Ciekawostki o mrówkach: Ile żyje mrówka? Co jedzą mrówki?

Mrówki to małe i pracowite owady. Można je spotkać w mieście, w parku oraz w lasach. W Polsce żyje ponad 103 gatunków mrówek. Co ciekawe, potrafią udźwignąć ciężar 20-krotnie większy od nich samych. Żyją w zakładanych przez siebie mrowiskach, które znajdują się pod ziemią. Mrowiska posiadają systemy komór i korytarzy, gdzie składane są jaja i przechowywana jest żywność.

Jak wyglądają mrówki?

Mrówki są małe i można je znaleźć w różnych rozmiarach i kolorach. Swoim wyglądem mogą przypominać osę, ale bez skrzydeł. Niewielka część z nich może posiadać żądło np. mrówka ognista. Charakteryzują się smukłą budową ciała, dużą głową, wydłużonym tułowiem oraz odwłokiem. Posiadają czułki, które są zgięte lub zakręcone. Pełnią istotne funkcje i są świetnie rozwinięte. Na odwłoku znajdziemy gruczoł jadowy. Królowe mają skrzydła, ale tylko do momentu zapłodnienia, samce również, a robotnice skrzydeł nie posiadają. Ile nóg ma mrówka? Każda mrówka ma trzy pary, czyli 6 nóg.

Ile waży mrówka? Mrówka jest owadem niewielkich rozmiarów i osiąga zaledwie 1 cm. Jej waga sięga kilka miligramów. Polskie mrówki ważą od 3 do 7 mg. Jak wygląda królowa mrówek? Królowa od zwykłych mrówek różni się tym, że posiada skrzydła, ma większy odwłok i rozbudowany tułów. Czy mrówka ma mózg? Wbrew pozorom mrówka posiada mózg. Choć niewielki, to w stosunku do masy ciała jest zaskakująco duży. Co ciekawe, mrówki gromadzą w nim informacje dotyczące otoczenia. Czy mrówka ma serce? Tak, ma. Serce znajduje się w tylnej części tułowia. 

Najważniejsze informacje dotyczące mrówek:

  • W Polsce istnieje 103 gatunki mrówek;
  • Waga mrówki wynosi od 3 do 7 miligramów;
  • Mrówka potrafi udźwignąć 20-krotny ciężar przekraczający jej wagę;
  • Mrówka nie lubi zapachu ziół.

Sprawdź: Czy osa ma żądło? Jeśli tak, to czy je zostawia i czy umiera po użądleniu?

Ile żyje mrówka?

W Polsce wyróżniamy, aż 103 gatunki mrówek. Życie mrówki zależy od jej statusu. Im wyżej w hierarchii tym życie będzie dłuższe. Najwyżej w kaście znajduje się królowa. Jak długo żyję mrówka? W zależności od gatunku królowa może żyć nawet do 20 lat. Jak na królową przystało, przydziela ona zadania swoim podwładnym.

Robotnice skazane są na najcięższy los i mogą żyć od 2 do 3 lat. Niektóre nawet kilka miesięcy, z racji tego, że jako jedyne wychodzą na świat zewnętrzny i są narażone na wiele niebezpieczeństw, które na nie czyhają. Samce mrówek niestety mają najgorzej. Po zapłodnieniu królowej, po prostu giną. Czy mrówki zapadają w sen zimowy? Otóż nie. Zimą są mniej aktywne i hibernują.

Co jedzą mrówki?

Mrówki głównie odżywiają się pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Mrówka w środowisku naturalnym ma wiele możliwości, jeśli chodzi o pokarm. Czym żywi się mrówka? Mrówki potrzebują najbardziej węglowodanów oraz białka. Węglowodany pozyskują z pyłków kwiatów, spadzi mszyc korzeniowych, oraz czerwców. Białka zapewniają im inne owady, które napotkają na swojej drodze. Najwięcej węglowodanów potrzebują robotnice, ponieważ to one pracują najciężej i potrzebują do tego energii.

