Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Cena 2022. Poznaj rodzaje domów prefabrykowanych

Dom z prefabrykatów może być świetną alternatywą do domów modułowych. Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Cena, jak i szybkość, z jaką powstaje takie miejsce zamieszkania, może wzbudzać podziw i zachęcać do skorzystania z właśnie tej metody postawienia wymarzonego domu.

Dom z prefabrykatów – cena 2022

Aby w ogóle zacząć rozmawiać na temat samej ceny, warto wyjaśnić, czym są domy z prefabrykatów. Najłatwiej będzie je porównać do popularnej zabawki, czyli klocków lego. W dużym uogólnieniu domek prefabrykowany jest stworzony z całych ścian, które wystarczy odpowiednio ze sobą połączyć, a także wprowadzić odpowiednie instalacje. Jest to świetna opcja dla osób, które chciałyby bardzo szybko się wprowadzić do swojego domu. Niedoświadczeni zainteresowani mogą stwierdzić, że jest to praktycznie to samo, co domy modułowe, istnieją jednak pewne różnice. Dom modułowy jest złożony z całych pomieszczeń, zwanych właśnie modułami, a dopiero te są złożone z prefabrykatów. Jest to zasadnicza różnica, która najbardziej jest widoczna na planach budynku. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na budowę takiego domu. Sporo zależy od samej działki, na której dom z prefabrykatów miałby zostać postawiony. 

Jeśli chodzi o domki z prefabrykatów, ceny to kolejna kwestia warta poruszenia. Może się ona różnić w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim będzie miał znaczenie metraż takiego domu. Sam projekt może nas kosztować około 5000 zł. Będzie ona także inna, jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie stan deweloperski oraz pod klucz. 

Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Cena 2022. Poznaj rodzaje domów prefabrykowanych

Zobacz też: Płyta gipsowa – wymiary płyty gipsowo-kartonowej

Dom z prefabrykatów betonowych – cena 2022

Dom z prefabrykatów betonowych to jedna z dostępnych opcji, jeśli chodzi o tego typu sposób budowy. Beton jest jednym z mocniejszych materiałów, który oferuje szybkie postawienie takiego budynku, ułatwia tworzenie instalacji elektrycznych i hydrauliki, a także jest dość solidnym budulcem. 

Domy z płyt betonowych mogą posiadać cenę zależną od kilku czynników. Przede wszystkim będzie to metraż, którym jesteśmy zainteresowani. Dla przykładu: Jeśli chodzi o domy gotowe prefabrykowane, ceny mogą być różne. Jeśli korzystamy z opcji betonu, to doprowadzony do stanu deweloperskiego będzie wynosił około 300 000 zł.

Sprawdź: Po jakim czasie można chodzić po płytkach?

Dom z prefabrykatów keramzytowych – cena 2022

Dom z prefabrykatów keramzytowych to dość nowa opcja w Polsce. Dość szybko zyskuje na popularności ze względu na swój niski koszt zastosowania, a także izolację dźwięku czy energooszczędność.

Aby jednak powiedzieć coś na temat samej ceny, warto wspomnieć na początku o tym, czym jest sam keramzyt. W dużym ułatwieniu jest to specjalny budulec stworzony z gliny wygrzewanej w bardzo wysokich temperaturach, która kiedyś służyła zwykle do budowy dróg czy lotnisk. Został on pierwszy raz użyty ponad 100 lat temu w USA. Dość szybko jednak próbowano go zastosować w cywilnych domach, gdzie okazał się spełniać swoje zadanie. Ten materiał jest używany również w domach modułowych, a te z kolei są bardzo popularnym wariantem w Skandynawii i Europie Zachodniej.

Koszt takiego domu jest nieco niższy od tradycyjnego. Średnia cena za m2 to 2700 zł, kiedy w budowaniu tradycyjnym wynosi ona około 3300 zł. Sam keramzyt ma wiele innych ukrytych korzyści. Niektóre opinie mówią o tym, że jest bardzo łatwy w budowie czy oznacza się wysoką trwałością, wynoszącą nawet 300 lat.

Zobacz też: Kontener na działkę – Jaka jest kara za postawienie kontenera?

Jakie są rodzaje domów prefabrykowanych i czym się różnią?

Wiemy już, jak popularny jest dom z prefabrykatów. Cena jego może zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim, warto rozbić sobie te rodzaje ze względu na użyte materiały, jak i sam sposób budowy.

