Skrzypiąca podłoga. Najlepsze domowe sposoby na skrzypiącą podłogę

Skrzypiąca podłoga to dość częsty problem w starych mieszkaniach lub domach. Może się wydawać, że nie jest możliwe zrobienie z tym czegokolwiek, a sam dźwięk będzie nas denerwował przez cały czas. Na szczęście, istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc usunąć denerwujący problem.

Skrzypiąca podłoga – przyczyny

Trzeszcząca podłoga może wydawać dźwięk, który na początku nie musi wcale nam przeszkadzać. W ciągu dnia zapewne w ogóle go nie słyszymy. Problem pojawić się może w nocy, ponieważ zasypiając, dużo osób pragnie pełnej ciszy, a taki dźwięk może z łatwością ją zaburzyć. Istnieją różne natężenia takiego skrzypnięcia, oznacza to, że skrzypiąca podłoga może wydawać o wiele bardziej przeszkadzający dźwięk, niż, chociażby źle położone płytki. 

Powodów tego dźwięku może być sporo. Jednym z nich może być proces starzenia się, który występuje również w panelach podłogowych. Jest to całkowicie normalne i objawia się w starszych pomieszczeniach. Innym powodem może być źle wykonana robota fachowców. Źle położone płytki mogą powodować wiele problemów, a nieprzyjemny dźwięk jest tylko jednym z nich. Inne powody, to, chociażby krzywa powierzchnia, czy za duża przerwa między płytkami. Na szczęście, istnieje dużo opcji na pozbycie się skrzypienia. Warto je poznać, aby w łatwy i szybki sposób zniwelować tytułowy problem.

Sprawdź: Jak nadać połysk matowym płytkom?

Skrzypiące panele podłogowe – co zrobić, żeby panele nie skrzypiały?

Skrzypiąca podłoga z desek to dość powszechny problem, w związku z tym istnieje wiele opcji jego zniwelowania. Pierwszą opcją jest nałożenie na panele dywanu, lub innej wykładziny, które mogą mieć właściwości wyciszające. Jeśli nie chcemy posiadać czegoś takiego, można także użyć posadzki korkowej. Taką dostaniemy zwykle na wymiar w sklepach budowlanych. 

Jeśli problemem jest tarcie między panelami, być może dobrym pomysłem będzie środek na skrzypiące panele. W tym celu możemy użyć, chociażby akrylu. Na skrzypiące panele, olej silikonowy może także okazać się bardzo pomocny. Należy go wstrzyknąć w szczeliny, pomiędzy samymi panelami. Niestety, czasem może się okazać, że ten sposób działa jedynie przez chwilę, a w przypadku starszych pomieszczeń będzie potrzebne dodatkowe działanie.

Sprawdź też: Dylatacja paneli – panele bez dylatacji w progu

Skrzypiący parkiet – przyczyny i sposoby na poradzenie sobie z problem

Skrzypiący parkiet to poważny problem wielu miejsc. Istnieje jednak prosty sposób na jego zniwelowanie. Powinien on pomóc na jakiś czas, a jeśli dźwięk powróci, warto przyprowadzić daną czynność jeszcze raz, ewentualnie zatrudnić ekspertów, którzy wymienią panele. 

Aby wyciszyć skrzypiące deski podłogowe, należy na początek znaleźć miejsce wydobywania się denerwującego dźwięku. Następnie wsypać w szczeliny talk, ewentualnie użyć kleju do parkietu. Na koniec wystarczy jedynie zetrzeć nadmiar produktu szmatką i nasz parkiet powinien być w o wiele lepszej kondycji. Problemem może być też naturalny proces starzenia się drewna. W takim wypadku dobrym pomysłem może być całkowita wymiana paneli.

Sprawdź: Dlaczego panele się podnoszą? Najlepszy sposób na podnoszące się panele

Domowe sposoby na skrzypiącą podłogę

Istnieje niejeden domowy sposób na skrzypiącą podłogę. W wielu przypadkach wystarczy użycie oleju silikonowego. Jeśli go nie posiadamy, zawsze można przymocować panele dodatkowymi gwoździami, lub wkrętami. Jest to jednak rozwiązanie dość ryzykowne, a całość zależy od powierzchni, na której znajdują się same panele. Dodatkowo łatwo można spowodować ich rozjechanie, lub przebić się przez przypadek przez elementy łączenia. 

Jak wyciszyć skrzypiącą podłogę? Ciekawym rozwiązaniem jest po prostu usunięcie płytek i zastosowanie grubszej warstwy podkładowej. Jest to rozwiązanie najbardziej skuteczne, jednak może nas sporo kosztować. Chodzi tutaj oczywiście o nakłady finansowe, a także niepotrzebny stres. Istnieją specjalne zasady montowania takiej powierzchni, dlatego, jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, być może lepszym pomysłem będzie zatrudnienie fachowców.

Zobacz również: Usuwanie silikonu z płytek – Jak usunąć silikon z płytek?

Skrzypiąca podłoga w pytaniach i odpowiedziach:

Co zrobić, żeby drewniana podłoga nie skrzypiała?

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się tego problemu. Czasem, wystarczy zaaplikować olej silikonowy, talk, lub akryl w szczeliny paneli. Dobrym sposobem jest także położenie wykładziny na panelach. W ostateczności można wymienić warstwę podkładową.

Dlaczego panele skrzypią?

Powodów może być wiele. Od źle założonych paneli przez fachowców, przez oszczędne użycie materiałów montażowych, po powszechny proces starzenia drewna. 

Co zrobić, żeby deski nie skrzypiały

Wystarczy wykorzystać jeden ze sposobów pozbycia się denerwującego dźwięku, chociażby za pomocą gwoździ, wkrętów, czy specjalnego kleju do paneli podłogowych.

Sprawdź także:

Gdzie zaopatrzyć się w materiały instalacyjne?

Materiały instalacyjne są niezbędnym elementem podczas budowy, remontu lub konserwacji różnych obiektów. Zapewniają one nie tylko bezpieczeństwo, ale...

Czym kierować się przy zakupie niwelatora i lasera krzyżowego?

Realizujesz inwestycję budowlaną? Prowadzisz małą, bądź dużą budowę, a może jedynie prace remontowe lub modernizacyjne? Zapewne wiesz, że...

Świąteczny klimat wewnątrz i wokół domu – jak go wprowadzić?

Nie możemy porównać z niczym innym czasu spędzonego w gronie najbliższych.  W okresie zimowym mamy wiele okazji do...

Glebogryzarki spalinowe Hyundai – niezawodne w Twoim ogrodzie!

Glebogryzarki spalinowe są niezwykle pomocnymi narzędziami ogrodniczymi, które ułatwiają przygotowanie ziemi do sadzenia oraz dbanie o ogród. Do...