Czym karmić mrówki? Możemy karmić je miodem, dostarczyć porcję białka poprzez podanie muszki owocówki lub podać nogę świerszcza. Miód stanowi dla mrówek nie lada gratkę. Bardzo chętnie po niego sięgają, bo to dla nich źródło energii. Możemy je również karmić owocami, żółtkiem czy surowym mięsem. Czy mrówki jedzą mszyce? Nie, nie jedzą one mszyc, tylko pokarm przez nie wytwarzany. Mrówki uwielbiają ich spadź i zbierają dosłownie każdą cenną kropelkę. Te owady chętnie piją świeżą wodę oraz wilgoć, która jest zawarta w glebie i pokarmie.

Poznaj: Rośliny na piaszczyste gleby [drzewa, krzewy, kwiaty]

Czego nie lubią mrówki?

Mróweczki są znane ze swojej pracowitości. Czasami zdarza się tak, że te owady w poszukiwaniu pokarmu trafiają do naszych domów. Zakładają gniazda i próbują się na stałe zadomowić. Pojawiają się głównie wtedy, kiedy na podłodze jest rozsypany cukier lub rozlane słodkie napoje. Resztki jedzenia oraz śmieci są dla nich bardzo kuszące. Czego nie lubią i co odstrasza mrówki? Mrówki nie lubią zapachów ziół takich jak:

  • tymianek;
  • piołun;
  • wrotycz;
  • liście pomidorów;
  • czosnek;
  • pietruszka;
  • lawenda oraz liście mięty;

Odstraszają je takie substancje jak:

  • wazelina;
  • ocet;
  • sok z cytryny;
  • olejki eteryczne o zapachu lawendy i mięty;
  • płyn do mycia naczyń;
  • terpentyna.

Poznaj: Domowe sposoby na mrówki – Jak pozbyć się mrówek z domu?

Czy mrówki to owady?

Czy mrówka to owad? Tak, mrówki są owadami, które budują duże społeczeństwa. Mróweczki uchodzą za bardzo pożyteczne insekty, gdyż pełnią istotną funkcję w przyrodzie. Wyjątkowość tych osobników polega na licznym występowaniu. Spotkamy je na terenach zalesionych, lub w skrajnie suchych, lub wilgotnych miejscach. Mróweczki są zaliczane do rzędu błonkówek i są bardzo powszechne w naszym otoczeniu. 

Jak wygląda ugryzienie mrówki?

Mrówki gryzą zazwyczaj w sytuacjach zagrożenia. Samo ukąszenie nie należy do bolesnych, a objawy nie są uciążliwe i znikają dość szybko. Mrówka, kiedy ugryzie polewa ranę kwasem mrówkowym. Skóra w tym miejscu może być zaczerwieniona i podrażniona. Niekiedy może występować świąd.

Osoby uczulone na ich jad muszą uważać, ponieważ ukąszenie może wywołać alergię lub rzadko występujący wstrząs anafilaktyczny. Kiedy zauważysz ranę po ukąszeniu tego owada, posmaruj ją maścią lub sodą oczyszczoną. Zaczerwienienie powinno zniknąć w krótkim czasie, a skóra wróci do normy.

Zobacz też: Pomrów – Co zjada ślimak pomrowy w ogrodzie i jak się go pozbyć?

Co oznaczają mrówki w domu?

Mrówki w domu nie oznaczają niczego szczególnego. Te owady trafiają do naszych domostw poprzez szczeliny i szukają pożywienia. Szukają również dobrych warunków na przetrwanie, wody oraz jedzenia. Okruszki pokarmu lub zgromadzone śmieci jeszcze bardziej je przyciągają. Mrówkom wystarczy szczelina w drzwiach lub oknie, aby dostać się do środka mieszkania. Mieszkanie jest dla nich schronieniem, ponieważ jest ciepło, sucho i mają dostęp do żywności.

Czy mrówki są pożyteczne?

