. Możemy też skorzystać z pomocy fachowców czy szukać inspiracji w Internecie. Zabudowa kuchni w bloku, która jest naprawdę bardzo mała, powinna być wysoka (może sięgać aż do sufitu) dzięki temu zyskamy więcej miejsca do przechowywania. Projektanci mebli kuchennych proponują nam dzisiaj bardzo różne rozwiązania, dzięki temu nie musimy wykonywać mebli na zamówienie. Na rynku dostępne są meble kuchenne, które zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o bardzo małych, mających mniej niż cztery metry kwadratowe kuchniach.

Komfort korzystania z małej kuchni zapewnią nam szafki z przesuwnymi drzwiczkami. Nowoczesna mała kuchnia to pomieszczenie, w którym raczej nie zobaczymy wolno stojących urządzeń. Lodówka kuchenka, zlewozmywak umieszczone są w meblowych szafkach. O wiele łatwiej będzie nam się korzystać z piekarnika (ewentualnie również z kuchenki mikrofalowej), gdy zainstalujemy go na poziomie ramion. Ukrycie kuchennych urządzeń za frontami mebli jest rozwiązaniem, które szczególnie dobrze sprawdza się w kuchniach, które są otwarte na salon. Na ogół kuchnia w zabudowie w bloku oznacza też, że zlewozmywak i płyta grzewcza zostaną wpuszczone w blat. To bardzo dobre rozwiązanie. Nie ma wtedy szpar, w które mogą dostać się resztki jedzenia czy woda. 

Sprawdź: Jak nadać połysk matowym płytkom?

Mała kuchnia w bloku – aranżacje 

Malutkie kuchnie w bloku mogą być zamknięte lub otwarte. Nawet w najmniejszej zamkniętej kuchni warto wygospodarować kącik do jedzenia. Doskonale w takiej kuchni sprawdzi się stolik ze składanym blatem – po zjedzeniu posiłku, wystarczy blat złożyć, aby nie zajmował miejsca. Kącik do jedzenia możemy wygospodarować także na zakończeniu blatu kuchennego. Świetnie sprawdzą się także składane krzesła, które po złożeniu zajmują naprawdę niewiele miejsca. W kuchni, która otwarta jest na pokój idealnie sprawdzi się półwysep. Wystarczy dokupić wysokie barowe stołki, aby można było wygodnie przy nim zjeść nie tylko śniadanie czy kolację, ale także obiad. Kącik do jedzenia urządzimy nawet w małej kuchni z oknem. Wystarczy poszerzyć okienny parapet, aby zamienił się w wygodne miejsce do jedzenia.

Meble kuchenne wykonywane są z trwałych materiałów, które są odporne na działanie wysokiej temperatury, wilgoci i zabrudzenia. Są one dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Ale do małej kuchni powinniśmy wybrać raczej meble z jasnymi (np. białe) frontami – to najlepszy sposób, aby optycznie powiększyć małe pomieszczenie. Aranżacja małej nowoczesnej kuchni powinna być raczej oszczędna. Nie ma w niej miejsca na ustawianie rzeczy na blatach. Na wierzchu zostawiamy jedynie nieliczne urządzenia i przybory kuchenne. Przybory te warto zawiesić na zamontowanych do ściany relingach.

Decydując się na nowoczesną aranżację kuchni postawmy na meble z prostymi, lakierowanymi i mocno połyskującymi frontami. Oczywiście możemy zdecydować się również na kuchnie w tradycyjnym stylu. W małych kuchniach świetnie sprawdzają się nie tylko gotowe zestawy mebli specjalnie zaprojektowane z myślą o niewielkich kuchniach, ale także meble modułowe. Dadzą nam one mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Tylko do nas należeć będzie decyzja, jakie szafki wybierzemy – możemy zrezygnować na przykład z szafek stojących. Meble modułowe dostępne są w bardzo różnych wymiarach. Ułatwi to nam wybranie mebli, które idealnie będą pasować do naszej niewielkiej kuchni.

Sprawdź: Ile schnie grunt? Sprawdź ile po gruntowaniu można kłaść gładź, szpachlować lub malować

Mała kuchnia w bloku – inspiracje

Staranne zaplanowanie przestrzeni jest szczególnie ważne w przypadku urządzenia małej kuchni w bloku. Muszą się w niej przecież znaleźć wszystkie niezbędne sprzęty. Małą kuchnię w bloku możemy urządzić w dowolnym stylu Jeśli kuchnia jest nie tylko mała, ale także wąska, zabudowę kuchenną możemy umieścić na jednej ścianie. Całe pomieszczenie powinno być utrzymane w bieli lub jasnych, pastelowych barwach. To sposób, aby optycznie je powiększyć. Urządzając małą kuchnię w bloku, zrezygnujmy z wolno stojących sprzętów, które zajmują bardzo dużo miejsca. Sprzęt AGD do zabudowy zajmuje znacznie mniej cennego miejsca. Jeśli zdecydujemy się na wysoką, sięgającą sufitu zabudowę, zyskamy mnóstwo miejsca do przechowywania.

