Jaki jest najtańszy strop?

Podczas budowy domu, właściciele muszą podjąć wiele istotnych decyzji, które będą miały bezpośredni wpływ zarówno na ich komfort, jak i wygląd poszczególnych pomieszczeń. Dla wielu niezwykle ważne są stropy, a nad wyborem najlepszego mogą zastanawiać się naprawdę długo. To właśnie on oddziela od siebie poszczególne kondygnacje. Wybrane stropy muszą być rozmieszczone zarówno nad piwnicą, jak i innymi piętrami budynku. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa oraz przenoszenie obciążenia. Budując dom, warto przejrzeć wszystkie dostępne rozwiązania. Dowiedz się, gdzie możesz znaleźć najtańszy strop, i który z nich jest najlepszy.

  • Zarówno strop Teriva (gęstożebrowy) jak i monolitowy (lany) mają wady i zalety;
  • Pierwszy jest łatwy w montażu i tani, jednak nie sprawdza się przy dużych pomieszczeniach;
  • Drugi jest wytrzymalszy i droższy, trudniejszy w montażu, jednak nie stwarza ograniczeń konstrukcyjnych;
  • Alternatywą jest strop drewniany – tani, jednak wrażliwy na temperatury i wilgoć.

Jaki jest najtańszy strop?

Poznaj zastosowanie stropu i zdecyduje, który będzie dla ciebie najlepszy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów stropów, między innymi strop monolityczny czy Teriva. Jaki strop wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb czy możliwości finansowych oraz technicznych. Najbardziej powszechny i najtańszy w wykonaniu jest strop monolityczny, złożony z prętów stalowych otulonych betonem. Mówi się na niego również strop lany, ponieważ wykonuje się go, wylewając beton, na ułożone wcześniej zbrojenie. Tego typu strop ma wiele zalet, między innymi dobrą nośność i elastyczność konstrukcyjną. Nie jest to jednak niestety najtańszy strop dostępny na rynku.

Sprawdź: Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Strop monolityczny cena

Tani strop lany to koszt około 230-300 złotych za metr kwadratowy. Nie jest to więc najtańszy strop, jaki możemy wykonać w naszym domu. Wobec tego jaki strop najtańszy? Wersją bardziej opłacalną będzie tak zwany strop gęstożebrowy, zwany również Teriva. Taki strop składa się z gęsto rozmieszczonych żeber żelbetowych, pomiędzy którymi umieszcza się pustaki. Strop tego typu jest tańszy i łatwiejszy do ułożenia niż strop lany, jednak gorzej usztywnia budynek, a płyta jest znacznie grubsza. Ze wszystkich typów stropów, Teriva to najtańszy strop.

Strop Teriva

Strop Teriva opinie i cena

Porównanie cen stropów wyraźnie wskazuje, że strop Teriva jest wyraźnie tańszy od lanego. Najtańszy strop gęstożebrowy będzie kosztować 125-290 złotych za metr kwadratowy. Jego entuzjaści wskazują, że jest bardzo łatwy w montażu i nie wymaga ciężkiego sprzętu (co zdecydowanie jest zaletą, jeśli chcemy zaoszczędzić na jego wynajmie). Strop gęstożebrowy układa się z gotowych prefabrykatów, co z jednej strony ułatwia zadanie, jednak z drugiej utrudnia większe zmiany konstrukcyjne. Jeśli planujesz dom z dużą ilością okien, balkonów czy wykuszy, zdecydowanie lepiej nada się strop lany.

Sprawdź: Gont czy blacha – co wybrać na dach?

Jaki strop jest tańszy: Strop monolityczny czy Teriva?

Zdecydowanie tańszy jest strop gęstożebrowy, zwany też Teriva (125-290 złotych za metr kwadratowy). Strop lany (monolityczny) to koszt około 230-300 złotych za metr kwadratowy.

Strop drewniany czy Teriva?

Strop drewniany jest znacznie tańszy w wykonaniu (do 100 złotych za metr kwadratowy), jednak nie zapewnia odporności na temperatury, jest bardziej wrażliwy na wilgoć i pleśń. Strop Teriva mimo większej ceny, zapewni lepszą wytrzymałość

Strop lany czy Teriva?

Strop lany to inna nazwa stropu monolitycznego, który najlepiej nadaje się do dużych, przestrzennych pomieszczeń lub domów o fantazyjnych kształtach. Na potrzeby typowego domu jednorodzinnego zdecydowanie lepiej nada się tańszy i łatwiejszy w konstrukcji strop Teriva.

Jaki strop jest lepszy, lany czy teriva?

Do budowy domu jednorodzinnego znacznie lepszy będzie strop Teriva, który pozwala na łatwy montaż, jest tańszy i odporny na warunki atmosferyczne. Jeśli prefabrykaty stropu Teriva nie odpowiadają twojemu projektowi, możesz rozważyć strop lany, który o wiele łatwiej dopasować konstrukcyjnie.

Sprawdź także:

Kiedy warto wybrać pompy ciepła powietrzne? Rozwiązanie, które nie zawodzi

Pompy ciepła powietrzne to wygodne i funkcjonalne rozwiązania, które sprawdzą się w wielu polskich domach. Pozwalają na skuteczne...

Usuwanie silikonu z płytek – Jak usunąć silikon z płytek?

Silikon należy do produktów używanych najczęściej w łazience lub w kuchni. Odpowiedzialny jest za uszczelnienie połączeń między płytkami...

Najczęstsze błędy przy montażu płyt gipsowo-kartonowych. TOP 10

Nie da się podważyć ogromnej popularności płyt gipsowo-kartonowych w budownictwie. Wynika to z licznych zalet suchej zabudowy. Płyty...

Mieszkanie w ścisłym centrum miasta, czy kawałek dalej?

Każdy, kto stoi przed wyborem mieszkania – czy to na wynajem, czy na własność – w pierwszej kolejności...