Kilka sposobów, jak skutecznie ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

Spędzanie czasu wolnego w nagrzanym, dusznym mieszkaniu staje się coraz bardziej uporczywe. Wiadomo, że najlepszym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest zamontowanie klimatyzacji. Jednak nie w każdej sytuacji jest ono możliwe. Po pierwsze ze względów finansowych, montaż i utrzymanie klimatyzacji jest kosztowne. Po drugie, aby zamontować klimatyzację w mieszkaniu, należy zwrócić się z prośbą o pozwolenie montażu jej do zarządcy lub administratora budynku. I tutaj niestety zaczynają się schody, bo nie każdy otrzymuje taką zgodę. Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Podpowiadamy!

Jak ochłodzić mieszkanie podczas upałów?

Brak zgody na montaż klimatyzacji to jeszcze nie koniec świata. Istnieją sprawdzone sposoby na ochłodzenie mieszkania w sposób naturalny i dużo mniej kosztowny. Oczywiście nie dadzą one takich efektów, jak sama klimatyzacja, ale z pewnością przyniosą w upalne dni ulgę.

Jeśli chcesz zadbać o chłodne powietrze w mieszkaniu, pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, jednak nie w ciągu dnia, kiedy jest największe słońce. Pamiętaj, że w trakcie upałów temperatura na dworze, może być znacznie wyższa niż w Twoim mieszkaniu. Dlatego też zadbaj o to, aby okna były szczelnie pozamykane. Zwłaszcza te od strony południowej. Okna najlepiej otwierać z samego rana lub wieczorem, jak zajdzie słońce. Jeśli masz taką możliwość, dobrze jest zrobić wtedy przeciąg.

Drugim sposobem na upał jest porządne zasłonięcie okien. Najlepiej jasnymi, grubymi materiałami, które nie przepuszczą gorącego powietrza do wewnątrz mieszkania. Idealne do tego będą żaluzje czy rolety, ale doskonale sprawdzą się również zasłony. Możesz zamówić rolety, zasłony i firany na Eurofirany.com.

W upalne dni ważne jest, aby do minimum ograniczyć używanie urządzeń, które szybko się nagrzewają. Możemy do nich zaliczyć starego typu telewizory, komputery, oświetlenie, piekarnik, toster, suszarki do włosów, ale i również pralkę, zmywarkę czy żelazko. Codzienne prace domowe i gotowanie lepiej więc zostaw na chłodniejsze dni lub wieczory.  

Kolejnym dobrym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest uprawianie roślin. Zgromadzone w jednym miejscu zarówno obniżą temperaturę, jak i nawilżą powietrze. Warto swoje mieszkanie zaopatrzyć w aloes, drzewko palmowe, figowiec, paproć, diabelski bluszcz czy dracenę.

Inne sposoby na ochłodzenie mieszkania

Najprostszym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest zakup wentylatora. Doskonale poradzi sobie z prawidłową cyrkulacją powietrza. Co więcej, na rynku jest już dostępnych wiele modeli, kształtów i kolorów. Postawienie ich w salonie, nie powinno w żaden sposób wpłynąć na wystroju Twojego mieszkania.  I co najważniejsze są znacznie tańszą opcją niż klimatyzatory.

Jeśli chcesz stworzyć w mieszkaniu przyjemny, orzeźwiający klimat możesz również rozmieścić w różnych punktach mokre ręczniki lub po prostu pojemniki z wodą i kostkami lodu. Postawione przed wentylatorem stworzą rześką, zbawienną bryzę.

Podsumowując, aby utrzymać odpowiednią temperaturę mieszkania w gorące dni, należy ograniczać czynności, które mogą powodować zwiększenie temperatury w pomieszczeniach. Przede wszystkim należy unikać korzystania z urządzeń elektronicznych, zwłaszcza tych, które się nagrzewają oraz szczelnie zamykać i zasłaniać okna w godzinach popołudniowych. Dodatkowo warto zakupić do swojego mieszkania zielone rośliny i klimatyzator, które zadbają o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Kinkiety zewnętrzne – jakie wybrać? Porady i wskazówki

Oświetlenie na zewnątrz domu jest równie ważne, jak oświetlenie w jego wnętrzu. Dzięki niemu możemy nie tylko zapewnić...

Piec na pellet – cena, wady i zalety

Przy temacie ogrzewania danego mieszkania lub domu, zarówno nowi, jak i starzy lokatorzy mają wiele opcji do wyboru....

Do czego wykorzystać wodę z suszarki? Poznaj jej sprawdzone zastosowania i oszczędzaj na rachunkach!

Woda z suszarki, często traktowana jako odpad, może okazać się bardzo przydatna w wielu codziennych czynnościach. Jej ponowne...

Czym zmyć sól z podłogi? Dzięki tym sposobom walka o utrzymanie czystości zimą może być skuteczna dzięki tym sposobom

Czysta i zadbana podłoga to wizytówka każdego domu, jednak zimą utrzymanie jej w dobrym stanie jest szczególnie trudne....