Korniki są niewielkimi owadami z rzędu chrząszczy. Ich wielkość sięga do 13 mm. Te latające owady żywią się drewnem i bytują w lasach, atakując drzewa. Zdarza się, że trafiają do naszych domów i zasiedlają się w drewnianych parkietach, schodach, sufitach, a czasem w meblach. Dla człowieka nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa, natomiast dla lasów są ogromnym zagrożeniem.
Korniki w skrócie
- Korniki są szkodnikami, które niszczą drewno;
- Korniki w domu mogą być skutkiem nieodpowiednio zabezpieczonego drewna;
- Te szkodniki można zwalczyć specjalnymi preparatami, lub za pomocą domowych sposobów;
- Korniki nie stanowią zagrożenia dla człowieka i nie gryzą ludzi.
Kornik owad
Korniki to owady, które pochodzą z podrodziny chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych. Są niewielkie, osiągają maksymalnie do 13 milimetrów. Kornik robak jest najczęściej stosowaną nazwą tego szkodnika. Chrząszcze te występują na całym świecie i stanowią część ekosystemu lasów. Atakują głównie drzewa iglaste takie jak modrzew, jodłę, czy sosnę. Są również zagrożeniem dla świerków. Osobniki kornikowatych z reguły bytują na osłabionych drzewach, które wcześniej zostały zaatakowane przez inne szkodniki. Takie drzewo przy ogromnej ilości owadów nie ma szans na przetrwanie. Co więcej, ich masowe pojawienie się może doprowadzić nawet do wyginięcia całych lasów.
Czy korniki latają?
Korniki potrafią latać i w szybkim tempie się przemieszczają, co oznacza, że niszczą dużą liczbę drzew. Ich skrzydła są bardzo dobrze rozwinięte, potrafią pokonać nawet kilka kilometrów. Korniki latające, gdy osiągną odpowiedni rozmiar, wylatują z zaatakowanego drzewa, aby przenieść się na kolejne i złożyć w nich jaja. Kornik latający porusza się z reguły za dnia. Korniki w drewnie drążą korytarze i tunele, a samice składają w nich jaja. Dzięki temu, korniki bardzo szybko rozprzestrzeniają się i niszczą nawet całe lasy. Kornik szkodnik lasów iglastych stanowi zagrożenie i może doprowadzić do wyginięcia lasu, jeśli w porę nikt się tym problemem nie zajmie.
Jak wygląda kornik domowy?
Kornik domowy to owad, którego możemy znaleźć w mieszkaniu. Szkodniki, które lubią przebywać w naszych domach to m.in. kołatek domowy, który przybiera barwę jasno-brązową lub brązowo-czerwoną. Jest bardzo mały, posiada czułki i niewielką głowę. Dobiera się do drewna składowanego w piwnicy, żeruje w meblach, lub stolarce budowlanej. Kolejnym owadem, który może pojawiać się w domu, jest spuszczel pospolity. Jego rozmiar może osiągać nawet 25 mm. Jest owadem o podłużnym kształcie w czarnym, lub ciemnobrunatnym kolorze. Niszczy meble, ramy okienne, parkiety i schody drewniane. Miazgowiec parkietowiec jest malutki. Te korniki są jasno lub ciemnobrunatne. Na głowie znajdują się żółte włoski. Jaka sama nazwa wskazuje, można go znaleźć w boazerii, meblach i przede wszystkim w parkiecie drewnianym. Kornik drzewny jest owadem niewielkich rozmiarów i osiąga zaledwie 5 mm. Jest jasnobrązowy, posiada czułki i bytuje w lasach.
Korniki w domu
Skąd się biorą korniki w domu? Przyczyną pojawienia się tych owadów w domu może być nieodpowiednio zabezpieczone drewno, nieprawidłowa impregnacja, lub wilgotny materiał. Możemy je poznać po dość charakterystycznym odgłosie, jakim jest chrupanie, lub stukot roznoszący się po wydrążonych tunelach i dziurach. Korniki w domu są niebezpieczne, ponieważ powodują zniszczenia, które nie wyglądają estetycznie, a uszkodzone obiekty tracą swoje walory. Co gorsza, nadgryzione deski, czy belki mogą stracić nośność i doprowadzić do zawalenia się budynku.
Sprawdź: Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?
Korniki w meblach
Drewniane meble, jak i elementy wyposażenia są piękne i stanowią atrakcyjną dekorację pomieszczenia. Niestety zdarza się, że nasze meble upodobały sobie korniki. W zabytkowej stolarce przebywać może kołatek domowy, spuszczel pospolity, lub miazgowiec parkietowiec. Takie drewniane wyposażenie jest narażone na uszkodzenia w strukturze drewna i może prowadzić do całkowitej jego degradacji. Te szkodniki, drążą tunele na powierzchni mebla, jednocześnie go niszcząc.
Jak usunąć dziury po kornikach?
