Głośny remont w bloku – do której godziny?

Remont to długo wyczekiwane przedsięwzięcie, które często angażuje nie tylko wszystkich domowników, lecz także osoby trzecie, które często pracują w zawodzie specjalizującym się w remontach. Lato to okres, w którym remont to bardzo często spotykany zabieg nie tylko w domach wolnostojących, ale nawet w blokach. Problematyczny może być głośny remont w bloku. Do której godziny można przeprowadzać czynności związane z remontem? Od której godziny trwa cisza budowlana? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Głośny remont w bloku w skrócie:

  • Remont w mieszkaniu w bloku zabytkowym trzeba zgłosić do odpowiednich organów;
  • Standardowe godziny, w których można przeprowadzać remont to od 8 do 20;
  • Jeśli ktoś zakłóca Twój spokój, możesz powołać się na art. 51 K.W.

Prace remontowe w bloku – przepisy

Przeprowadzenie remontu mieszkania to wydarzenie, na które coraz większa rzesza ludzi się decyduje. Zanim jednak zaczniesz planować zmianę wyglądu swojego mieszkania, należy dowiedzieć się, czy według przepisów możesz takowy remont przeprowadzić. Prawo budowlane w bloku mówi, że możemy przeprowadzić pracę remontową w istniejącym budynku, o ile nie jest on wpisany w rejestr zabytków. Jeśli jednak znajduje się on w tym rejestrze, należy zgłosić to do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1). Informacja o remoncie w bloku zabytkowym musi być zgłoszona jak najszybciej. Oprócz zgłoszenia musisz przygotować plan remontu, który obejmuje zarówno szkice, jak i projekty. Remont mieszkania w bloku, który znajduje się w rejestrze, jest o wiele bardziej złożonym procesem i nie obejdzie się bez tzw. pracy papierkowej.

Istnieje jednak wiele innych przepisów, które bezpośrednio odnoszą się do sytuacji remontów w bloku, a także do takich, które są nie do końca wyjaśnione. Mogą one się okazać przydatne w przypadku gdy któryś z sąsiadów wezwał policję lub jeśli sam chcesz wezwać policję. Jednym z nich jest 51 artykuł Kodeksu Wykroczeń. Paragrafy, które powinny być dla ciebie przydatne to paragraf pierwszy oraz drugi. O tym w dalszej części artykułu.

Głośny remont w bloku – do której godziny?

Remont w bloku może przeszkadzać Twoim sąsiadom, ale tak naprawdę, do której godziny mogą trwać prace budowlane? Wszystko to tak naprawdę zależne jest od spółdzielni mieszkaniowej, a dokładniej mówiąc od jej regulaminu. W większości spółdzielni mieszkaniowych godziny remontu w bloku wyznaczone są według nieformalnego przepisu mówiącego, że takie prace można przeprowadzić od 8 do 20. Jeśli jednak nie przeprowadzasz remontu, a robi to, któryś z Twoich sąsiadów i robi to w godzinach niedozwolonych, możesz zgłosić to do spółdzielni, a w ostateczności możesz nawet wezwać policję. Wszystko to jest legalne według Sądu Najwyższego (wyr. SN z 2.12.1992 r., sygn. akt III KRN 189/92). Warto jednak podkreślić, że cisza nocna zależna jest od wewnętrznego regulaminu obiektów. W niektórych przypadkach może być to od 21 do 7 lub od 20 do 0. Jednak w społecznym przekonaniu utarło się, że cisza nocna trwa od 22 do 6 rano.

Oczywiście gdy na kimś nie robi wrażenia wyrok Sądu Najwyższego, możesz odwołać się do artykułu Kodeksu Wykroczeń, który jest już na tyle mocną kartą przetargową, że będzie musiał on zakończyć remont (albo ty będziesz musiał zakończyć remont, ewentualnie odwołać się od kary za zakłócanie ciszy).

Do której godziny można wiercić w bloku?

Do której godziny wiercenie w niedzielę lub w dniach roboczych jest legalne? Ile trwa cisza nocna w niedzielę? Wszystko to tak naprawdę zależne jest regulaminu spółdzielni. W społecznym przekonaniu utarło się, że niedziela to dzień, w którym ludzie odpoczywają i spędzają czas z najbliższymi. Jednak całe to przedsięwzięcie nie jest nielegalne, o ile nie zakazuje tego regulamin spółdzielni (remont w niedzielę). Policja wtedy może być bezbronna i jedynie pouczyć Twojego sąsiada. Zakłócanie ciszy w niedzielę to pojęcie, które od lat jest obiektem sporów. Jedni odwołują się do art. 51 Kodeksu Wykroczenia, który mówi: „§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, albo grzywny”. Remont w sobotę zaś jest jak najbardziej legalny.

Remont w weekend

Remont w weekend to nie jest nielegalna czynność, o ile nie łamie się nią regulaminu. Prace remontowe można bez żadnego problemu przeprowadzać w sobotę, ale dokonywanie zmian w wyglądzie swojego mieszkania w niedzielę tworzy wiele kontrowersji. Co gdy regulamin spółdzielni pozwala na przeprowadzanie remontu w niedzielę? Wtedy możesz odwołać się na art. 51 K.W. Ten artykuł może być zbawienny w takich sytuacjach, ponieważ prawo polskie jest ponad każdym innym prawem w naszym kraju. Jednak musisz spodziewać się obrony swojego sąsiada od paragrafu pierwszego, ponieważ drugi paragraf mówi wyraźnie, że karalne są czyny tylko pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji.

Paragraf drugi brzmi: „§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji, lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Podsumowując, obowiązują nas pewne ograniczenia, jeżeli chcemy przeprowadzić głośny remont w bloku. Do której godziny możemy to robić? Najbezpieczniej sprawdzić regulamin wspólnoty mieszkaniowej.

Czytelnicy pytają o głośny remont w bloku:

Czy w niedziele można wiercić?

Remont w niedzielę jest pojęciem skomplikowanym. Z jednej strony można, ale z drugiej strony nie. Wszystko to zależne jest od interpretacji artykułu Kodeksu Wykroczeń.

Do której można robić remont w bloku?

Powszechnie utarło się, że remont w bloku przeprowadzić można od 8 do 20, ale wszystko to tak naprawdę zależne jest od regulaminu obiektu.

Kiedy można robić remont w bloku?

Remont przeprowadzić można od poniedziałku do soboty. Prace budowlane w niedzielę to pojęcie kontrowersyjne, dlatego warto unikać prac w tym dniu.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Sprzątanie domu – Cena za godzinę 2021

Zamówienie firmy sprzątającej do domu, lub mieszkania, jest ostatnio coraz bardziej atrakcyjną opcją, zarówno do zatrudnienia cyklicznego, np.:...

Rodzaje basenów przydomowych. Jak wybrać idealny?

Któż z nas podczas gorących, wakacyjnych dni nie marzył o przyjemnej kąpieli w basenie, w zaciszu swojego ogrodu?...

Pompy ciepła i akcesoria instalacyjne – czy hurtownia Instalator24 to strzał w dziesiątkę?

Instalator 24 to wiodąca na rynku hurtownia pomp ciepła i akcesoriów instalacyjnych. Szeroka gama produktów znanych marek, konkurencyjne...

Te rośliny nie potrzebują światła! Są idealne do ciemnych pomieszczeń

Rośliny doniczkowe oraz kwiaty cięte ustawione w ozdobnych wazonach to niezastąpiony element dekoracyjny każdego pomieszczenia. W wyjątkowo urokliwy...