Transport lodówki

Lodówka jest jednym z najbardziej potrzebnych sprzętów AGD. Bez tego urządzenia nie da się już dzisiaj funkcjonować. Transport lodówki nie należy do łatwych zadań. Urządzenie to musi być bowiem przewożone w taki sposób, aby podczas transportu nie doszło do jego uszkodzenia. 

Transport lodówki 

Jak transportować lodówkę?Pytanie to zadają przede wszystkim osoby, które czeka przeprowadzka.  Przewóz lodówki nie jest łatwym zadaniem. Urządzenia te na ogół mają duże rozmiary i są stosunkowo ciężkie. Samo jej przenoszenie staje się więc problemem – na pewno jedna osoba sobie z tym nie poradzi. Do tego lodówkę do transportu trzeba odpowiednio przygotować. Najprościej można przewieźć nową, jeszcze nie używaną lodówkę. Nie znajdują się w niej żadne produkty spożywcze, nie trzeba więc tracić czasu na opróżnienie lodówki ze znajdujących się w niej zapasów jedzenia. Przed transportem należy opróżnić także zamrażalnik.

Opróżnioną lodówkę należy wyłączyć, rozmrozić i wytrzeć do sucha.  Przygotowując lodówkę do transportu – także tę nową – trzeba wyjąć z niej wszystkie pojemniki, półki i organizer do przechowywanie jajek. Aby podczas transportu nie doszło do ich uszkodzenia, warto zabezpieczyć każdy z nich folią bąbelkową. Koniecznie też należy przykleić drzwi chłodziarki do obudowy, aby podczas przewożenia nie doszło do ich otwarcia. Zaklejoną lodówkę można owinąć folią bąbelkową lub strecz. Zmniejszy to ryzyko jej uszkodzenia podczas transportu. 

Zobacz też: Lodówka po transporcie – Kiedy włączyć?

Jak przewozić lodówkę?

Producenci sprzętu AGD zalecają, aby lodówkę transportować w pionie. Ryzyko, że podczas przewożenia lodówki w pionie do instalacji chłodzącej przedostanie się olej ze sprężarki jest praktycznie równe zeru. Przewożenie lodówki w pionie nie wiąże się więc z ryzykiem jej uszkodzenia, jest rozwiązaniem najbardziej bezpieczne.

Do uszkodzenia lodówki na skutek przedostania się oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej zachodzi także podczas jej przenoszenia. Dlatego też należy pamiętać, aby lodówkę zawsze przenosić pionowo. Zachowanie idealnego piony podczas znoszenie chłodziarki nie jest jednak możliwe. Warto jednak starać się przenosić urządzenie to w taki sposób, aby kat nachylenie nie był większy jak 75°.

Do wyniesienia i wniesienia lodówki potrzebne są dwie osoby. Urządzenie to ma duże wymiary, a do tego jest dość ciężkie. Najwięcej kilogramów dźwigać będzie osoba idąca przodem, dlatego z przodu powinna iść ta osoba, która ma więcej siły. 

Zobacz również: Malowanie ścian – Jak malować ściany?

Przewożenie lodówki na leżąco 

Przewożenie lodówki na leżąco jest możliwe, ale bardzo ryzykowne. Podczas takiego przewożenia olej sprężarkowy może bowiem przedostać się do instalacji chłodzącej i uszkodzić trwale urządzenie.

Chcąc przewieźć lodówkę na leżąco należy pamiętać o tym, że nie można układać je zarówno tyłem, jak i przodem. Jedynym sposobem na to, aby bezpiecznie przewieźć lodówkę na leżąco jest ułożenie jej na boku. Na czas transportu lodówkę należy oczywiście odpowiednio zabezpieczyć – urządzenie nie może przemieszczać się podczas hamowania czy zakrętów. W czasie takiego swobodnego przemieszczania się może dojść do poważnych uszkodzeń zarówno przewożonej lodówki, jak i samochodu. Przed przemieszczaniem się lodówkę można zabezpieczyć specjalnymi pasami transportowymi.

Sprawdź: Jakie są rośliny trujące dla psa?

Na którym boku przewozić lodówkę?

Jeśli przewóz lodówki w pionie nie jest możliwy i konieczny jest transport lodówki z poziomie, sprzęt musi leżeć bokiem do góry prawą lub lewą stroną. To, na którym boku należy ułożyć lodówkę zależy od tego, po której stronie znajduje się sprężarka i elementy instalacji chłodzącej. Jeśli znajdują się one po lewej stronie, lodówkę układa się na lewym boku. Gdy w urządzeniu sprężarka i elementy tłoczne znajdują się po stronie prawej, lodówkę przewozi się ułożoną na prawym boku. 

Co ważne, włączenie lodówki po transporcie – zwłaszcza, gdy była ona transportowa w pozycji leżącej – nie może odbyć się od razu po jej ustawieniu w kuchni. Podczas przewożenia lodówki na leżąco olej ze sprężarki ścieka, musi więc mieć czas na ponowne ścieknięcie na swoje miejsce. Ile powinna stać lodówka po transporcie? Ścieknięcie oleju zajmuje wiele czasu. Po transporcie w pozycji leżącej lodówkę można podłączyć do sieci nie wcześniej, jak po upływie 12 godzin od jej ustawienia w docelowym miejscu. 

