Z czym połączyć kamień na ścianie?

Do dekoracji wnętrz wykorzystuje się obecnie bardzo różnorodne materiały. Jednym z bardziej popularnych jest kamień dekoracyjny. Pojawił się on we wnętrzach już jakiś czas temu i wszystko wskazuje na to, że pozostanie modnym materiałem wykończeniowym przez bardzo długo. Coraz częściej więc zadawane jest pytanie: z czym połączyć kamień na ścianie?

Z czym połączyć kamień na ścianie?

Naturalne materiały od kilku lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że także kamienne okładziny we wnętrzach zaczęły cieszyć się ogromną popularnością. Dają one bardzo wiele możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu ściany z kamienia doskonale prezentują się zarówno w klasycznie, jak i nowocześnie urządzonych wnętrzach. Możliwości wykorzystania kamienia są przy tym ogromne z uwagi na bogactwo kolorów, odcieni i faktur. Do tradycyjnych, stylowych wnętrz świetnie pasują kamienne okładziny w spokojnej i stonowanej kolorystyce. W towarzystwie takich kamieni doskonale wyglądają meble i dodatki, które również utrzymane są w klasycznych kolorach:

  • brązowym,
  • czarnym,
  • białym
  • i szarym.

Śmiało można postawić także na kolor miedziany, złoty czy srebrny. Do nowoczesnych wnętrz lepiej pasują okładziny kamienne odznaczające się nieregularnymi deseniami i atrakcyjną, często bardzo odważną kolorystyką. W nowoczesnych wnętrzach kamień doskonale prezentuje się w połączeniu z bielą i różnymi odcieniami szarości. 

Dzięki nowoczesnym technologiom producenci mogą oferować dzisiaj nie tylko okładziny kamienne różniące się kolorem i wzornictwem, ale także grubością. Jeszcze kilka lat temu w sprzedaży dostępne były okładziny kamienne o grubości nawet czterech centymetrów. Aby ułożyć je na ścianie, konieczne było wykonanie metalowego lub drewnianego rusztu. Obecnie dostępne są cienkie płytki kamienne, które montuje się w podobny sposób jak płytki ceramiczne. Do zamontowania tych płytek wystarcza więc specjalny klej.

Zobacz też: Grzyb na ścianie – Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Kamień na ścianie w salonie 

Kamień ma tę zaletę, że może zostać wykorzystany jako materiał wykończeniowy we wszystkich pomieszczeniach niezależnie od pełnionej przez nie funkcji. Wyjątkowo często kamienne okładziny wykorzystywane są do wykończenia ścian w salonie. Ścianki z kamienia w salonie nadają temu wnętrzu elegancji i klasy. Najczęściej na dekorację wykonaną z kamienia przeznacza się główną ścianę, gdyż na niej dekoracja ta prezentuje się najbardziej efektownie. Pojawia się jednak pytanie jaki kamień na ścianę do salonu wybrać? Na rynku dostępne są bowiem nie tylko różne rodzaje kamienia naturalnego, ale także płytki imitujące naturalny kamień.

W aranżacji wnętrz wykorzystuje się następujące rodzaje kamienia naturalnego:

  • marmur. Jest najbardziej szlachetnym rodzajem kamienia naturalnego. Występuje w różnych kolorach. Może być czarny, biały, kremowy, w odcieniu kości słoniowej, zielony, szary, czerwony. Do jego pielęgnacji należy używać wyłącznie specjalnych środków do kamienia naturalnego;
  • granit. Jest nie mniej elegancki niż marmur, trwały i odporny na wilgoć. Wykonaną z granitu ścianę można przy tym łatwo utrzymać w czystości;
  • piaskowiec występuje w kolorze białym, brązowym, jasnobeżowym, żółtym i jasnożółtym. Kolorystyka tego kamienia sprawia, że świetnie pasuje do pokoju w stylu eko;
  • łupek odznacza się ciekawą kolorystyką i rozmaitymi kształtami. Jest kamieniem bardzo trwałym i jednocześnie nie wymagającym specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych;
  • trawertyn. Okładzina wykonana z tego kamienia jest wyjątkowo trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Jest to jednak dość miękki kamień, dlatego też najczęściej wykorzystuje się go na okładziny ścian, sufitów oraz na obudowy kominków. Trawertyn dostępny jest w postaci płytek i mozaik w kolorze białym, żółtym, brązowym, pomarańczowym, kremowym, jasnobeżowym lub czerwonym.
  • wapień występuje w dość skromnej palecie barw. Może być beżowy, w odcieniu écru, brązowy, w różnych odcieniach szarości. 

