Istnieje spore grono zwolenników paneli podłogowych. Jeżeli posiadasz je w swoim domu lub mieszkaniu, z pewnością zdążyłeś poznać ich zalety. Przede wszystkim, ich montaż, a potem pielęgnacja nie są czasochłonne i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Odpowiednio dobrane do pomieszczenia panele pięknie się komponują, podkreślając meble i rozświetlając pomieszczenie. Wysokiej jakości panele są trwałe, dlatego tak wiele osób się na nie decyduje. Niestety, mają także swoje wady. Po jakimś czasie możesz zauważyć ich trzeszczenie, które jest po prostu irytujące. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście istnieją środki, które mogą temu zaradzić. Wystarczy odpowiedni preparat na skrzypiące panele!
- Skrzypienie może brać się z wilgoci, złego montażu, zbytniego zużycia, czy niskiej jakości;
- W sklepach można znaleźć specjalne produkty, lub użyć oleju silikonowego bądź akrylu;
- Warto zacząć od najmniej inwazyjnych sposobów.
Preparat na skrzypiące panele podłogowe
Jeżeli stale męczy Cię skrzypiąca podłoga, nie pozostaje nic innego, jak znaleźć przyczynę problemu. Może to być nadmierna wilgoć, nieodpowiedni montaż paneli, lub po prostu ich duża eksploatacja. Dodatkowo warto wspomnieć, że niskiej jakości panele o wiele szybciej się niszczą, powodując trzaskanie. Kiedy znajdziesz przyczynę problemu, możesz wybrać się do sklepu po preparat na skrzypiące panele.
Sprawdź: Skrzypiąca podłoga. Najlepsze domowe sposoby na skrzypiącą podłogę
Znany i najczęściej stosowany sposób na skrzypiące panele podłogowe to po prostu użycie odpowiedniego specyfiku. Jeżeli jesteś pewny, że trzaski są spowodowane ich zbyt luźnym, lub zbyt ścisłym połączeniem, możesz mieć pewność, że to rozwiązanie pomoże. Jak to zrobić? Wystarczy, że wlejesz odrobinę preparatu w szczeliny, między poszczególnymi panelami. W ten sposób zmniejszysz ich tarcie. Dobry preparat na skrzypiące panele niemal całkowicie wyeliminuje dokuczliwy problem.
Olej silikonowy do paneli
Bardzo popularnym produktem, który eliminuje skrzypienie paneli, jest olej silikonowy. Tak jak inne preparaty tego typu, wystarczy wprowadzić go w przerwy między panelami, a dzięki jego właściwością, nieprzyjemne i irytujące trzaskanie podłogi zostanie wyeliminowane. Olej silikonowy na skrzypiące panele jest używany od lat! Jest on szeroko dostępny, nie kosztuje dużo i sprawdza się naprawdę dobrze. Ten środek na skrzypiące panele jest uważany za jeden z lepszych. Na co należy uważać? Nie używaj WD-40! To z pewnością nie jest preparat na skrzypiące panele.
Dlaczego panele skrzypią?
Wiele osób może się zastanawiać, dlaczego panele trzeszczą. Może być to spowodowane przez wiele czynników. Na początku, warto zastanowić się, czy nie mają styczności z wilgocią. Bardzo często zdarza się, że skrzypienie paneli występuje w okolicy łazienki. Jeżeli wilgoć wejdzie w posadzkę, dochodzi do małych zmian wymiarów poszczególnych paneli, co przekłada się na skrzypienie. Odpowiednie wentylacja w zupełności wystarczy.
Sprawdź: Dylatacja paneli – panele bez dylatacji w progu
Czy środek na trzeszczące panele to zawsze dobre rozwiązanie? Nie, jeżeli problemem jest odkształcanie się podłogi. Wtedy nie pozostaje nic innego jak rozebranie podłogi i wyrównanie podkładu. Dzięki temu na dobre pozbędziesz się irytującego skrzypienia paneli. Jak widzisz, preparat na skrzypiące panele nie musi być potrzebny.
Istnieje wiele sposobów, aby poradzić sobie z problemem skrzypiących paneli. Przede wszystkim, należy poznać przyczynę trzaskania. Warto jednak zacząć od zastosowania mało inwazyjnych metod, jak odpowiedni preparat. Jeżeli całkowicie, lub prawie całkowicie wyeliminuje on skrzypienie, problem zażegnany! Koniecznie wypróbuj olej silikonowy lub akryl.
Stosowanie WD-40 na skrzypiące panele nie jest najlepszym rozwiązaniem. W sklepach możesz znaleźć dedykowane temu problemowi środki. Jeżeli szukasz skutecznego rozwiązania, w pierwszej kolejności wypróbuj olej silikonowy.
Uciążliwe trzaskanie i skrzypienie może być spowodowane przez wilgoć, niedokładny montaż, lub dużą eksploatację. Bardzo często problemy z panelami są spowodowane zbyt luźnym lub zbyt ścisłym połączeniem ich.
Sprawdź: Dlaczego panele się podnoszą? Najlepszy sposób na podnoszące się panele