Wiele osób zastanawia się jak naprawić spłuczkę we własnym zakresie. Jest to niewielka, aczkolwiek częsta awaria, która może przysporzyć niemałych problemów, szczególnie finansowych. Ignorowanie zepsutej spłuczki spowoduje, że w naszej toalecie ciągle będzie spływać woda, a tym samym narazimy się na większe koszty. Łatwo sobie wyobrazić jak bardzo nasz budżet może nadwyrężyć toaleta, która, dajmy na to, będzie cieknąć przez miesiąc. Jak naprawić cieknącą spłuczkę? Co zrobić kiedy leci woda ze spłuczki? Podpowiadamy.
- Naprawa spłuczki czy to tradycyjnej, czy też podtynkowej nie powinna przysporzyć poważniejszych problemów;
- Awarie związane są najczęściej z zanieczyszczeniami uniemożliwiającymi sprawne poruszanie się poszczególnych elementów;
- Złe ustawienie pływaka uniemożliwia zatkanie dopływu wody;
- Cieknąca spłuczka to częsty problem, którego nie należy się obawiać;
- Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, awaria taka powinna być jak najszybciej naprawiona.
Samodzielna naprawa spłuczki krok po kroku – budowa spłuczki
Jak działa spłuczka? To prosty mechanizm, który działa przede wszystkim dzięki grawitacji. Po zwolnieniu zaworu woda wylewa się do muszli. Kiedy spłukiwanie zostaje zakończone, pływak, w który wyposażona jest spłuczka, znajduje się na dole, automatycznie odblokowując dopływ wody, która zaczyna napełniać rezerwuar. Kiedy jest jej już wystarczająco, pływak w spłuczce znajdujący się na wysokości źródła wody, automatycznie blokuje jej dopływ. Spłuczka jak każdy intensywnie wykorzystywany mechanizm jest narażona na zużycie, a tym samym podatna na awarie. W pierwszej kolejności, kiedy już zauważymy, że w naszej toalecie ciągle cieknie woda, należy zidentyfikować problem takiego stanu rzeczy. Przyczyn może być wiele.
Sprawdź: WC na działkę – Jak zrobić toaletę na działce?
Jak otworzyć spłuczkę? Wiele zależy od tego, czy jest to spłuczka tradycyjna, czy też podtynkowa. W przypadku tej pierwszej sprawa jest banalnie prosta, ponieważ cała instalacja znajduje się na wierzchu, dzięki czemu mamy do niej łatwy dostęp. W przypadku spłuczek podtynkowych również nie ma czym się martwić. Wybierając rozwiązania oferowane przez renomowane firmy, możemy być pewni, że po ściągnięciu wierzchniej obudowy spłuczki podtynkowej, wszystkie elementy instalacji będą znajdowały się w naszym zasięgu.
Jak naprawić spłuczkę starego typu?
W przypadku tradycyjnych spłuczek starego typu najczęściej spotykane są awarie zaworu spłukującego albo zaworu napełniającego. Przy awarii zaworu spłukującego, który z różnych powodów może stać się nieszczelny, rezerwuar na wodę nie może napełnić się do końca, a woda cały czas cienkim strumieniem będzie przeciekała do muszli klozetowej. Usterki zaworu napełniającego powodują, że do rezerwuaru ciągle będzie wlewać się woda, która będzie uciekała przez awaryjny odpływ. W przeciwnym razie rezerwuar zostałby przepełniony, a woda siłą rzeczy wylałaby się na podłogę naszej toalety. Naprawa zaworu napełniającego spłuczkę polega najczęściej na zakręceniu dopływu wody, zdjęciu pokrywy i odpowiednim ustawieniu pływaka. Dzięki temu niekontrolowany ciągły napływ wody najczęściej zostaje zażegnany. Jeśli to nie pomoże, konieczne może się okazać oczyszczenie membrany zaworu z zalegających na jej powierzchni zabrudzeń. Jeśli i to nie da oczekiwanych rezultatów, pozostaje nam wymiana zaworu napełniającego na nowy. Również wymiana pływaka w spłuczce nie powinna stanowić poważniejszego wyzwania.