Kamień naturalny może mieć powierzchnię wykończoną w bardzo różny sposób. Idealnie gładką i błyszczącą powierzchnią będzie odznaczał się kamień polerowany. Gładką, ale nie szklistą powierzchnią będzie wyróżniał się kamień piaskowany. Okładziny z kamienia naturalnego po ułożeniu warto zaimpregnować. Zabieg ten sprawi, że będą ozdobą wnętrza przez bardzo długi czas. Alternatywą dla drogiego kamienia naturalnego są okładziny kamienne betonowe lub gipsowe, które bardzo wiernie naśladują oryginalny kamień. Są one znacznie tańsze. Ich plusem jest też to, że są o wiele łatwiejsze w konserwacji. Z czym łączyć kamień na ścianie?

Sprawdź: Jak usunąć tapetę ze ściany? Domowe sposoby na zrywanie tapet.

Jaki kolor ścian pasuje do kamienia?

Osoby, które planują wykorzystać kamienie na ścianę do pokoju najczęściej wybierają kamień w białym kolorze. Nie bez powodu: biel jest uniwersalna i pasuje do wszystkich pozostałych kolorów. Do tego biel doskonale rozjaśnia każde wnętrze, biały kamień dekoracyjny można wykorzystać w aranżacji nawet pokoju o niewielkim metrażu.

Kamień dekoracyjny w salonie doskonale prezentuje się w połączeniu z elementami wykonanymi również z naturalnych materiałów z:

  • drewnem,
  • cegłą,
  • lnem,
  • wełną.

W aranżacjach wnętrza bardzo chętnie łączy się dzisiaj naturalny kamień z elementami wykonanymi z betonu dekoracyjnego. Wiele osób obawia się, że kamień dekoracyjny w salonie sprawi, że wnętrze wyda się bardzo zimne. Okazuje się jednak, że ściana z kamienia dekoracyjnego w salonie wcale nie musi sprawić, że wnętrze przestanie być przytulne. W salonie nie powinno jednak zabraknąć dodatków w postaci zasłon, poduch i miękkich narzut. Dodatkiem, którego nie powinno zabraknąć są także rośliny, w towarzystwie których kamień naturalny czuje się wyjątkowo dobrze.

Zobacz również: Malowanie ścian – Jak malować ściany?

Czytelnicy pytają, z czym połączyć kamień na ścianie:

Jaki kolor ścian do jasnego kamienia?

Do jasnego kamienia pasować będzie ściana w białym kolorze, ale nie tylko. Jasny kamień świetnie będzie prezentował się także ze ścianą pomalowaną na jasne odcienie szarości. Świetnie sprawdzi się też kolor beżowy. Do jasnego kamienia pasować będą oczywiście nie tylko jasne, ale również ciemniejsze ściany. Doskonały duet powstanie przez połączenie jasnego kamienia z granatem czy butelkową zielenią. 

Sprawdź także:

Płyta fundamentowa – zalety, budowa, cena i zastosowanie

Płyta fundamentowa to powierzchnia służąca za podstawę do wznoszenia domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, biurowców i budynków przemysłowych. Ze...

Perz w trawniku – Czego nie lubi perz?

Osoby, które chcą cieszyć się pięknym, zdrowym i soczyście zielonym trawnikiem, muszą pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Koszenie,...

Instalacja elektryczna w domu – montaż skrzynki i przyłącza prądu

Trudno współcześnie wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek obiektu mieszkalnego bez instalacji elektrycznej. Czy zakładanie instalacji elektrycznej wymaga udziału fachowca,...

Budujemy funkcjonalną i estetyczną kuchnię. W jaki sposób możesz łączyć i zabezpieczać blaty kuchenne?

Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez blatów roboczych. Powierzchnie te mają przeznaczenie głównie funkcjonalne, jednak w ich wykonaniu...