Projekty domów na wąską działkę do 10m2 – na co koniecznie zwrócić uwagę?

Analizując projekty domów na wąską działkę do 10m2 bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, o ile nie chce się mieć kłopotów na późniejszych etapach inwestycji. Budowa na takich wąskich działkach może wiązać się z różnymi rodzajami problemów.

Są to:

  •   kłopoty związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i jego założeniami,
  •   kłopoty stricte praktyczne związane z wyborem projektu i budową na tak wąskiej działce.

Jeśli jednak inwestor odpowiednio dobrze się przygotuje, nie powinien mieć większych problemów ze zrealizowaniem inwestycji. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę już na wczesnych etapach inwestycji. Dotyczy to wyboru działki pod budowę domu, a także doboru projektu, na którym będzie się bazować.

Projekty domów na wąską działkę do 10m2 – jakie mogą wystąpić kłopoty formalne?

Planując budowę domu na wąskiej działce, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, jakie są warunki zabudowy dla konkretnej działki. W przypadku każdej działki pojawiają się zapisy dotyczące między innymi konkretnych wytycznych związanych z tym, jak daleko budynek musi być odsunięty od granicy działki. Jest to wymóg formalny, którego praktycznie nie da się ominąć, a jeśli inwestor nieprawidłowo wyznaczy miejsce budowy i budynek będzie zbyt blisko granicy działki, nadzór budowlany może nawet nakazać rozbiórkę.

Niewątpliwie wiąże się to z poważnymi konsekwencjami finansowymi, więc lepiej pilnować kwestii formalnych. O ile na dużej działce nie stanowi to problemu, to na relatywnie wąskiej działce może okazać się dość kłopotliwe, jeśli na przykład w planie będzie zapis, że budynek ma być odsunięty od granicy działki o 2 metry. Na rynku dostępne są jednak projekty domów na wąską działkę do 10m2, które może zrealizować pomimo pewnych ograniczeń. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do warunków zabudowy, należy je rozwiać w gminie lub przy pomocy architekta adaptacyjnego, który dopasowuje projekt do lokalnych warunków zabudowy.

Ograniczenia praktyczne na wąskiej działce

Budując dom na wąskiej działce poza problemami formalnymi, ma się także sporo ograniczeń praktycznych. Przede wszystkim trzeba bazować na domach, które są stosunkowo wąskie, ale długie. Jeśli weźmie się pod uwagę różne projekty domów na wąską działkę do 10m2 można będzie znaleźć coś, co pod względem funkcjonalnym spełnia wszystkie potrzeby. Trzeba jednak pamiętać, by dobrze przeanalizować rozkład pomieszczeń w takich budynkach, gdyż nierzadko mają one zaledwie do 5 metrów szerokości. Oznacza to, że na przykład salon o dużej powierzchni będzie miał dużą długość, ale będzie dość wąski – w takiej sytuacji warto uwzględnić umieszczenie na jego końcu aneksu kuchennego, co wizualnie nieco zminimalizuje efekt długiego pomieszczenia i pozwoli na zwiększenie powierzchni pozostałych pomieszczeń, które i tak będą stosunkowo małe ze względu na konieczność zmieszczenia wzdłuż nich korytarza.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Soda – bezlitosna broń na chwasty w kostce brukowej. Zaskakujące zastosowanie tego popularnego składnika

Soda na chwasty w kostce brukowej to skuteczne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwala utrzymać nasze podwórko w idealnym...

Glebogryzarki spalinowe Hyundai – niezawodne w Twoim ogrodzie!

Glebogryzarki spalinowe są niezwykle pomocnymi narzędziami ogrodniczymi, które ułatwiają przygotowanie ziemi do sadzenia oraz dbanie o ogród. Do...

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Sprawdzamy!

Uzyskanie świadectwa energetycznego domu, mieszkania lub innego budynku jest niezbędne, gdy planuje się jego sprzedaż albo wynajem. Jaka...

Kilka słów na temat regulatorów temperatury

Regulatory temperatury są to urządzenia, które znajdują zastosowanie między innymi przy sterowaniu sprzętami wentylacyjnymi i grzewczymi. Do produktów,...