Co położyć na ściany na klatce schodowej?

Klatka schodowa jest miejscem, które wielu osobom kojarzy się z budynkiem wielorodzinnym. Tymczasem jest to miejsce występujące także w piętrowych domach jednorodzinnych oraz w domach jednorodzinnych z użytkowym poddaszem. Klatka schodowa w domu powinna być nie tylko bezpieczna i wygodna w użytkowaniu, ale także łatwa do utrzymania w czystości. Co położyć na ściany na klatce schodowej, aby można je było łatwo czyścić, a klatka prezentowała się efektownie?

Co położyć na ściany na klatce schodowej?

Ściany na klatce schodowej w domu można dzisiaj wykończyć wykorzystując bardzo różne materiały. Rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych zależy od możliwości finansowych inwestora oraz od jego gustu. Najbardziej popularnym i tanim rozwiązaniem jest farba na klatkę schodową w domu. Farba, którą zostaną pomalowane ściany na klatce schodowej powinna być odporna na szorowanie. W domach jednorodzinnych świetnie sprawdzi się także boazeria, panele ścienne lub płytki ceramiczne. W budynkach wielorodzinnych, ale także w domach jednorodzinnych ścianę na klatce schodowej można wykończyć również tynkiem dekoracyjnym.

Zobacz też: Mycie ścian przed malowaniem – Jak i czym umyć ściany przed malowaniem?

Pomysł na klatkę schodową w domu 

Materiały, które zostaną wykorzystane do wykończenia ścian na klatce schodowej można zastosować na bardzo różnej wysokości ścian. Można nimi pokryć całą ścianę lub tylko jej dolną część, która jest najbardziej narażona na zabrudzenia. Pokrycie tylko dolnej części ścian materiałem wykończeniowym szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku bardzo wysokich ścian – sprawi, że klatka wyda się niższa. W przypadku klatki schodowej wykończenia wymagają nie tylko ściany, ale także schody. Aby cała aranżacja była spójna, materiały wykorzystane zarówno na ścianach, jak i schodach, powinny do siebie pasować.

Zbyt duża różnorodność faktur, kolorów i materiałów można sprawić wrażenie chaosu. Materiałem chętnie wykorzystywanym do wykończenia schodów w domu jest drewno. Drewniane schody zabezpieczone lakierem (warto wybrać taki, który ma właściwości antypoślizgowe) są łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym wyjątkowo trwałe. Schody można wykończyć płytki ceramicznymi lub wykładziną dywanową.

Zobacz również: Gruntowanie ściany – Kiedy i jak gruntować ściany?

Klatka schodowa w kamieniu 

Klatkę schodową w domu można wykończyć także kamieniem naturalnym. Wykończenie klatki schodowej kamieniem sprawi, że będzie ona prezentowała się wyjątkowo elegancko i szykownie. Kamieniem można wykończyć nie tylko ścianę przy schodach, ale także schody. Oprócz kamienia naturalnego, który jest jednym z droższych materiałów wykończeniowych na klatce schodowej świetnie sprawdzą się wykonane z gipsu płytki, które udanie imitują różne rodzaje kamienia naturalnego. Jeszcze inne rozwiązanie to beton dekoracyjny na klatce schodowej. Wykorzystywanie betonu dekoracyjnego jest jednym z gorących trendów wnętrzarskich. Płyty imitujące beton są trwałe i idealnie pasują do  wnętrz w stylu industrialnym. 

Sprawdź: Co między szafkami w kuchni?

Praktyczne ściany na klatce schodowej 

To oczywiście te, które są odporne na powstanie zabrudzeń i łatwe do czyszczenia. Nowoczesna klatka schodowa w domu może zostać wykończona bardzo różnymi materiałami. Bardzo praktyczne jest pomalowanie ścian farbą odporną na mycie i szorowanie. Wybierając kolor na klatkę schodową warto pamiętać, że jasne kolory optycznie powiększają i rozświetlają wnętrze, sprawdzają się więc na klatkach, do których nie dociera naturalne światło. Ciemny kolor klatki schodowej w tym przypadku może okazać się zbyt przytłaczający. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się stonowane barwy.

Zobacz też: Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Farba strukturalna na klatce schodowej 

Do wykończenia ścian na klatce schodowej można wykorzystać farbę strukturalną. Daje ona bardzo dekoracyjną, trójwymiarową powierzchnię. W składzie farby strukturalnej można znaleźć mineralne lub szklane drobinki bądź bardzo drobne wiórki drewniane. To właśnie one decydują o tym, jaki efekt można osiągnąć malując ściany farbą strukturalną. Dostępne obecnie w sprzedaży farby strukturalne to tak duża i różnorodna gama produktów, że można wykorzystać do stworzenia bardzo różnorodnych powłok. Naniesione na ścianę farby strukturalne mogą imitować beton, kamień naturalny, drewno, miedzianą blachę. W domy jednorodzinnym sprawdzi się też tynk na klatkę schodową. Wyjątkowo dekoracyjny i łatwy w aplikacji jest tynk strukturalny.

Sprawdź: Jak nadać połysk matowym płytkom?

Dekoracje klatki schodowej w domu 

Ściany klatki schodowej w domu są miejscem, które można wykorzystać do stworzenia galerii obrazów lub rodzinnych fotografii. Na ścianach z powodzeniem można umieścić też płaskorzeźby. Jeśli na klatce w domu jest duże okno, parapet jest miejscem, na którym warto ustawić kwiaty doniczkowe.

Sprawdź: Ile schnie grunt? Sprawdź ile po gruntowaniu można kłaść gładź, szpachlować lub malować

Czytelnicy pytają, o to co położyć na ściany na klatce schodowej:

Klatka schodowa – czym wykończyć?

Ściany klatki schodowej można wykończyć farbą, boazerią, tynkiem strukturalnym, płytkami ceramicznymi lub betonowymi. Sprawdzi się także kamień.

Jaki kolor na klatkę schodową?

Na ciemnej klatce najlepiej sprawdzą się jasne barwy i na odwrót. Gdy jest ona jasna, można wykorzystać ciemniejsze barwy. 

Jak ozdobić ścianę na klatce schodowej?

W roli dekoracji sprawdzą się fotografie, obrazy i płaskorzeźby.

Sprawdź także:

Sprawdzone sposoby na mycie paneli podłogowych

Urządzając mieszkanie czy dom, coraz więcej osób decyduje się na drewniane panele na podłodze. Wyglądają one estetycznie, są...

Dlaczego warto zamontować całoroczne zadaszenie tarasu?

Odpoczynek na tarasie możliwy jest nie tylko latem. Jeśli jednak chcemy cieszyć się tym luksusem od jesieni do...

Perz w trawniku – Czego nie lubi perz?

Osoby, które chcą cieszyć się pięknym, zdrowym i soczyście zielonym trawnikiem, muszą pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Koszenie,...

Pompy ciepła – popularne rozwiązanie we współczesnym budownictwie

Zwiększająca się świadomość ekologiczna oraz stale rosnąca konkurencja w sektorze grzewczym, sprawiają, że pompy ciepła są coraz częściej...