Sprawdź: Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Jak przenosić lodówkę?

Przenoszenie lodówki z uwagi na jej gabaryty i wagę jest dość problematyczne. Na pewno z zadaniem tym nie poradzi sobie jedna osoba, tym bardziej, że urządzenie to nie powinno być nachylane pod kątem większym niż 75°. Może to bowiem spowodować, że płyn chłodniczy w sprężarce przeleje się i uszkodzi lodówkę. W użytkowanej lodówce, która będzie transportowana na nowe miejsce nie mogą zostać żadne zapasy żywności, szuflady i półki – urządzenie to musi zostać całkowicie opróżnione.

Opróżnioną lodówkę należy dobrze zabezpieczyć przed porysowaniem czy wgnieceniem. W tym celu należy kilkakrotnie owinąć ją folią strecz lub bąbelkową. Drzwi lodówki należy przykleić do obudowy. Najlepiej zrobić to przezroczystą taśmą klejącą, którą można łatwo usunąć. Lodówka powinna być przenoszona w pionie. Zachowanie idealnego pionu nie jest jednak możliwe z uwagi na gabaryty i wagę wynoszącą (w zależności od typu urządzenia) nawet 90 kg. Podczas przenoszenia należy więc jedynie pamiętać, aby znosić i wnosić lodówkę starając się zachować kąt mniej więcej 75°.

Osoba silniejsza powinna iść przodem, gdyż to na niej spoczywa największy ciężar. Osoba idąca tyłem powinna podtrzymywać lodówkę i starać się utrzymać ją jak najbardziej pionowo. Podczas przenoszenia nie można trzymać urządzenia za żadne wystające elementy, w tym za skraplacz. Lodówkę należy znosić w taki sposób, aby skraplacz znajdował się z tyłu.

Sprawdź: Jak nadać połysk matowym płytkom?

Czytelnicy pytają o transport lodówki:

Jak przewieźć lodówkę?

Producenci zalecają, aby lodówkę przewozić w pionie. Jest to sposób najbardziej bezpieczny. Transport w pionie to gwarancja, że sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu. Transportując lodówkę w tej pozycji należy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu przed przemieszczaniem się podczas jazdy, hamowania i pokonywania zakrętów. 

Lodówka po transporcie – kiedy włączyć?

Transportowana lodówka nie może zostać natychmiast podłączona do sieci, szczególnie jeśli była transportowana w pozycji poziomej. Po takim transporcie lodówkę można podłączyć po upływie co najmniej 12 godzin. Z uwagi na to, że niektórzy producenci zalecają wydłużenie tego czasu nawet do 24 godzin, najrozsądniej jest zapoznać się ze wskazówki zamieszczonymi w instrukcji obsługi przez producenta danego urządzenia.

Czy zamrażarkę można przewozić na leżąco?

Transport zamrażarki na leżąco nie jest zalecany, ale czasem jest to konieczne. Aby bowiem przetransportować zamrażarkę w pionie, wysokość pojazdu musi wynosić minimum 2 m. Osoby, które nie dysponują takim samochodem, które nie mogą skorzystać z usług firmy transportowej, zmuszone są przewieźć zamrażarkę w poziomie. W takiej sytuacji należy pamiętać, aby urządzenie ułożyć na tym samym boku, na którym znajduje się instalacja sprężająca. 

Gdzie jest strona tłoczna lodówki?

Przewożoną na leżąco lodówkę czy zamrażarkę należy ułożyć na odpowiednim boku, aby nie doszło do przedostania się znajdujące się w sprężarce płynu do instalacji sprężającej. Na czas transportu urządzenie powinno zostać położne na tym samym boku, które jest jego stroną tłoczną. Może to być zarówno strona prawa, jak i lewa. Można to łatwo poznać po tym, gdzie znajduje się sprężarka. Do tego niektórzy producenci informują o tym w instrukcji dołączonej do lodówki czy zamrażarki. Przed transportem warto się więc z nią zapoznać.

Sprawdź także:

WC na działkę – Jak zrobić toaletę na działce?

Każdy człowiek ma potrzeby fizjologiczne, a ogródki działkowe w większości przypadków nie mają podłączenia do kanalizacji. Budowa własnej...

Prezent na parapetówkę do nowego mieszkania – co wybrać, a czego unikać?

Nawet kiedy parapetówka nie oznacza wielkiej imprezy, a raczej spotkanie w małym gronie, wciąż nie wypada przychodzić z...

Najmodniejsze kolory w łazience — który wybrać?

Obserwując wnętrzarskie trendy, można zaobserwować tendencję do rezygnacji z jasnych, stonowanych odcieni na rzeczy wyrazistych, nasyconych lub ciemnych...

Jak prawidłowo oznakować nowy dom: tabliczka klasyczna, podświetlana czy cyfry na dom?

W każdym domu ważne jest odpowiednie oznaczenie. Sprawia to, że nasz adres jest łatwo identyfikowalny nie tylko dla...