Co to jest inteligentny dom i ile kosztuje?

Inteligentne domy z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie może to dziwić, ponieważ takie rozwiązanie znacząco podnosi komfort życia. Warto zatem wiedzieć, czym jest inteligentny dom, jakie są zalety tego rozwiązania oraz z jakimi kosztami się to wiąże.

Czym jest inteligentny dom?

Chyba każdemu zależy na tym, aby komfort życia systematycznie się podnosił. W tym celu szuka się różnych rozwiązań mających na celu wprowadzenie różnego rodzaju ulepszeń w swoim domu. Na takie właśnie ulepszenia można liczyć, decydując się na inteligentny domRozwiązanie to zapewnia pełną kontrolę nad wieloma aspektami w domu. Mowa tu choćby o możliwości automatycznego sterowania roletami, oświetleniem, alarmem, monitoringiem, bramą przed domem. To tylko niektóre z możliwości systemu. Inteligentny dom to również oszczędność energii oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa. System grzewczy w domu, jego parametry i ustawienia, kontrolować można zdalnie za pomocą zwykłej aplikacji. Inteligentny dom pozwala na pełną kontrolę zużycia prądu i wody. Co ważne, na etapie projektu inteligentnego domu cały system dopasować można do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Co wchodzi w skład systemu inteligentnego domu?

System inteligentnego domu ma przede wszystkim ułatwić codzienne funkcjonowanie. Mowa tu o łatwiejszym prowadzeniu domu, zwiększeniu komfortu życia i zapewnieniu bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Dostępne na rynku systemy inteligentnego domu są najczęściej modułowe. Oznacza to, że system dopasować można do własnych potrzeb. Najczęściej system inteligentnego domu zakłada możliwość kontroli nad różnego rodzaju instalacjami. Przykładem może być tu instalacja elektryczna. Inteligentny dom daje możliwość wygodnego włączania i wyłączania światła, ustalania konkretnych godzin, w których światło ma być włączone, a nawet możliwość wprowadzenia ustawień wędkę których, światło będzie się automatycznie wyłączać w pomieszczeniu, w którym czujnik nie wykryje ruchu. System pozwala także na zdalne i automatyczne otwieranie i zamykanie bram oraz furtek. Inteligentny dom to również wygodne i efektywne zarządzanie zużyciem wody. Pozwala choćby na ustalenie harmonogramu, wedle którego włączać będą się automatycznie ogrodowe zraszacze. Nie można zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa. System pozwala na zdalną kontrolę monitoringu w domu i na posesji oraz alarmem.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Koszt systemu inteligentnego domu jest zróżnicowany. Wszystko zależy bowiem od liczby i rodzaju wybranych modułów. Jak wspomniano, system można dostosować do konkretnych, indywidualnych wymagań. Dlatego system inteligentnego domu kosztować może od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależny od tego, nad czym chce się mieć w domu kontrolę. Istnieje oczywiście możliwość zakupu tylko jednego modułu, którego koszt wykosić może kilkaset złotych. Takie rozwiązania oferuje m.in. firma ZAMEL posiadająca duże doświadczenie w zakresie systemów inteligentnego domu. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętać trzeba, że wszystko zaczyna się od dobrze przygotowanego projektu. Warto zlecić to fachowcom. Dzięki temu będzie się miało pewność, że wszystkie urządzenia dobrane będą w sposób właściwy, a cały system działać będzie sprawie i wydajnie. W przypadku inteligentnych domów jest to niezwykle ważne.

Sprawdź także:

Gotowy domek całoroczny do 35m2 krok po kroku!

Domki całoroczne do 35m2 cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością w naszym kraju. Trudno się temu...

Bloczki styropianowe – oszczędny sposób na budowę wysokiej jakości basenu.

Budowa basenu w ogrodzie? Basen w ogrodzie jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem. Jest miejscem, gdzie rodzina i przyjaciele mogą się...

Kiedy wykorzystuje się agregaty prądotwórcze?

Generatory, czyli agregaty prądotwórcze to urządzenia o bardzo rozległym zastosowaniu. Kiedy stosowane są one najczęściej? Zobacz listę! 1. Podtrzymywanie...

Weź kawałek folii bąbelkowej i włóż do lodówki. Efekt? Nie pożałujesz

Zazwyczaj folia bąbelkowa ląduje w koszu, a są lepsze sposoby na jej wykorzystanie. Jednym z nich jest włożenie...