Wychodek na działce – przepisy

Zazwyczaj w przypadku ogródków działkowych ich właściciele nie mogą liczyć na to, aby podłączyć toaletę do kanalizacji. Dlatego decydują się na różne rozwiązania, żeby poradzić sobie z tym problemem. Warto jednak pamiętać o tym, że stawiając wychodek na działce, należy zwrócić uwagę na przepisy. Jak w takim razie postawić wychodek na działce i jednocześnie zrobić to zgodnie z prawem?

Czym grozi załatwianie potrzeb fizjologicznych w nieodpowiednim miejscu?

Załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych na działce w nieodpowiednich warunkach może być zagrożeniem dla środowiska, a także dla zdrowia człowieka. Zarówno jeżeli chodzi o posiadaną działkę, jak i tereny należące do innych osób. Dlaczego tak się dzieje?

Powód jest dość prosty. Z reguły działki w Polsce nie są podłączone do systemu kanalizacyjnego, a załatwiając potrzebę fizjologiczną, nieczystości trafiają bezpośrednio do gleby. Nietrudno sobie wyobrazić, że ziemia, na której hoduje się warzywa, czy owoce jest praktycznie od razu zanieczyszczona i chodzi tutaj o naprawdę niebezpieczne dla zdrowia pasożyty i drobnoustroje. Dlatego warto postawić na takie rozwiązanie, jak wychodek na działce i sprawdzić przepisy prawne dotyczące jego montażu.

Zobacz też: Toaleta na budowę – najważniejsze kwestie

Czy można postawić wychodek na działce?

Odpowiedź jest prosta – tak. Powinno być to jednak przeprowadzone w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. W innym wypadku, na przykład w sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola terenów działkowych, może się okazać, że na właściciela zostanie nałożona kosztowna kara, a nawet będą egzekwowane konsekwencje prawne.

Żaden działkowicz nie chce mieć takich przygód, tylko korzystać z komfortowego wychodka i polepszyć jakość przebywania na swoim terenie, zajmując się hodowlą roślin, a nie zastanawiając, czy w przypadku kontroli poniesie jakieś konsekwencje. Dlatego warto się dowiedzieć, jakie warunki należy spełnić, żeby móc cieszyć się wychodkiem na działce. Przepisy są niezwykle ważną kwestią. 

Zobacz również: Kategoria obiektu budowlanego – ważny element budowania

Wychodek na działce względem prawa – obowiązujące przepisy

Biorąc pod uwagę przedstawione fakty, wychodek na działce staje się nie tylko komfortowym udogodnieniem, a koniecznością. Jednak, żeby zamontować wychodek na działce trzeba mieć na względzie przepisy prawa, ponieważ ta czynność jest regulowana konkretnymi zasadami. Co w takim razie zalicza się to tych warunków?

Podstawowe warunki, jakie powinien spełniać wychodek na działce – przepisy

W przypadku wychodka na działce, mamy do czynienia z elementem, który jest traktowany jako zbiornik bezodpływowy. Dla niewtajemniczonych oznacza to, że jest on traktowany w świetle prawa, jako na przykład szambo. Z tego powodu wychodek na działce powinien wpasowywać się w takie przepisy, jak nieprzepuszczalne dno i ściany, a także mieć szczelne przykrycie i zamykany otwór. Oprócz tego wychodek ma także mieć odpowietrzenie, które powinno być poprowadzone na poziom minimum 0,5 metra nad gruntem.

Zobacz również: Toaleta na budowę – najważniejsze kwestie

Pozostałe wytyczne, które regulują postawienie wychodka

Postawienie wychodka na działce powinno się również odbyć w zgodzie z innymi przepisami. Dotyczą one odległości o pozostałych obiektów, nie tylko na własnej działce, ale także tych, które należą do innych osób – wychodek powinien znajdować się w nie mniejszej odległości niż 5 metrów od okien oraz drzwi pomieszczeń, w których funkcjonują ludzie. Są to przepisy, które obowiązują również w przypadku zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej, czy rekreacji indywidualnej. 

To nie jedyna zasada co do odległości od pozostałych obiektów. Wychodek powinien także znajdować się najmniej o 2 metry od granicy sąsiedniej działki, drogi, ulicy, czy innej ścieżki. Oprócz tego wychodek nie może znajdować się bliżej niż 15 metrów od studni, z której jest czerpana woda, spożywana przez ludzi. Całość uzupełnia fakt, że wychodek nie może znajdować się bliżej niż 80 centymetrów od instalacji elektrycznej i 1,5 metra od wodociągu lub gazociągu. 