Korniki niszczą nasze meble, robiąc dziury. Pozbycie się nieestetycznych otworów należy zacząć od wytępienia niechcianych szkodników za pomocą specjalnych środków. Do renowacji mebla powinniśmy użyć specjalnych wosków, następnie wszystko wyszlifować, zaimpregnować i zabezpieczyć mebel przed wilgocią. Końcowy etap polega na lakierowaniu, lub olejowaniu drewna. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, najlepiej jest oddać mebel w ręce specjalisty. Profesjonalne odnawianie mebli jest gwarancją ich ratunku.
Czy korniki gryzą ludzi?
Korniki nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla ludzi i nie gryzą ich. Te szkodniki lubią jedynie drewno, które stanowi dla nich pożywienie. A więc są jedynie zagrożeniem dla naszego drewnianego wyposażenia.
Larwy kornika
Larwy kornika są białe i osiągają zaledwie 30 mm. Po wylęgnięciu, larwy korników wgryzają się w drewno, drążąc w nich tunele. Rozwój i wzrost larw zależy w szczególności od warunków atmosferycznych, oraz wartości odżywczych znajdujących się w drewnie. Na ich wzrost w znacznej mierze wpływa odpowiednia temperatura, oraz wilgoć. Im temperatura wyższa, tym larwy szybciej się rozwiną. Ich rozwój może trwać od 3 do 6 lat.
Kornik – rodzaje
Na całym świecie występuje około 120 rodzajów korników. Natomiast, w Polsce występuje około 100 gatunków tych owadów. Do najważniejszych zaliczamy kornika drukarza, który występuje przede wszystkim na świerku, kornika sześciozębnego bytującego na sośnie, oraz kornika krzywozębnego. Korniki z rodzaju drwalnik i większość rozwiertek rozwija się w drewnie.
Jak pozbyć się korników?
Piękne, stylowe drewniane meble o unikalnym zabarwieniu to coś, czym lubimy się otaczać na co dzień w naszym mieszkaniu. Niestety oprócz naszego zamiłowania do drewna, uwielbiają je również korniki domowe. Zwalczanie kornika nie należy do łatwych zadań i może okazać się czasochłonnym zajęciem wymagającym poświęcenia. Do sposobów walki z tymi szkodnikami możemy posłużyć się specjalnymi preparatami, lub sprawdzonymi domowymi sposobami, które powinny pomóc. Jeśli takie środki zawiodą, zainfekowane meble należy oddać w ręce specjalistycznej firmy, która ten problem rozwiąże.
Preparaty na korniki
Sposób na korniki, który wybierzemy, pomoże nam się ich pozbyć. Korniki są wrogami naszych mebli, które niestety je niszczą. Niezawodną metodą na pozbycie się tych szkodników jest zakup specjalnych preparatów. To właśnie za ich pomocą najszybciej się ich pozbędziemy. Trzeba pamiętać o tym, aby zakupiony środek na korniki posiadał dużą ilość substancji czynnych takich jak permetryna, deltametryna, czy cyphenotryna. W wielu sklepach znajdziemy liczne produkty owadobójcze, które skutecznie działają na te szkodniki i ich larwy. Preparat na korniki nadaje się do stosowania w mieszkaniu, jak i pomieszczeniach gospodarczych. Jest bezpieczny i skuteczny. Świetnym wyborem w walce z tymi owadami może okazać się również gaz na korniki. Ta metoda jest najsilniejszą i najskuteczniejszą metodą w ich likwidacji. Proces gazowania nazywany jest fumigacją i tylko osoby uprawnione powinny się tym zajmować.
Sprawdź: Ciekawostki o mrówkach: Ile żyje mrówka? Co jedzą mrówki?
Domowe sposoby na korniki
Jak zwalczyć korniki domowym sposobem? Świetnym sposobem na walkę z kornikami jest zrobienie mikstury z terpentyny i nafty. Wystarczy oba składniki zmieszać ze sobą i wstrzyknąć w powstałe dziury, zaklejając je żywicą. Korniki możemy również wypłoszyć za pomocą pocierania powierzchni mebla przekrojoną cebulą. Cały proces powinien trwać od 2 do 3 tygodni. Jeśli szkodniki nadal nie zginęły, to cały proces należy powtórzyć do uzyskania zadowalających efektów. Korniki są trudne do zwalczenia, ale nie jest to niemożliwe.
Czytelnicy pytają o korniki:
Tak. Korniki podczas żerowania wydają charakterystyczny dźwięk, jakim jest chrupanie, lub stukot.
Niestety korniki składają jaja w meblach i potrafią przenieść się na inne drewniane elementy.
Kornik drukarz najczęściej atakuje lasy świerkowe, wygryzając korę i łyko, co powoduje obumarcie drzewa.
Kornik drukarz zamieszkuje lasy świerkowe.
Wielkim zagrożeniem dla korników są dzięcioły.
Dorosłe osobniki żyją od 2 do 3 lat.