Dziury w ścianie powstawać mogą z różnych powodów. Łączyć je będzie jeden wspólny element. W każdym przypadku są nieestetyczne i skłaniają do przeprowadzenia naprawy. W sytuacji kiedy dziury są niewielkie lub jest ich niewiele, nie musimy przeprowadzać generalnego remontu. W jaki sposób mało inwazyjnie naprawić dziurę w ścianie? Podpowiadamy. Z nami dowiesz się, czym zakleić dziurę w ścianie.
- Niewielkie dziury i ubytki w ścianie możemy zakleić gotowymi masami gipsowymi lub akrylowymi, które są dostępne we wszystkich sklepach budowlanych.
- Po nałożeniu ich na powierzchnię dziury, po odczekaniu aż wyschną należy je wygładzić i zagruntować, a następnie zamalować.
Wgłębienie w ścianie – jak powstają?
Wgłębienia, dziury, pęknięcia i innego rodzaju uszkodzenia ścian powstają z różnych powodów. Czasami przyczyna jest stosunkowo błaha. Może wynikać na przykład z nieuwagi domowników lub zwyczajnego zbiegu okoliczności. Nieostrożne przesunięcie mebla lub krzesła w trakcie wstawania, w taki sposób, że uderzy ono krawędzią o powierzchnię ściany, może doprowadzić do jej uszkodzenia. Często ubytki w tynku powstają również w wyniku próby przewiercenia ściany, po wyciągnięciu z niej kołka lub innego rodzaju elementu rozporowego. O powstałej w wyniku podobnego zbiegu okoliczności dziurze czy też rysie możemy powiedzieć, że jest bezpieczna. Dlaczego? Otóż nie wynika ona bezpośrednio z wad konstrukcyjnych budynku bądź jego poważnych awarii. Takie „bezpieczne” awarie możemy spokojnie usunąć sami. Wystarczy do tego kilka prostych narzędzi oraz łatwo dostępnych materiałów wykończeniowych i naprawienie podobnej usterki nie powinno stanowić poważniejszego wyzwania nawet dla osoby bez doświadczenia. Dziura w ścianie, nawet jeśli jej rozmiary są spore, która powstała w wyniku nieuwagi domowników i nie wynika z poważniejszych wad budynku, nie powinna być powodem do zmartwień.
Sprawdź: Skrobanie ścian. Cena rośnie. Jak samemu usunąć farbę ze ściany?
Dziury i ubytki w ścianie wynikające z wad konstrukcyjnych
Czasami jednak wyrwa w ścianie może wynikać z poważniejszych wad konstrukcyjnych i świadczyć o istotnych uszkodzeniach, które wymagać będą generalnych napraw i remontów. Czasami na ścianach powstają siatki pęknięć, które na myśl mogą przywodzić pajęczynę. Jeśli pęknięcia te nie są duże, a ich szerokość nie przekracza z reguły kilku milimetrów, to najprawdopodobniej wynikają ze zbyt szybkiego wyschnięcia tynku, które to doprowadziło w dalszej kolejności do jego spękania. Również niezachowanie odpowiednich proporcji przy mieszaniu poszczególnych składników masy szpachlowej może doprowadzić do szybkiego jej pękania po zakończeniu prac. Takie pęknięcia i ubytki, które będą powodować, mimo, że nieestetyczne nie stanowią poważniejszego zagrożenia. Jednak może okazać się, że jeśli będziemy chcieli uniknąć pogłębiania się zjawiska, to wadliwą warstwę tynku będziemy zmuszeni doszczętnie skuć i położyć nową. Pęknięcia w tynku mogą wynikać również z podmakania murów. W takiej sytuacji sprawa może okazać się, że naprawa i usunięcie przyczyny podmakania murów wymagać będzie od nas znacznie więcej pracy. Poważniejszych rozmiarów pęknięcia mogą także być powodem wad konstrukcyjnych murów. W takiej sytuacji przed przystąpieniem do usuwania ubytków należy naprawić mury.
Naprawianie pęknięć ścian
Ubytki w ścianie i ich pęknięcia są stosunkowo proste do naprawy jeśli nie wynikają z poważnych wad konstrukcyjnych budynku. Jeśli planujemy naprawę pęknięć, to warto się do tego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy ocenić skalę zjawiska i wykluczyć jego poważne przyczyny, które zostały opisane we wcześniejszym akapicie. Dalej należy rozważyć czy pęknięcia i ubytki są na tyle niewielkie, aby doraźne ich zaszpachlowanie było wystarczające. W sytuacji kiedy siatka pęknięć, dziur i wgłębień w ścianie jest duża, może okazać się, że bardziej opłacalne będzie skucie tynku i położenie nowej, świeżej jego warstwy. Jeśli wyrwy są stosunkowo niewielkie lub ich ilość jest nieduża, to najczęściej decydujemy się na ich zaszpachlowanie. Czym załatać dziurę w ścianie i jak to zrobić, aby rozwiązanie było trwałe?
Sprawdź: Kolejność układania płytek. Ściana czy podłoga?
Czym zakleić dziurę w ścianie?
Czym szpachlować ściany? Czym zakleić dużą dziurę w ścianie? Te pytania stawia sobie każda osoba, która po raz pierwszy zabiera się za naprawę ubytków w ścianie. Najczęściej robi się to przy pomocy tynku, który możemy kupić w każdym sklepie budowlanym. Jednakże tynk jest sprzedawany najczęściej w dużych opakowaniach, około 25 kg. Taka ilość z pewnością będzie zbyteczna jeśli planujemy jedynie niewielką naprawę. Lepiej będzie więc poszukać czegoś stosunkowo niewielkiego. Do przeprowadzania małych, doraźnych remontów, często polecanym rozwiązaniem jest wykorzystanie masy akrylowej. Jest ona sprzedawana w niewielkich wiaderkach bądź tubach. Takich samych, w jakich sprzedawany jest silikon. Naprawa ubytku w ścianie polegać będzie na nałożeniu przy pomocy szpachelki lub wyciśnięciu masy akrylowej z tuby przy pomocy pistoletu na powierzchnię dziury. Następnie jej powierzchnię należy wygładzić. Można do tego użyć kielni. Dalej, kiedy masa akrylowa wyschnie, należy ją wygładzić przy pomocy papieru ściernego. Na sam koniec zostaje nam jedynie zamalować wyrównany ubytek farbą w odpowiednim kolorze.
Sprawdź: Przygotowanie ścian do malowania – Jak przygotować ścianę do malowania?
Dziurę w ścianie możemy załatać masą tynkową. Do małych ubytków poleca się zastosowanie gotowych mas akrylowych, które są do nabycia w sklepach budowlanych.
Ściany możemy zaszpachlować masą tynkową lub w przypadku naprawy niewielkich ubytków – gotową masą akrylową. Nakładać je możemy szpachelką, a powierzchnię wyrównywać kielnią.
W celu uzyskania lepszego efektu malarskiego lepiej będzie zagruntować powierzchnię masy gipsowej lub akrylowej przed jej pomalowaniem.
Dziurę w ścianie możemy zakleić masą gipsową lub akrylową, które nabędziemy w każdym sklepie budowlanym.