Jak naprawić spłuczkę podtynkową?
Cieknąca spłuczka podtynkowa to nieco inna sprawa. Spłuczka zabudowana z uwagi na swoje walory estetyczne, staje się coraz popularniejsza i obecnie zaczyna dominować zarówno w publicznych, jak i prywatnych toaletach. Nie dość, że spłuczki tego typu pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni, to dodatkowo w estetyczny sposób ukrywają całą instalację, która niekoniecznie jest atrakcyjna dla oka. Co jednak w sytuacji awarii? Najczęstszymi przyczynami awarii spłuczek podtynkowych są zalegające w ich mechanizmie zabrudzenia, które uniemożliwiają poruszanie się elementom w pełnym zakresie, przez co dochodzi do niedomknięcia zaworów, a w konsekwencji wycieku wody. Przeciekająca spłuczka, a dokładnie rozwiązanie jej problemu, będzie więc najczęściej wiązało się jedynie z dokładnym oczyszczeniem całego mechanizmu.
Sprawdź: Usuwanie silikonu z płytek – Jak usunąć silikon z płytek?
Co robić, kiedy przycisk spłuczki nie działa?
Awaria spłuczki jest powszechnym, jednak z reguły niegroźnym i łatwym do rozwiązania problemem, którym bez strachu możemy zająć się na własną rękę. Jeśli spłuczka nie działa, to w pierwszej kolejności sprawdźmy wszystkie wyżej wymienione usterki. Spłuczka przecieka z reguły z powodu awarii zaworu spłukującego bądź napełniającego, albo uszkodzenia pływaka. Często oczyszczenie poszczególnych elementów i ich poprawne ustawienie rozwiązuje problem.
Naprawa spłuczki Cersanit. Naprawa spłuczki Koło
Jak naprawić spłuczkę podtynkową Cersanit, Koło lub innej renomowanej firmy? Z reguły decydując się na spłuczkę podtynkową jednego ze znanych i popularnych producentów, w większości sklepów znajdziemy gotowe zestawy elementów, przeznaczone do naprawy ewentualnych awarii. Ich usunięcie nie powinno być więc trudne. Jeśli jednak nie bylibyśmy sobie w stanie z tym poradzić, lub zidentyfikowanie źródła problemu okaże się niemożliwe, zawsze można skorzystać z usług oferowanych przez fachowców.
W pierwszej kolejności zidentyfikuj problem. Najczęściej wiązać się on będzie z zanieczyszczeniem któregoś z elementów mechanizmu, złym ustawieniem pływaka lub niesprawnym zaworem spłukującym, lub napełniającym.
Po ściągnięciu obudowy cały mechanizm będzie widoczny i łatwo dostępny. Jego czyszczenie powinno przebiegać przy zakręconej wodzie, na zasadach analogicznych co przy spłuczce tradycyjnej.
Prosty domowy sposób polega na opróżnieniu rezerwuaru i posypaniu spłuczki kwaskiem cytrynowym. Po kilkudziesięciu minutach odkręcamy wodę i napełniamy zbiornik, a następnie spuszczamy wodę.
W pierwszej kolejności pamiętajmy o zakręceniu zaworu wody. Pokrywa w zależności od konkretnego modelu ściągać może się nieco inaczej, jednak z reguły jest to bardzo proste i intuicyjne.
Zawór napełniający jest połączony z pływakiem i znajduje się na powierzchni wody. Kiedy rezerwuar jest pełny, zawór dzięki pływakowi znajdującemu się na górze, zamyka dopływ wody. Po jej spuszczeniu, wraz z pływakiem opada i udrożnia dopływ wody, dzięki czemu rezerwuar ponownie się napełnia.