Co to jest inteligentny dom i ile kosztuje?

Inteligentne domy z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie może to dziwić, ponieważ takie rozwiązanie znacząco podnosi komfort życia. Warto zatem wiedzieć, czym jest inteligentny dom, jakie są zalety tego rozwiązania oraz z jakimi kosztami się to wiąże.

Czym jest inteligentny dom?

Chyba każdemu zależy na tym, aby komfort życia systematycznie się podnosił. W tym celu szuka się różnych rozwiązań mających na celu wprowadzenie różnego rodzaju ulepszeń w swoim domu. Na takie właśnie ulepszenia można liczyć, decydując się na inteligentny domRozwiązanie to zapewnia pełną kontrolę nad wieloma aspektami w domu. Mowa tu choćby o możliwości automatycznego sterowania roletami, oświetleniem, alarmem, monitoringiem, bramą przed domem. To tylko niektóre z możliwości systemu. Inteligentny dom to również oszczędność energii oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa. System grzewczy w domu, jego parametry i ustawienia, kontrolować można zdalnie za pomocą zwykłej aplikacji. Inteligentny dom pozwala na pełną kontrolę zużycia prądu i wody. Co ważne, na etapie projektu inteligentnego domu cały system dopasować można do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Co wchodzi w skład systemu inteligentnego domu?

System inteligentnego domu ma przede wszystkim ułatwić codzienne funkcjonowanie. Mowa tu o łatwiejszym prowadzeniu domu, zwiększeniu komfortu życia i zapewnieniu bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Dostępne na rynku systemy inteligentnego domu są najczęściej modułowe. Oznacza to, że system dopasować można do własnych potrzeb. Najczęściej system inteligentnego domu zakłada możliwość kontroli nad różnego rodzaju instalacjami. Przykładem może być tu instalacja elektryczna. Inteligentny dom daje możliwość wygodnego włączania i wyłączania światła, ustalania konkretnych godzin, w których światło ma być włączone, a nawet możliwość wprowadzenia ustawień wędkę których, światło będzie się automatycznie wyłączać w pomieszczeniu, w którym czujnik nie wykryje ruchu. System pozwala także na zdalne i automatyczne otwieranie i zamykanie bram oraz furtek. Inteligentny dom to również wygodne i efektywne zarządzanie zużyciem wody. Pozwala choćby na ustalenie harmonogramu, wedle którego włączać będą się automatycznie ogrodowe zraszacze. Nie można zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa. System pozwala na zdalną kontrolę monitoringu w domu i na posesji oraz alarmem.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Koszt systemu inteligentnego domu jest zróżnicowany. Wszystko zależy bowiem od liczby i rodzaju wybranych modułów. Jak wspomniano, system można dostosować do konkretnych, indywidualnych wymagań. Dlatego system inteligentnego domu kosztować może od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależny od tego, nad czym chce się mieć w domu kontrolę. Istnieje oczywiście możliwość zakupu tylko jednego modułu, którego koszt wykosić może kilkaset złotych. Takie rozwiązania oferuje m.in. firma ZAMEL posiadająca duże doświadczenie w zakresie systemów inteligentnego domu. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętać trzeba, że wszystko zaczyna się od dobrze przygotowanego projektu. Warto zlecić to fachowcom. Dzięki temu będzie się miało pewność, że wszystkie urządzenia dobrane będą w sposób właściwy, a cały system działać będzie sprawie i wydajnie. W przypadku inteligentnych domów jest to niezwykle ważne.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Ile metrów pod ziemią jest moje? Jak głęboko w grunt sięga prawo własności?

W Polsce prawo własności gruntu reguluje, kto ma prawo do użytkowania i korzystania z nieruchomości, w tym również...

Płyta fundamentowa – z czego się składa i jak powstaje?

Płyta fundamentowa to coraz chętniej wykorzystywana przez inwestorów alternatywa tradycyjnych, stawianych na ławach fundamentów. Rozwiązanie to świetnie sprawdza...

Suszarki bębnowe typu slim – Perfekcyjne rozwiązanie dla małych łazienek

Kiedy przestrzeń w naszych domach staje się coraz cenniejsza, poszukiwanie praktycznych rozwiązań staje się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Jednym z tych rozwiązań...

Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Przestronne wnętrze daje wiele możliwości jego ciekawej aranżacji. Zdarza się jednak, że właściciele takich wnętrz narzekają na brak...