Domy kompozytowe to domy, które są złożone z wielu różnych elementów. Wyróżniamy tutaj podział na te, stworzone wyłącznie z samych ścian, jak i z całych pomieszczeń. Domy z paczki, czyli domy modułowe to struktury, do których dostawia się poszczególne pomieszczenia, stworzone wcześniej w fabryce. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że same moduły tworzone są w fabrykach, gdzie nie mają na nie wpływu czynniki takie jak opady atmosferyczne. Oznacza to, że taki dom można postawić tak naprawdę o dowolnej porze roku. 

Domy prefabrykowane również są dostarczane w całości, łącznie z oknami, jednak zwykle są one tworzone z całych płyt. Tego typu rozwiązania nie cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem, chociażby z powodu tego, że podobny styl budowania stosowano przy stawianiu bloków w PRL-u. Patrząc na ich jakość i trwałość, sporo osób błędnie sądzi, że tego typu domy skończą podobnie.

Ostatnio popularny jest także dom z gotowych elementów. Ceny mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Wybranie metody postawienia domu to jedna rzecz, odpowiednia działka, fundamenty, odpowiednia ekipa budowlana to tylko część czynników, które wpływają na tę cenę. Można stwierdzić, że dom z elementów prefabrykowanych to koszt średnio 500 tys. zł. Same projekty domów prefabrykowanych to około 5500 zł.

Sprawdź: Kontenery na budowę, czyli sprawdzone i komfortowe rozwiązanie

Dom prefabrykowany pod klucz – cena

Jeśli nie chcemy budować domu, możemy natknąć się w internecie na domy z prefabrykatów betonowych pod klucz. Ceny takiego miejsca zamieszkania zależą od wielu czynników. Warto pamiętać, że jest to dom, do którego już tak naprawdę możemy się wprowadzić. Średni ich koszt to około 3000 zł/m2. 

Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Cena 2022. Poznaj rodzaje domów prefabrykowanych

Domy z prefabrykatów – cena za m2

Wiadomo już, że można nabyć gotowy dom z prefabrykatów. Cena jednak może być pokazana w złotówkach za metr kwadratowy. Aby dokładnie wycenić taki dom, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim to, czy wybieramy opcję modułową, czy z samych prefabrykatów. Zatrudniona firma, wykończenie i wiele innych czynników może znacznie wpłynąć na koszty. Jeśli mówimy o keramzycie, będą wynosiły 2700 zł/m2. Betonowy wariant będzie mniej więcej w tej samej cenie. 

Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat samych materiałów, które można bardziej dostosować pod własne oczekiwania. Dla przykładu: Keramzyt oznacza się sporą trwałością i łatwością budowy. Jest w stanie wytrzymać nawet 300 lat, co porównując do tanich domów szkieletowych, jest bardzo dobrym wynikiem. Cena może się różnić w przypadku chęci nabycia metody modułowej, gdzie pomieszczenia wyprodukowane w fabryce mogą mieć różne wartości. Na cenę może także wpływać sama działka. Fundamenty, a także wiele innych czynników mogą znacząco wpłynąć na poniesione koszty.

Kiedy Twój dom jest gotowy, możesz robić swoje ulubione rzeczy, takie jak filmy lub gry w kasynie online. Polecamy najlepsze strony w Polsce przez link.

Czytelnicy pytają:

Ile kosztuje dom z prefabrykatów?

Dom z prefabrykatów może posiadać cenę uzależnioną od wielu czynników. Wpływ na nią ma wybrany materiał, a także czy została wybrana metoda modułowa. Średni koszt domu o metrażu 100 m2 doprowadzony do stanu deweloperskiego to około 350 000 zł.

Sprawdź także:

Ile kosztuje mycie okien? Poznaj cennik na 2022 rok (z podziałem na województwa)

Ile kosztuje mycie okien? Cena za czyszczenie okien jest uzależniona od kilku czynników. Na cenę wpływa wielkość czyszczonej...

Wymiana okien za darmo wymaga tylko jednego wniosku. Sprawdź, czy ciebie także dotyczy dofinansowanie!

Czy Twoje okna są już stare i nieefektywne? Wymiana okien na nowe, energooszczędne modele może przynieść wiele korzyści,...

Nowoczesne i modne krzesła. TOP 5 najpopularniejszych krzeseł do jadalni w 2023 roku

Centralnym punktem każdej jadalni jest oczywiście stół, jednak sam stół to dopiero połowa sukcesu: równie ważne są krzesła,...

Grzyb na ścianie – Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Na wilgotnych ścianach mogą pojawić się nie tylko plamy i przebarwienia. Następstwem nadmiernej wilgoci może być także pojawienie...