Panele grzewcze na podczerwień – jak działają?

Panele grzewcze na podczerwień w domach to wciąż dość nowe i rzadko spotykane rozwiązanie. Ich stosowanie rodzi wiele pytań. Jak działają? Czy zapewniają dostateczną ilość ciepła w pomieszczeniach? I najważniejsze – ile trzeba zapłacić za ten typ ogrzewania?

Panele grzewcze na podczerwień – jak to działa?

Zastanawiasz się, jak działa panel grzewczy na podczerwień? Jego praca jest oparta na fakcie rozchodzenia się fal elektromagnetycznych i ich zdolności do odbijania się, załamania oraz skupiania. W pomieszczeniu nośnikami ciepła są ściany, sufit, podłoga, znajdujące się we wnętrzu sprzęty, ludzie oraz zwierzęta. W praktyce więc panel grzewczy na podczerwień nie ogrzewa powietrza tak, jak tradycyjne grzejniki. Oddziałuje on bezpośrednio na obiekty w pomieszczeniu. Dzięki temu panele grzewcze na podczerwień (zarówno sufitowe, jak i ścienne) wywołują u domowników przyjemne wrażenie przebywania na słońcu i ogrzewania się w jego promieniach.

Panele grzewcze na podczerwień – zasada działania (z użyciem termostatu)

Omawiając to, jak działają grzejniki na podczerwień, pamiętaj również o możliwości zamontowania do nich termostatów. Dostępne są także panele z wbudowanym urządzeniem tego rodzaju. A to dla Ciebie dodatkowe udogodnienie! Dzięki niemu zyskujesz szansę zaprogramowania paneli w zakresie godzinowym, dobowym i tygodniowym. Sam wybierasz, o jakiej godzinie i na jak długo panele powinny podnieść temperaturę do oczekiwanego przez Ciebie poziomu (i ją utrzymać). Ułatwi Ci to oszczędzanie i zapobiegnie ogrzewaniu pomieszczeń w czasie, gdy nikogo w nim nie ma.

Zalety i wady ogrzewania podczerwonego

Wiesz już, na czym polega ogrzewanie na podczerwień. Być może tak jak wiele innych osób, zastanawiasz się, czy to rozwiązanie jest bezpieczne? Jakie są wady i zalety jego stosowania? Większość zalet tego typu ogrzewania wynika bezpośrednio z odpowiedzi na pytanie, jak działają grzejniki na podczerwień. 

  • Po pierwsze, takie źródła ciepła możesz zainstalować, gdzie zechcesz: na podłodze, suficie czy w ścianach. Ogrzewanie podczerwienią oznacza oddawanie ciepła najbliżej położonym obiektom – szybko i łatwo ogrzejesz więc ściany pokoju albo panele podłogowe.
  • Po drugie, jako że panel grzewczy na podczerwień (np. panele infrared) nie ogrzewa powietrza, nie wywołuje też jego ruchu. Efekt? Ewentualny kurz, pył oraz alergeny nie wzbijają się w powietrze i nie wywołują kaszlu czy kataru alergicznego.
  • Po trzecie, panele grzewcze na podczerwień (sufitowe, ścienne i podłogowe) są instalacjami praktycznie nieulegającymi awariom. Montując system raz, możesz być pewien, że będziesz korzystał z niego przez lata!

Jakie są wady paneli grzewczych na podczerwień? W zasadzie jedyna z nich, to zużycie prądu, które bywa znaczne. Kiedy jednak dokładnie zrozumiesz jak działa ogrzewanie na podczerwień zauważysz, że najczęściej wysokie koszty nie wynikają z niedostosowania systemu, ale nieodpowiedniego przygotowania budynków. Nieocieplone domy powodują większe zużycie prądu – tak, jak każdego innego źródła ciepła, na które mógłbyś się zdecydować.

Ile kosztuje ogrzewanie podczerwienią powierzchni domu?

Stosowanie paneli grzewczych na podczerwień wcale nie jest kosztowne. Najwięcej będziesz musiał zapłacić za same elementy instalacji. Pamiętaj jednak, że inwestycja szybko się zwróci! Wynika to z tego, jak działa grzejnik na podczerwień. Panele grzewcze nie podnoszą temperatury otoczenia – nośnikiem ciepła są znajdujące się w pomieszczeniu obiekty. Oznacza to, że ogrzewanie wystarczy uruchomić na zaledwie kilka godzin dziennie, a ciepło jest odczuwalne praktycznie od razu po włączeniu! 

Ogrzewanie na podczerwień to wciąż nowość na rynku. Stąd też wywołuje ono wiele pytań. Od najprostszych („ogrzewanie na podczerwień – co to jest?”), po bardziej konkretne (np. „Kiedy wybrać ogrzewanie na podczerwień? Zasada działania”). Pytania tego typu potwierdzają rosnące zainteresowanie ogrzewaniem podczerwonym. I słusznie! Warto przecież inwestować w nowoczesne rozwiązania, które przynoszą wiele korzyści. W przypadku ogrzewania na podczerwień na pewno ucieszy Cię mniejsze zużycie prądu i wolne od alergenów powietrze!

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Stół konferencyjny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Stół konferencyjny to podstawowy element wyposażenia nie tylko każdej sali konferencyjnej, ale w wielu przypadkach również biura. Na...

Budowa hali przemysłowej dla przemysłu produkcyjnego

Budowa hali przemysłowej to ważna inwestycja, która powinna zapewniać stabilność na lata. O jej trwałości oraz odporności na...

Jak narzędzia to tylko wysokiej jakości.

Nawet najdrobniejsze prace w naszym domu, można zlecić ekipie remontowej, czy też majstrowi. Jest to jednak spora ujma...

Dlaczego warto wybrać kominek elektryczny do zabudowy?

Kominki elektryczne do zabudowy stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Ich funkcjonalność, estetyka oraz...