Urządzenia, które są niezbędne na budowie

Budowa to wieloetapowy proces, w trakcie którego niezbędne są różnego rodzaju narzędzia. Dzięki temu prace przebiegają sprawniej i nie wymagają dużych nakładów siły. Trudno jest wymienić wszystkie sprzęty wykorzystywane podczas robót budowlanych. Przedstawiamy jednak podstawowe narzędzia, które z pewnością przydadzą się na każdej budowie!

Dobrej jakości sprzęt to ciągła i wygodna praca

Odpowiedni sprzęt i narzędzia budowlane nie tylko usprawniają cały proces budowy, ale także przyspieszają wszelkie roboty na każdym etapie i podnoszą wydajność. Zastępują siłę ludzkich mięśni, co poprawia warunki pracy oraz bezpieczeństwo. Warto jednak mieć świadomość, że tylko wysokiej jakości urządzenia budowlane dają gwarancję niezawodnego działania.

Sprzęt od sprawdzonych producentów kosztuje więcej, ale cena jest rekompensowana niską awaryjnością. Brak kłopotliwych usterek przekłada się na nieprzerwaną pracę i wyeliminowanie kosztów związanych z naprawą.

Dobre narzędzia budowlane poprawiają także komfort pracy. Co więcej, ograniczają ryzyko wypadków, ponieważ wyposażone są w różne systemy zabezpieczające. Dlatego przygotowując zestaw sprzętów niezbędnych do prac budowlanych, nie warto rezygnować z jakości.

Nagrzewnica powietrza przyspiesza prace wykończeniowe

Jednym z niezbędnych urządzeń na budowie jest nagrzewnica powietrza. Sprzęt ten przyda się na różnych etapach do wielu prac. Nagrzewnica wytwarza ciepłe powietrze, które efektywnie i szybko ogrzewa duże powierzchnie. Służy między innymi do osuszania ścian, fundamentów, tynków i gładzi. Ponadto zapewnia komfortowe warunki pracy robotnikom. Nagrzewnice mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków oraz na placu budowy.

Nagrzewnica olejowa Master B35 CED – idealna na budowę i magazyn fot. AGRO-METAL

Mobilne nagrzewnice powietrza mogą być zasilane energią elektryczną, gazem lub olejem napędowym oraz opałowym. Urządzenia pierwszego rodzaju o małej mocy znajdują zastosowanie do ogrzewania niewielkich pomieszczeń. Nagrzewnice elektryczne najczęściej wykorzystywane są też do użytku tymczasowego. Ich wadą są wysokie koszty eksploatacyjne.

Do pracy ciągłej i osuszania dużych powierzchni lepiej wybrać nagrzewnicę olejową. Sprawdzi się także urządzenie gazowe. Nagrzewnice spalinowe dostępne są w dwóch wersjach:

  • nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin – generują ciepłe i pozbawione spalin powietrze, dlatego przeznaczone są do użytku w pomieszczeniach zamkniętych,
  • nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin – mogą być wykorzystywane w otwartych obiektach z przepływem powietrza.

Niezawodne przecinarki do płytek

Podczas prac wykończeniowych z pewnością przyda się przecinarka do płytek. Jest niezbędna do docinania glazury czy płytek ceramicznych, ale także innych materiałów. Nadaje im pożądany kształt. Na rynku dostępne są zarówno ręczne przecinarki, jak i elektryczne.

Przecinarka do płytek Norton Clipper TR 252 fot. AGRO-METAL

Te pierwsze są dość lekkie, przez co można je swobodnie przenosić. Z kolei przecinarki elektryczne mają dużą moc i pozwalają na precyzyjne cięcie. Wybór zależy od konkretnych potrzeb, środków finansowych oraz umiejętności. Warto także zwrócić uwagę na takie parametry, jak na przykład maksymalna grubość czy długość cięcia.

