Jak prać pościel bawełnianą, by nie straciła na wyglądzie i funkcjonalności? Kilka przydatnych wskazówek

Pościel bawełniana to jedna z najchętniej wybieranych odmian na co dzień stosowanych w naszych domach. Jej popularność wynika z posiadanych właściwości, wysokiej jakości oraz atrakcyjnej ceny i łatwej dostępności. Większość z nas korzysta właśnie z pościeli bawełnianej. Byśmy mogli cieszyć się z jej idealnego wyglądu i funkcjonalności przez wiele lat, warto poznać zasady właściwej jej pielęgnacji. Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek na temat tego, jak prać i przechowywać pościel bawełnianą, by nie utraciła swoich właściwości. Jaką pościel wybrać w przypadku alergii na roztocza.

Jak często prać pościel bawełnianą?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często powinniśmy prać pościel. Zależy to bowiem od kilku różnych czynników. Częstotliwość wymiany warto dostosować do pory roku (latem pocimy się zdecydowanie mocniej, dlatego pościel należy prać nawet raz w tygodniu; zimą może wystarczyć raz na 3-4 tygodnie), tego, czy śpimy w pidżamie, czy bez niej, a nawet jakich kosmetyków używamy. Konieczność częstszej wymiany oddychającej pościeli bawełnianej może pojawić się, jeżeli chorujemy lub zażywamy niektóre leki powodujące, że nasz pot ma nieprzyjemny zapach. Pościel prać częściej należy, np. gdy mamy alergię na roztocza. Wiąże się to z koniecznością możliwie mocnego zmniejszenia ilości alergenów, które osadzają się na tekstyliach. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pranie pościeli co tydzień lub dwa, dzięki temu zapewnimy sobie komfortowe warunki do zdrowego snu. Musimy też pamiętać, że częstotliwość wymiany pościeli wzrasta, jeśli ktoś z domowników choruje. W takiej sytuacji zaleca się pranie tekstyliów nawet co 2-3 dni, by pozbyć się drobnoustrojów.

W jakiej temperaturze prać pościel z bawełny i satyny bawełnianej?

Wiemy już, jak często prać pościel bawełnianą, jaka temperatura będzie optymalna? Przede wszystkim zawsze powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce. Jest jednak kilka założeń, które sprawdzą się w większości przypadków:

  • pościel z bawełny może być prana w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Pozwoli to na pozbycie się wszelkich roztoczy, wirusów czy bakterii;
  • pościel z satyny bawełnianej należy prać w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza;
  • pościel bawełniana z kory – zaleca się 40-60 stopni Celsjusza;
  • pościel z flaneli bawełnianej powinniśmy prać w 40 stopniach Celsjusza.

To, o czym należy pamiętać, to konieczność wyprania nowej pościeli z satyny bawełnianej czy bawełny zaraz po zakupie, a przed pierwszym użyciem. Dzięki temu pozbędziemy się możliwych pozostałości produkcyjnych oraz zapachu charakterystycznego dla nieużywanych tekstyliów.

Z czym i na jakim programie prać bawełnianą pościel?

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pranie pościeli bawełnianej samodzielnie, a nie z innymi tekstyliami czy ubraniami. Oprócz tego musimy oczywiście standardowo odpowiednią ją posegregować, prać ze sobą wyłącznie zbliżone kolory i materiały. To pozwoli nam wydłużyć żywotność pościeli, uchroni przed zafarbowaniem. Ważnym aspektem prawidłowego prania pościeli z bawełny jest nieprzepełnianie pralki. Pozostawienie luzu w bębnie pozwoli na prawidłowe jej wypranie oraz odpowiednie wypłukanie proszku czy płynu do prania. Uchronimy się przed powstaniem nieestetycznych zacieków (szczególnie na ciemnych kolorach) oraz zmniejszymy ryzyko powstania podrażnień na skórze na skutek kontaktu z detergentami. Jeśli zaś chodzi o program, jaki warto wykorzystać, to przede wszystkim ten dedykowany do prania bawełny lub pościeli.

Jak radzi sobie z dużymi zabrudzeniami na pościeli z bawełny i satyny bawełnianej?

A co jeśli nasza pościel bawełniana jest wyjątkowo zabrudzona bądź też pożółkła? Wtedy najlepiej, zanim przystąpimy do właściwego prania, ją namoczyć. Do tego potrzebować będziemy dopasowaną wielkościowo miskę lub po prostu wannę czy dużą umywalkę. Wrzucamy do niej naszą pościel i zalewamy mieszanką wody i sody oczyszczonej. Możemy oczywiście skorzystać również z odpowiednich wybielaczy czy środków piorących do namaczania. Jeśli jednak chcemy uniknąć takich chemicznych dodatków, bardzo dobrze sprawdzi się soda spożywcza – wybieli plamy oraz zredukuje nieprzyjemny zapach pościeli (wynikający na przykład z jej przepocenia).

Co robić, by nasza pościel bawełniana mimo częstego prania służyła nam jak najdłużej?

Przede wszystkim kluczem jest zakup odpowiedniej jakości produktu. Dokonując zakupu w sprawdzonym sklepie z pościelą i stawiając na dobrych producentów, zwiększymy prawdopodobieństwo, że nasze tekstylia będą nam służyć przez lata. Dodatkowo musimy zawsze prać je zgodnie z zaleceniami producenta, w średniej mocy detergentach. Pościel bawełnianą warto do prania wrzucić na lewej stronie. To pomoże zachować jej intensywne kolory i uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Powinniśmy również pamiętać, że przed wrzuceniem do pralki pościel z bawełny musi zostać zapięta na guziki czy suwak. Jest to skuteczny sposób chroniący poszwy przed splątaniem oraz niedokładnym wypłukaniem z detergentów.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Basen ogrodowy — jak wybrać najlepszy?

Basen ogrodowy to doskonała alternatywa dla osób, które bez dużych kosztów i prac budowlanych chcą zyskać w swoim...

Powietrzna pompa ciepła – wygodne i ekologiczne rozwiązanie

Twój dom jest miejscem, gdzie powinny zaczynać się wszystkie zmiany dotyczące ochrony środowiska. Możesz mieć swój wkład w...

Jakie są największe zalety budowy domków bez pozwolenia?

Czy w Polsce można legalnie wybudować domek bez pozwolenia? Tak, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m2. Wówczas,...

Nieoczywiste możliwości zarabiania w branży budowlanej

Praca i zarobki w branży budowlanej są owiane wieloma legendami. Bardzo często słyszymy o tym, że budowlańcy otrzymują...