Zobacz też: Lodówka po transporcie – Kiedy włączyć?

Mała kuchnia „U”

Zabudowa małej kuchni w kształcie litery „U” jest rozwiązaniem, które naprawdę warto wziąć pod uwagę. Ten rodzaj zabudowy sprawdzi się przede wszystkim w kuchniach, które mają kształt prostokąta.  Dzięki takiej zabudowie zyskamy wygodne, funkcjonalne pomieszczenie, w którym gotowanie i spożywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością. Zaletą zabudowy w kształcie litery „U”jest to, że można wykonać ją zarówno w przypadku zamkniętej kuchni, jak u tej otwartej na pokój. Ponieważ w bardzo małej kuchni ten rodzaj zabudowy może utrudniać dostęp do poszczególnych szafek, warto wybrać meble o niestandardowych wymiarach (takie pomniejszone można już znaleźć w ofercie wielu producentów).

Dobrym pomysłem jest także zakup szafek z obrotowymi bądź wysuwanymi półkami oraz z przesuwnymi albo żaluzjowymi drzwiczkami. Dobrze sprawdzą się także modułowe meble. Niektóre z nich mogą zaledwie 15 cm głębokości, do kuchni mikroskopijnej wielkości są idealne. Na ogół w kuchni nie decydujemy się na różną wysokość blatów kuchennych. W przypadku zabudowy w kształcie litery „U”śmiało możemy postawić na takie rozwiązanie. Zróżnicowane pod kątem wysokości meble sprawią, że mała kuchnia będzie jeszcze bardziej funkcjonalna.

Sprawdź: Sprzątanie domu – Ile kosztuje?

Mała kuchnia w bloku w pytaniach i odpowiedziach:

Jak urządzić małą kuchnię z oknem?

Mała kuchnia z oknem może być pomieszczeniem bardzo funkcjonalnym, praktycznym i efektownym. Pod oknem w kuchni może znajdować się zlewozmywak lub blat kuchenny. To drugie rozwiązanie pozwoli nam urządzić nawet w bardzo małej kuchni kącik do jedzenia. Jest tylko jeden warunek: blat powinien mieć co najmniej 40 cm szerokości. Na blacie takiej szerokości zmieszczą się także doniczki z kwiatami czy ziołami. Swobodnie zmieści się na nim kilka książek kucharskich.

Jakie meble do małej kuchni w bloku?

Kupienie mebli odpowiednich do małej kuchni w bloku nie jest dzisiaj trudne. Oferta wielu producentów zawiera meble, które zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o właścicielach małych, a nawet bardzo małych kuchni. W małej kuchni dobrze sprawdzą się szafki z przesuwnymi lub żaluzjowymi drzwiczkami, meble modułowe oraz stojące szafki z wysuwnymi półkami czy koszami. W każdej, a szczególnie w małej kuchni korzysta się z nich bardzo wygodnie.

Jaki okap do małej kuchni w bloku?

Okap pełni zarówno funkcję wyciągu i pochłaniacza. By urządzenie to pracowało naprawdę sprawnie, jego wydajność musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia. W małej kuchni wystarczający może być okap, którego wydajność wynosi 200 m³/h. W sprzedaży dostępne są też okapy o większej wydajności. Okap, którego wydajność wynosi na przykład 800 m³/h sprawdzi się w kuchni, która jest otwarta na pokój.  Aby urządzenie to mogło z łatwością wyłapywać powstające podczas gotowania opary nawet pracując na najniższym biegu, musimy kupić model, który będzie trochę szerszy od kuchenki czy płyty grzewczej.

Sprawdź także:

Jak dopasować styl komody do salonu?

Komoda to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia salonu, pełniący funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Komoda może służyć...

Mydło galasowe – wszechstronne i ekologiczne. Odkryj jego niezwykłe właściwości

Mydło galasowe to niezwykły środek czyszczący, którego wartość dostrzegały już nasze babcie. Jest nie tylko skuteczne, ale także...

Dlaczego kupowanie mebli online to świetny pomysł?

Kupowanie mebli przez internet to świetna opcja dla tych, którzy szanują swój czas. Dzięki internetowym sklepom meblowym można...

Sposoby na energooszczędne ogrzewanie elektryczne w domu

Współcześnie koszty utrzymania domu ciągle rosną. Rachunki z miesiąca na miesiąc wzrastają, a każdy stara się znaleźć sposób,...