Zobacz też: Kontener na działkę – Jaka jest kara za postawienie kontenera?

Czy zawsze trzeba stosować odpowiednią odległość od pozostałych obiektów?

Nie. Wychodek może zostać umieszczony na działce i zachowywać mniejszą odległość w przypadku, gdy na sąsiedniej działce również znajduje się miejsce o tej samej charakterystyce do załatwiania potrzeb fizjologicznych. 

Wychodek na działce – projekty, które są łatwe we wdrożeniu

Skoro wiadomo już, jakie warunki należy spełnić, żeby mieć wychodek na działce, to można przejść do konkretnych rozwiązań. Pierwszym z nich jest sławojka na działkę. To alternatywa dla własnego szamba. Jest to charakterystyczna, zamykana budka, od której nieczystości są odprowadzane do zbiornika pod nią. 

Kolejnym pomysłem, jest przenośne WC na działkę. Nazywa się ją także toaletą turystyczną. To bardzo ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie. Jedynym mankamentem może być mała pojemność. Jednak przy regularnym opróżnianiu zawartości zbiornika nie powinno być to problemem. 

Innym rozwiązaniem są toalety ekologiczne na działkę, które są bezpieczne dla środowiska, a jednocześnie mogą zostać wykorzystane do nawożenia roślin. Nazywa się je również często toaletami suchymi. Korzystanie z nich nie wymaga użycia wody. Po załatwieniu potrzeby fizjologicznej nieczystości są zasypywane torfem lub trocinami.

Najlepszy sposób na to, żeby na posiadanym terenie znalazła się ubikacja na działce, to system podłączony do kanalizacji. Jest to najdroższa opcja, jednak umożliwia sprawne wywożenie nieczystości do oczyszczalni ścieków, a także dłuższe i bardziej komfortowe użytkowanie.

Zobacz również: Działka leśna – co można zbudować na działce leśnej?

Czytelnicy pytają:

Jak zrobić wychodek na działce?

Żeby można było korzystać z takich udogodnień, jak toaleta na działce rekreacyjnej nie trzeba wiele pracy. Do najprostszych rozwiązań należy, na przykład przenośne WC na działkę, sławojka, czy toaleta ekologiczna. Dzięki niektórym z nich, jak na przykład toalecie ekologicznej można nie tylko załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, ale wykorzystać kompost do nawożenia roślin. 
Żeby zrobić wychodek na działkę potrzeba nie tylko dobrego pomysłu, ale także znajomości podstawowych przepisów. Na przykład tego mówiącego o utrzymaniu minimalnej odległości od dróg, instalacji elektrycznej, czy pozostałych budynków zarówno na własnej, jak i cudzej działce. 

Jaka toaleta na działkę?

Do najbardziej popularnych rodzajów toalety na działkę należy sławojka, czy toaleta ekologiczna. Jednak, jeżeli chodzi o wychodek na działce i przepisy, to warto rozważyć bardziej profesjonalne rozwiązania, takie jak toaleta z szambem, czy toaleta turystyczna. Mogą zapewnić nie tylko możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale także zrobienia tego w komfortowych warunkach.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego wymienione rozwiązania są tak popularne. To łatwość w pozbywaniu się nieczystości. Można w prosty sposób wywieźć je do oczyszczalni ścieków po napełnieniu się zbiornika.

Sprawdź także:

Jakie krzewy na żywopłot wybrać? [plus inne rośliny i drzewa]

Aby na własnej posesji czuć się bezpiecznie i swobodnie, koniecznie trzeba ją ogrodzić. Można oczywiście postawić na betonowy...

Regały łazienkowe, które świetnie sprawdzą się w małych i dużych łazienkach

Projektując wyposażenie łazienki, warto zadbać o meble, które zapewnią nam więcej miejsca do przechowywania. Dzięki nim łatwiej utrzymamy...

Łazienka bez glazury. Czy to dobry wybór?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt z nas nie wyobrażał sobie łazienki bez glazury. Jej dodatek wydawał się niezbędny,...

Cennik usług budowlanych w Niemczech. Jak wyglądają aktualne koszty prac budowlanych u naszych sąsiadów?

W ostatnich latach znacząco wzrosły ceny usług budowlanych i remontowych, szczególnie jeśli mamy do czynienia z doświadczonym, dobrym...