Wieczór filmowy lub oglądanie kolejnych odcinków ulubionego serialu to jedne z rzadkich okazji, kiedy naprawdę możemy oderwać się od szarej rzeczywistości. Żeby jednak poczuć pełnię wrażeń płynących z seansu, trzeba stworzyć sobie ku temu odpowiednie środowisko. Ogromną popularnością cieszą się dziś ściany z dużym telewizorem w roli głównej. Jak zaaranżować ścianę telewizyjną? Mamy na to kilka pomysłów.
Umówmy się, telewizor – zwłaszcza ten duży – często bywa dość kłopotliwym elementem domowego wystroju. Jest to sprzęt duży i często odstający od tonu, w jakim utrzymany jest wystrój pokoju. Jak go ustawić, by nie zaburzał nam estetycznej harmonii? Na samą myśl o zakupie specjalnego stojaka multimedialnego lub dostawianiu komody wielu czytelników wzdryga się pewnie w wyrazie zrozumiałego protestu. Kolejny mebel w domu? Wykluczone! Idealną opcją jest powieszenie ekranu na ścianie.
Telewizor na ścianę – zrób to dobrze
Przygotowując się do zawieszenia telewizora na ścianie, należy pamiętać o ustaleniu odpowiedniej wysokości. Jeżeli zamontujemy ekran zbyt wysoko, szyja osoby oglądającej narażona będzie na długotrwałe (nierzadko wielogodzinne) utrzymywanie nienaturalnej pozycji. Specjaliści radzą, by ekran znajdował się około 100 cm od podłogi. Zastrzegają jednak, że wiele zależy również od samej wielkości telewizora. Ekrany od 55 do 70 cali można wieszać wyżej – pamiętając, by dolna krawędź odbiornika znajdowała się na wysokości wzroku widza.
Sztuczka ze znikającym ekranem
W przypadku aranżacji ściany z telewizorem pod kątem samej estetyki trudno jest mówić o jednej złotej zasadzie. Modele o dużych rozdzielczościach generalnie najlepiej prezentują się na neutralnych odcieniach ścian. Może to być zatem biel, złamana biel lub szarości. Chcąc wtopić ekran w otoczenie, można zdecydować się na ciemniejszy kolor farby. Zdecydowane szarości, a nawet czerń sprawią, że telewizor niemal całkiem „zniknie”, zdradzając swoją obecność jedynie w momencie włączenia. Wielu użytkowników wybiera opcję wtopienia ekranu w żywą galerię ścienną. Mogą to być rozwieszone wokół odbiornika zdjęcia, grafiki lub obrazki w ramkach.
Telewizor w domowej galerii
Dla osób nielubiących nadmiernej ekstrawagancji aranżacyjnej doskonałym rozwiązaniem może być ściana utrzymana w czerni i bieli ze zdjęciami lub grafikami otaczającymi telewizor. Dzięki temu zabiegowi uda się stworzyć przestrzeń spokojną i uporządkowaną, a jednak nienudną. W towarzystwie fotografii i/lub obrazków ściana z telewizorem będzie interesująca, nawet przy wyłączonym odbiorniku.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykazać się kreatywnością w zawieszaniu obrazków na ścianie. Nie musi to być przewidywalne układanie ich w jednej linii. Stwórz swoją wizualną mapę, zaszalej z pozycją grafiki, kształtami i rozmiarami ramek – pamiętając, by pasowały one do charakteru samego obrazka lub zdjęcia. Niech w tym porządku będzie odrobina zdrowego szaleństwa.
Zobacz także: Ściana telewizyjna – pomysły na aranżacje
Telewizor i meble
Bywa, że telewizor zawieszony jest nad meblem. Jeżeli jest to atrakcyjny „kawałek drewna”, to szkoda przytłaczać go przepychem aranżacji – lepiej uczynić go jak najbardziej widocznym. Żeby to się udało, należy utrzymać otaczającą go ścianę w spokojnym tonie i barwie, która nie odwróci uwagi od tego, co na dole. Jeżeli telewizor ma zwisnąć na sypialnianej ścianie, tuż nad uroczą komodą, pozwólmy ścianie „oddychać”.
Telewizor na kominku – uważaj na przebodźcowanie
Telewizor zawieszony nad kominkiem lub nad komodą w salonie pomoże w wyeksponowaniu ozdobnych elementów ustawionych na pobliskich półkach. Należy przy tym pamiętać, aby tło za odbiornikiem było proste i wolne od przeładowania – w przeciwnym razie osoba oglądająca TV możne doznać nieprzyjemnego uczucia przebodźcowania. Porządek pomoże skupić się na tym, co oglądasz.
Pokaż swoją minimalistyczną stronę
Wielu użytkowników decyduje się na utrzymanie ściany telewizyjnej w minimalistycznym tonie. To również bardzo dobry pomysł! Jeżeli ściana za telewizorem jest czysta i prosta, ciemne elementy odbiornika dokonają kolorystycznego przełamania. Wokół telewizora zamontować można oświetlenie, które będzie wyłączane podczas oglądania TV (aby zapobiec odbijaniu się światła).
Biel lub kolor
Jeżeli minimalizm białych ścian nie mieści się w Twoich gustach, możesz się zdecydować na właściwie każdy jednolity kolor. Może to być na przykład granat, który pomoże telewizorowi wtopić się w przestrzeń. Najlepszym kolorem, który pozwoli osiągnąć ten efekt, jest jednak czarny. Pamiętaj tylko o zrównoważeniu tej ciemności jasnymi meblami. Możesz w pobliżu ustawić białą komodę lub zastosować inne jasne elementy.
Pozbądź się kabli
Zwisające okablowanie to zmora każdego estety. Do ukrycia nieznośnych kabli łączących telewizor ze znajdującym się pod nim dekoderem lub innym sprzętem, można wykorzystać kredens. Wiercąc kilka otworów, można zmienić mebel w stylową skrytkę do przechowywania przewodów i elektroniki.
To tylko niektóre z wielu pomysłów na aranżację ściany z telewizorem. Po więcej odsyłamy do licznych poradników wnętrzarskich i na blogi prowadzone przez architektów wnętrz.