Malowanie kaloryferów. Jak pomalować kaloryfer krok po kroku?

Malowanie to sposób na szybkie i tanie odświeżenie bądź nadanie nowego wyglądu wielu przedmiotom. Pomalować można między innymi sprawny kaloryfer, który dawno stracił atrakcyjny wygląd. Co ważne, malowanie kaloryferów to czynność, która nie zajmuje wiele czasu. Z powodzeniem też każdy może wykonać ją samodzielnie. Co więcej, można pomalować nie tylko tradycyjne kaloryfery żeberkowe. Malowanie to sposób na odnowienie także grzejnika panelowego. Pojawia się jednak pytanie czym pomalować grzejniki. Postaramy się to wyjaśnić.

Malowanie kaloryferów krok po kroku

Wygląd zniszczonego, ale sprawnego grzejnika można łatwo odświeżyć, dzięki temu nie będzie on wymagał wymiany. Do malowania trzeba się odpowiednio przygotować. Tylko wtedy malowanie kaloryferów przyniesie oczekiwany efekt. Czynnością, którą należy wykonać w pierwszej kolejności jest wyczyszczenie grzejnika. Przy pomocy wilgotnej ściereczki z kaloryfera należy zetrzeć kurz i wszelkie inne zabrudzenia. Następnie należy sprawdzić w jaki stanie jest stara farba. Jeżeli stara warstwa malarska się łuszczy, jeśli pod farbą widoczna jest rdza, koniecznie należy starą farbę usunąć. Można to zrobić przy pomocy drucianej szczotki lub papieru ściernego. W sprzedaży dostępne są obecnie także specjalne preparaty do usuwania starych powłok malarskich. Pozwalają one szybko i bez problemów pozbyć się starej farby. Jeżeli instalacja centralnego ogrzewania zawiera miedziane elementy, pokrywającą je patynę i zabrudzenia trzeba usunąć przy pomocy stalowej wełny.

Sprawdź: Przygotowanie ścian do malowania – Jak przygotować ścianę do malowania?

Farby do malowania kaloryferów

W sprzedaży znajdują się obecnie bardzo różne rodzaje farb. Jednak nie każda z nich nadaje się do malowania kaloryferów. Na pewno malowanie grzejnika farbą do ścian nie jest dobrym pomysłem, gdyż nie jest ona odporna na wysoką temperaturę, nie pokryje też metalu. Na rynku dostępna jest specjalna farba do malowania grzejników. Większość z nich to emalie akrylowe, które są odporne na działanie wysokich temperatur. Emalia akrylowa przeznaczona do malowania grzejników jest wodorozcieńczalna, a to oznacza, że w czasie malowania nie wydziela przykrego zapachu. Bardzo dekoracyjną powłokę zapewni farba do grzejników miedziana.

Farba do grzejników żeliwnych

Malowanie grzejników żeliwnych można wykonać nie tylko farbą akrylową do metalu. Sprawdzi się także farba ftalowa. Należy jednak pamiętać, że każda farba do grzejników, a więc także farba do kaloryferów żeliwnych musi być odporna na działanie wysokiej temperatury. Malowanie kaloryferów żeliwnych farba,i akrylowymi ma tę zaletę, że dostępne są one w wielu wariantach kolorystycznych. Czarna farba do grzejnika z pewności sprawi, że odnowiony grzejnik będzie mocnym akcentem w pomieszczeniu.

malowanie kaloryferów krok po kroku
malowanie kaloryferów krok po krokuFarba do grzejników aluminiowych

Do malowania grzejników aluminiowych również można wykorzystać emalie akrylowe. Na rynku dostępne są także specjalne farby do malowania kaloryferów aluminiowych. Farby dostępne są w różnych kolorach. Decydując się na białą można mieć pewność, że nie zżółknie ona po kilku tygodniach.

Sprawdź: Malowanie mebli – Jak pomalować meble?

Malowanie kaloryferów – jak pomalować kaloryfer?

Renowacja grzejnika to sposób na uniknięcie wydatków związanych z jego wymianą. Należy pamiętać, że można malować tylko zimny grzejnik. Jeśli z malowaniem grzejnika nie chcemy czekać do lata, pamiętajmy, że na 12 godzin przed malowaniem trzeba go zakręcić. Do malowania grzejników można obecnie użyć nie tylko farby akrylowej lub ftalowej odpornej na działanie wysokich temperatur. Sprawdzi się także specjalny lakier do grzejników. Dzisiaj możliwe jest także malowanie grzejnika farbą w sprayu. Umożliwiają one łatwe pomalowanie miejsc, które są trudno dostępne. Ponadto wysychają bardzo szybko.

czym odtłuścić kaloryfer przed malowaniemMalowanie grzejnika aluminiowego

Malowanie grzejnika aluminiowego nie różni się od malowania grzejnika żeliwnego. Grzejniki można malować zarówno wałkiem, jak i pędzlem. Miejsca trudno dostępne maluje się specjalnym, długim i wygiętym pędzlem do kaloryferów. W aranżacjach w klasycznym stylu sprawdzi się grzejnik pomalowany na biało. Malowanie grzejnika na czarno to z kolei rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Farba do grzejnika czarna wprowadzi do pomieszczeń intrygującą i tajemniczą atmosferę.

Sprawdź: Ile schnie grunt? Sprawdź ile po gruntowaniu można kłaść gładź, szpachlować lub malować


Jak odnowić kaloryfer żeliwny?

Wystarczy go wyczyścić i pomalować dedykowaną do grzejników farbą.

Czy można malować ciepłe kaloryfery?

Malujemy tylko zimne kaloryfery.

Czy można pomalować grzejnik łazienkowy?

Można malować wszystkie grzejniki, także łazienkowe.

Czym pomalować grzejnik łazienkowy?

Łazienkowy grzejnik najlepiej pomalować farbą akrylową

Ila farby na grzejnik?

Do trzykrotnego nałożenia farby potrzeba jej około 1 l.

Czym odtłuścić grzejnik przed malowaniem?

Można umyć go wodą z dodatkiem płynu do naczyń.
Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Drewniana elewacja – czy to dobry pomysł?

Drewno to naturalny, ekologiczny i po prostu piękny surowiec, który posiada bardzo szeroki zakres zastosowań. Z drugiej jednak...

Chcesz mieć własny domek letniskowy całoroczny? Oto, co musisz wiedzieć.

Wielkimi krokami zbliża się pora letnia, a wraz z nią – szerokie perspektywy wakacyjne. Jednak coraz częściej, gdy...

Po jakim czasie można chodzić po płytkach?

Płytki to praktyczne wykończenie wnętrz, które prezentuje się niezwykle elegancko. Najczęściej korzystamy z tego rozwiązania w przypadku łazienek,...

Kanapy do salonu – czym kierować się przy wyborze?

Kanapa to centralny punkt modnego salonu, w którym członkowie rodziny odpoczywają i spędzają swój wolny czas. Taki mebel...