Grzyb na ścianie – jak usunąć?

Grzyb na ścianie to nie tylko problem natury estetycznej. Charakterystyczne czarne plamy, które pojawiają się przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza w mieszkaniu, mogą stać się przyczyną wielu groźnych chorób. Czyszczenie grzyba na ścianie bywa jednak wyzwaniem i wiąże się z koniecznością stosowania specjalistycznych preparatów i technik. Czym zlikwidować grzyb na ścianie skutecznie i bezpiecznie?

Grzyb na ścianie w domu – eliminacja przyczyn

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pozwalają zlikwidować czarny grzyb na ścianie. Ich stosowanie powinno być jednak poprzedzone identyfikacją przyczyn jego pojawienia się, a także ich wyeliminowaniem. Zaniedbanie tego aspektu może sprawić, że grzyb na ścianie nadal będzie się pojawiał.

Wśród najczęstszych powodów pojawienia się czarnych przebarwień należy wymienić przede wszystkim zbyt dużą wilgotność pomieszczenia połączoną z niską temperaturą oraz słabą wentylacją pomieszczenia. Dlatego aby usunąć grzyb na ścianie warto zadbać o poprawę mikroklimatu. Pomocne może być:

  • zwiększenie liczby grzejników lub podwyższenie temperatury (“podkręcenie” kaloryferów),
  • stosowanie pochłaniaczy wilgoci i urządzeń oczyszczających powietrze,
  • częstsza wentylacja pomieszczeń.

Metody te pozwolą zwalczyć zarodniki oraz zmniejszyć ich rozprzestrzenianie się w pomieszczeniu, stanowiąc skuteczny sposób na grzyb na ścianie. 

Grzyb i pleśń na ścianie – jak usunąć?

Aby mieć pewność, że zastosowany środek na grzyb na ścianie będzie skuteczny, konieczne jest także określenie, czy mamy do czynienia z pleśnią, czy innymi jego rodzajami.

Pleśń pojawia się zarówno na ścianach, jak i na suficie. Z wyglądu przypomina różnokolorowe wykwity, które szybko się rozrastają. Najczęściej nie posiadają specyficznego zapachu, który jest zwykle kojarzony z pleśnią. Co ważne, nie wnika ona w głąb powierzchni, dzięki czemu usunięcie tego rodzaju grzyba ze ściany jest stosunkowo łatwe.

Wśród innych gatunków grzybów tworzących wykwity na ścianach należy wymienić przede wszystkim Rhizoctonia czy buławinkę (Claviceps). Mają one różne kolory oraz charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Wnikają w środek ściany, przez co nie tylko są trudne do usunięcia, ale i mogą prowadzić do uszkodzenia jej struktury. Oznacza to, że nie zawsze wystarczy mycie i dezynfekcja ścian – konieczne może się okazać usunięcie zaatakowanych fragmentów tynku.

Co zrobić z grzybem na ścianie? Preparaty grzybobójcze

Poszukując sposobów na to, co zrobić z grzybem na ścianie, dostępne na rynku preparaty można zastosować powierzchniowo lub wgłębnie. Ich wykorzystanie musi być poprzedzone usunięciem widocznych wykwitów za pomocą szpachelki lub szczotki z twardym włosiem. Po odsłonięciu zdrowej powierzchni należy ją dokładnie odkurzyć i oczyścić ścianę. Jeżeli grzyb wniknął bardzo głęboko, konieczne jest skucie tynku z szerokim marginesem (około 1 metra wokół zmiany). 

Kolejnym krokiem w usuwaniu grzyba ze ściany jest nasmarowanie lub natryskiwanie środkiem chemicznym (np. TECCare® CONTROL Koncentratem do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni). W przypadku większości preparatów należy wykonać je trzykrotnie, w 12- lub 24-godzinnych odstępach. Następnie nanosi się nowy tynk (jeśli zarażony grzybem został usunięty) oraz środek zabezpieczający przed odnowieniem się wykwitów.

W przypadku metody wgłębnej pozbycie się grzyba ze ściany wymaga wywiercenia w ścianach otworów, w których umieszcza się specjalne lejki napełnione preparatem biobójczym. Pozwala to na jego maksymalne wchłonięcie przez mur. Później otwory są zaklejane.

Usuwanie grzyba ze ściany – bezpieczeństwo

Stosując preparaty chemiczne na grzyba na ścianie należy pamiętać, że każdy z nich wymaga postępowania dokładnie w taki sposób, jaki został podany w instrukcji. Konieczne jest też zachowywanie wszelkich środków bezpieczeństwa takich jak rękawice ochronne, odzież ochronna, maseczki na twarz i okulary ochronne. 

Wiedząc, co zrobić z grzybem na ścianie, nie wolno zapominać o zapobieganiu jego odnowieniu. Oznacza to nie tylko zastosowanie specjalnych preparatów, ale i konieczność wyeliminowania zarodników znajdujących się w powietrzu, na meblach i w innych miejscach. Kluczem jest tutaj dezynfekcja powierzchni i pomieszczeń, na przykład za pomocą ozonowania lub lamp UV. Dzięki temu można mieć pewność, że problem zostanie skutecznie wyeliminowany i przestanie stwarzać zagrożenie dla zdrowia przebywających w pomieszczeniu osób.

autor zdjęcia głównego: Jovica Varga

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Laurowiśnia na żywopłot – jak sadzić? Poradnik sadzenia i pielęgnacji krok po kroku

Laurowiśnia to jedna z najpopularniejszych roślin na żywopłot w Polsce. Nic dziwnego - piękny, gęsty zielony mur z...

Dlaczego na wiewiórki mówi się „Basia”? Jak inaczej woła się wiewiórki?

Dlaczego na wiewiórki woła się "Basia"? Odkryj głębokie korzenie tej nazwy w polskiej tradycji i kulturze. Przeczytaj, jak lokalne zwyczaje, legendy i wpływy literackie kształtowały to nazewnictwo, ukazując symboliczne znaczenie wiewiórek jako symboli natury i cyklu życia. Zanurz się w fascynujący świat językoznawstwa i kultury ludowej!

Pomrów – Co zjada ślimak pomrowy w ogrodzie i jak się go pozbyć?

Ślimaki należą do jednych z najbardziej groźnych szkodników  w naszych ogrodach. Najwięcej szkód wyrządzają ślimaki bezskorupkowe. Zalicza się...

Czy rolety rzymskie firanowe to dobry wybór do wnętrz?

Rolety rzymskie to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie do ochrony przed słońcem i zapewnienia prywatności w pomieszczeniu, ale również...