Skrobanie ścian jest czynnością, na którą decydujemy się przy gruntownym remoncie. Wymaga od nas czasu, cierpliwości i sporych nakładów finansowych, w szczególności jeśli planujemy zatrudnienie fachowca. Kiedy zdecydować się na skrobanie ścian, na czym ono polega i kiedy należy się na nie zdecydować? Podpowiadamy!
- Skrobanie ścian najczęściej wykonujemy szpachelką po uprzednim jej zwilżeniu roztworem wody i szarego mydła.
- Całe pomieszczenie przed przystąpieniem do pracy należy zabezpieczyć folią, w szczególności podłogę i meble, których wyniesienie nie jest możliwe.
- W niektórych przypadkach konieczne może okazać się szlifowanie lub opalanie ścian. Koszt skrobania ścian jeśli posiadamy wszystkie narzędzia i zamierzamy wykonać wszystkie prace samodzielnie, nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych.
Zdzieranie farby
Kiedy należy zdecydować się na skrobanie farby? Jest to zasadniczo wymagająca czasu i cierpliwości czynność, której zwykle w miarę możliwości staramy się uniknąć. Czasami kiedy decydujemy się na ponowne malowanie ścian, może okazać się, że matowienie gruntowanie powierzchni ściany będzie wystarczające przed nałożeniem ponownej warstwy farby. Kiedy jednak widzimy, że stara farba zaczyna odchodzić od ściany, to zdecydowanie bezpieczniej będzie zdecydować się na skrobanie ścian przed malowaniem. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że warstwa świeżej farby zacznie w krótkim czasie od malowania odpadać od powierzchni. W jaki sposób usunąć starą farbę ze ścian?
Sprawdź: Przygotowanie ścian do malowania – Jak przygotować ścianę do malowania?
Skrobanie ściany szpachelką
Najczęstszym sposobem na usuwanie starej farby ze ściany jest jej zeskrobanie przy pomocy szpachelki. Należy się jednak do tej czynności odpowiednio przygotować. Po pierwsze potrzebne nam będą woda, wiadro, szare mydło, pędzel i szpachelka. Wodę mieszamy z szarym mydłem, do czasu aż uzyskamy mętny roztwór. Następnie powierzchnie ścian malujemy uzyskanym roztworem, używając do tego szerokiego pędzla malarskiego.
Pamiętajmy, że cała czynność jest procesem wysoce inwazyjnym i powodującym wiele bałaganu. Dlatego przed przystąpieniem prac należy wynieść wszystkie meble z pomieszczenia, a w przypadku tych, których wyniesienie jest niemożliwe, należy je razem z podłogą dokładnie zabezpieczyć folią. Kiedy ściany zostaną już przez nas zwilżone roztworem wody z mydłem, możemy przejść do ich skrobania.
Czynność tę wykonujemy przy pomocy szpachelki. W większości przypadków kiedy usuwamy farby wapienne, akrylowe lub kredowych, metoda na mokro okazuje się skuteczna. Co więcej, decydując się na nią, w mniejszym stopniu narażamy spodnią warstwę tynku na uszkodzenie. Oczywiście farbę możemy również skrobać na sucho. Jednak zdzieranie starej farby na sucho z pewnością doprowadzi do poważnego uszkodzenia tynku. W takiej sytuacji z musimy liczyć się z tym, że nie uratujemy tynku, który będzie musiał być później wyrównywany przy pomocy gładzi szpachlowej.
Szlifowanie farby
W niektórych przypadkach tradycyjne sposoby, polegające na usuwaniu starej warstwy farby przy pomocy szpachelki na sucho lub mokro, mogą okazać się niewystarczające. Usuwanie farby lateksowej ze ścian lub usuwanie farby olejnej ze ścian może być znacznie bardziej problematyczne.
Sprawdź: Malowanie ścian – Jak malować ściany?
Farby lateksowe i olejne zdecydowanie dokładniej przylegają do powierzchni ściany i z tego powodu ich usunięcie wymagać będzie od nas nieco więcej pracy. W sytuacji kiedy zwilżenie powierzchni ściany okaże się niewystarczające, jeśli posiadamy zapas gipsu, możemy zdecydować się na pokrycie powierzchni ściany jego cienką warstwą. Usuwając później gips, z dużym prawdopodobieństwem odjedzie on od ściany z farbą lateksową, na którą wcześniej został położony. Jest to jednak proces czasochłonny.
Zdecydowanie łatwiejsze będzie szlifowanie, które możemy wykonać ręcznie, stosując na przykład papier ścierny lub przy pomocy szlifierki elektrycznej. Szlifierka elektryczna z możliwością zmiany nakładek z tych przystosowanych do czyszczenia dużych powierzchni na nakładki do szlifowania detali będzie bardzo pomocnym narzędziem, które oszczędzi nam wiele czasu.
Innym pomocnym narzędziem może okazać się opalarka. Jest ona często wykorzystywana przy szczególnie trudnych do usunięcia fragmentach starej farby. Podgrzewa ona powierzchnię ściany i sprawia, że farba odpada od niej znacznie łatwiej. Musimy jednak uważać przy jej używaniu, ponieważ chwila nieostrożności może doprowadzić do uszkodzenia tynku. Koszt skrobania ściany w zależności od rodzaju farby oraz tego czy posiadać będziemy wszystkie narzędzia, czy też będziemy je dopiero kupować, wahać się może w granicach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Zatrudnienie fachowca będzie kolejnym dodatkowym wydatkiem.
Sprawdź: Farba do kamienia: naturalnego, dekoracyjnego i elewacyjnego
Najpopularniejszym sposobem na usunięcie farby ze ściany jest jej zwilżenie poprzez nałożenie na jej powierzchnię pędzlem malarskim roztworu wody i szarego mydła, a następnie zeskrobanie starej farby szpachelką.
Najlepiej użyć do tego szpachelki. Pamiętajmy jednak o wcześniejszym dokładny zwilżeniu ściany roztworem wody i mydła szarego. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne szlifowanie ściany lub jej opalanie.
W niektórych przypadkach matowienie i gruntowanie starej farby może wystarczyć, jednak jeśli widzimy, że farba odchodzi w niektórych miejscach od ściany, to jej skrobanie będzie konieczne. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z tym, że nowa warstwa farby w szybkim czasie zacznie odpadać.
Przed gipsowaniem warto zeskrobać starą warstwę farby, a tynk wyrównać gładzią szpachlową i zagruntować.
Ściany najczęściej skrobiemy przy pomocy szpachelki.