Mróweczki, które znajdują się w domu, uchodzą za szkodniki. Natomiast te, które posiadamy w ogrodzie, są bardzo pożyteczne. W naszych ogrodach użyźniają glebę, dostarczając, jej cennych składników mineralnych takich jak azot, fosfor i potas. Co robią mrówki? Zjadają małe szkodniki, resztki organiczne lub nieżyjące owady. Dużą i pozytywną rolę odgrywają w przyrodzie. Dlaczego mrówki są pożyteczne?

  • Hodują mszyce;
  • Zapewniają równowagę w przyrodzie;
  • Roznoszą nasiona;
  • Użyźniają glebę;
  • Zapewniają schronienie innym organizmom.

Sprawdź: Co odstrasza muchy? Kwiaty, zioła i inne rośliny odstraszające muchy

Co zjada mrówki?

Mrówki są bardzo pożyteczne dla otoczenia i same zjadają inne owady. Stanowią świetny pokarm dla drapieżników. Powinny strzec się dzięcioła zielonego, mrówkolwa, czy kuny. Co więcej, mrowiska stanowią schronienie dla larw moszenicy, oraz innych owadów pasożytniczych.

Jak hodować mrówki? Aby zacząć przygodę z hodowlą, należy zacząć od poszukiwania królowej. Królową mrówek możemy pozyskać od prywatnego hodowcy lub poprzez sklep internetowy. Królową należy umieścić najpierw w probówce z nasączonym wodą wacikiem. Kiedy potomstwo osiągnie dużą liczebność, należy przenieść je do formikarium. Jest to sztuczne mrowisko dla tych owadów. Tak powstałą hodowlę trzeba karmić, jedzeniem, które zawiera węglowodany i białka raz na kilka dni lub raz na tydzień. 

Poznaj: Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?

Czytelnicy pytają:

Czy mrówka zapada w sen zimowy?

Mrówki należą do owadów zmiennocieplnych, a więc nie zapadają w sen zimowy. 

Ile mrówek jest na świecie?

Na całym świecie żyje około 15 500 różnych gatunków mrówek. Oznacza to, że są ich biliony.

Ile mrówek jest w mrowisku?

Ciężko odpowiedzieć. Mrowisko to duża społeczność.

Czy mrówki mają okres?

Nie, nie mają. Podczas zapłodnienia mrówek rosną im skrzydła. A wszystko po to, aby mogły zacząć loty godowe.

Czy mrówki śpią?

Okazuje się, że śpią. Robotnice śpią 250 razy na dobę, natomiast królowe potrafią przespać aż 9 godzin na dobę.

Czy czarne mrówki gryzą?

Tak, czarne mrówki mogą ugryźć. Co więcej, ugryzienie może być bolesne i wywołać alergię.

Czy szybszy jest żółw, czy mrówka?

Żółw pokonuje 3 km w 2 godziny, mrówka 30 cm w 3 sekundy. Z obliczeń matematycznych wynika, że żółw jest szybszy. 

Sprawdź także:

Jak oryginalnie urządzić pokoje młodzieżowe?

Pokoje nastoletnich pociech to często wnętrza, za którymi trudno nadążyć, ponieważ ich wystój potrafi się zmieniać z tygodnia...

Kiedy warto wybrać pompy ciepła powietrzne? Rozwiązanie, które nie zawodzi

Pompy ciepła powietrzne to wygodne i funkcjonalne rozwiązania, które sprawdzą się w wielu polskich domach. Pozwalają na skuteczne...

Co jedzą wiewiórki oprócz orzechów? Owoce, nasiona, mięso i nie tylko

Poznaj niesamowitą różnorodność diety wiewiórek! Oprócz orzechów, te sprytne stworzenia jedzą nasiona, owoce, warzywa, grzyby, korę oraz pokarmy mięsne. Dowiedz się, jak zmieniają swoje nawyki żywieniowe w ciągu roku i jak odpowiednie dokarmianie może wspierać ich zdrowy rozwój podczas surowych zim.

Czym zakleić dziurę w ścianie?

Dziury w ścianie powstawać mogą z różnych powodów. Łączyć je będzie jeden wspólny element. W każdym przypadku są...