NCS – co to jest i kiedy przyda Ci się wzornik kolorów NCS?

Natural Colour System (NCS) jest standardowym systemem identyfikacji kolorów, który został opracowany w Szwecji w latach 70. XX wieku. Jest on wykorzystywany w wielu dziedzinach i branżach, przede wszystkim takich jak aranżacja wnętrz, wykańczanie elewacji, projektowanie różnego rodzaju produktów czy w szeroko pojętej sztuce. Czym dokładnie jest NCS? Jakie są jego zalety? I kiedy przyda Ci się wzornik kolorów NCS? Już wszystko wyjaśniamy!

Co to jest NCS?

NCS to skrót od Natural Colour System i jest to nic innego jak system identyfikacji kolorów, który opiera się na czterech podstawowych barwach: 

  • czerwonej (R) 
  • żółtej (Y) 
  • niebieskiej (B) 
  • i zielonej (G)

Kolory te są bazą dla wszystkich barw i odcieni w systemie NCS, których jest obecnie ponad dwa tysiące! W systemie NCS każdy kolor jest opisany przy pomocy dwóch oznaczeń. Pierwsze oznaczenie określa, jak bardzo dany kolor jest zbliżony do jednego z podstawowych kolorów (R, Y, B lub G), natomiast drugie oznaczenie określa, jak bardzo dany kolor jest zbliżony do odcienia szarości.

Na przykład, kolor oznaczony jako Y50R oznacza, że kolor ten jest 50% żółty i 50% czerwony, natomiast oznaczenie S 2030 definiuje odcień z uwzględnieniem sczernienia, chromatyczności i zbielenia (wartość domyślna zbielenia obliczana jest ze wzoru: w = 100 – (sczernienie + chromatyczność). Pełna identyfikacja powyższego koloru wygląda tak: S 2030-Y50R i jest to stonowany kolor pomarańczowy.

Największe zalety systemu NCS

Jedną z największych zalet systemu NCS jest to, że pozwala on na łatwe i precyzyjne określanie kolorów. Dzięki temu projektanci i artyści mogą dokładnie dobierać barwy i ich odcienie, które są ze sobą w pełni spójne i harmonijne. Co ważne, system NCS jest również bardzo elastyczny i pozwala na łatwe modyfikowanie kolorów. Dzięki temu można stworzyć niemal każdy odcień koloru, który jest potrzebny.

Kiedy przyda Ci się wzornik kolorów NCS?

Wzornik kolorów NCS to narzędzie, które przydaje się w wielu dziedzinach. Przede wszystkim, wzornik NCS jest wykorzystywany przy aranżacji wnętrz, pozwala bowiem na precyzyjne dobieranie kolorów ścian, podłóg i mebli, co jest niezwykle ważne w projektowaniu harmonijnych przestrzeni. Wzornik kolorów NCS jest również używany przy projektowaniu produktów. Dzięki NCS można nadawać kolory takim przedmiotom jak samochody, sprzęt AGD i RTV, meble, dekoracje czy ubrania, co pozwala na stworzenie spójnego i atrakcyjnego wizerunku marki.

NCS jest również przydatny w architekturze i budownictwie. Projektanci i architekci mogą wykorzystać wzornik kolorów NCS, w celu dopasowania koloru elewacji, dachu i okien do otoczenia, co pozwala na uzyskanie spójnej kompozycji. Na tym jednak nie koniec! Wzorniki kolorów NCS mogą być z powodzeniem stosowane również przez artystów, którzy chcą precyzyjnie dobierać kolory do swoich dzieł. Dzięki NCS można bowiem dokładnie określić odcienie farb i pigmentów, co pozwala na tworzenie dzieł sztuki o wyjątkowej jakości.

Co najważniejsze, wzornik kolorów NCS jest łatwy w użyciu, przy czym do wyboru mamy wiele różnego rodzaju wzorników NCS – np. wachlarzowe czy albumowe, co także pomaga dopasować jego specyfikę do indywidualnych potrzeb.

Sprawdź także:

Ile kosztuje mycie okien? Poznaj cennik na 2022 rok (z podziałem na województwa)

Ile kosztuje mycie okien? Cena za czyszczenie okien jest uzależniona od kilku czynników. Na cenę wpływa wielkość czyszczonej...

Czarne szafy w stylu minimalistycznym: baza czy wyróżnik aranżacji?

Potrzebujesz zmienić coś w wystroju domowych wnętrz? Jednocześnie szukasz funkcjonalnego, pojemnego mebla? Najlepiej zatem połączyć te dwie rzeczy...

Styl japandi – czym dokładnie jest? Odpowiadamy!

Styl japandi jest mieszanką dwóch stylów: skandynawskiego i japońskiego. To właśnie północną część Europy oraz odległą od niej...

Stylowe rozwiązanie dla nowoczesnej łazienki: Bateria umywalkowa wysoka

Nowoczesna łazienka to miejsce, które łączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Każdy detal ma znaczenie, a jednym z...