Wiertarki i młotowiertarki z odpowiednimi końcówkami

Elektronarzędzia to urządzenia, które są niezbędne podczas budowy, ale przydadzą się także po jej zakończeniu. Przede wszystkim warto posiadać wiertarkę. Jej podstawowym zastosowaniem jest wiercenie otworów w różnych materiałach. Dodatkowe akcesoria pozwalają także mieszać zaprawy czy farby.

Przy wyborze wiertarki ważny jest zakres wykonywanych prac. Od tego uzależnione są bowiem parametry techniczne. Przykładowo im większa moc i moment obrotowy, tym więcej możliwości zastosowania wiertarki.

Warto także rozważyć zakup wiertarki akumulatorowej, która daje nieograniczoną swobodę ruchów i mobilność. Może być wykorzystywana w miejscach bez dostępu do źródła prądu. Do trudnych prac przyda się natomiast wiertarka udarowa.

Młotowiertarka akumulatorowa Fein ABH18 fot. AGRO-METAL

Do najbardziej zaawansowanych zastosowań przeznaczona jest młotowiertarka. Urządzenie bez problemu radzi sobie z wierceniem otworów w bardzo twardych materiałach. Jest niezastąpione także do kucia czy dłutowania. Planując zakup młotowiertarki, warto sprawdzić moc, obroty, ale także tryby pracy (do wiercenia bądź kucia). W przypadku urządzeń udarowych ważna jest energia udaru oraz jego częstotliwość.

Trzeba także pamiętać, aby skompletować odpowiedni zestaw wierteł i końcówek, które dopasowywane są do obrabianego materiału. Odpowiednie akcesoria do drewna, betonu czy metalu znacząco ułatwiają pracę.

Młoty wyburzeniowe

Do samodzielnych prac rozbiórkowych, wyburzania ścian, skuwania kafelków czy wylewek betonowych konieczny jest młot wyburzeniowy. Urządzenie to doskonale radzi sobie z kuciem w betonie, kamieniu, a nawet w asfalcie i innych twardych materiałach. Wysoką wydajność zapewnia działanie udaru. Młoty wyburzeniowe różnią się między sobą konstrukcją, przeznaczeniem, zakresem funkcjonalności oraz parametrami technicznymi. Jeżeli chodzi o rodzaje, dostępne są młoty hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne.

Hydrauliczny młot wyburzeniowy Belle BJB27-85J fot. AGRO-METAL

Zacieraczki do betonu

Mniej popularnym urządzeniem, ale równie ważnym na budowie jest zacieraczka do betonu. To specjalistyczna maszyna do szybkiego i dokładnego wykańczania powierzchni betonowych. Przeznaczona jest do zacierania i wyrównywania niedoskonałości oraz do wcierania materiałów utwardzających posadzkę. Ponadto zacieraczki służą do konserwacji i naprawy betonu.

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów zacieraczek. Różnią się głównie zasilaniem. Do wyboru są wydajne i mobilne zacieraczki spalinowe oraz ciche i kompaktowe zacieraczki elektryczne.

Szybka dostawa sprzętu i doradztwo. Poznaj ofertę agro-metal.com.pl

Jeżeli szukasz wysokiej jakości narzędzi budowlanych w korzystnych cenach, odwiedź sklep internetowy agro-metal.com.pl. Znajdziesz tam imponujący asortyment urządzeń zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i hobbystycznych.

Oferta obejmuje wyłącznie niezawodne sprzęty od renomowanych producentów. Dzięki temu zyskujesz pewność, że przeprowadzisz wszelkie prace budowlane bez zakłóceń. Dodatkowo możesz liczyć na profesjonalne doradztwo i szybki termin realizacji zamówienia. Warto korzystać nie tylko ze sprawdzonych narzędzi, ale także sprzedawców!

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Zawieszenie raty kredytu w 2022 roku – czy to możliwe?

Wynikające z inflacji i rosnących stóp procentowych coraz droższe raty kredytów hipotecznych w 2022 roku to problem dla...

Bezpieczeństwo pieców gazowych – gdzie tkwi jego sekret?

Bezpieczeństwo pieców gazowych to kwestia, która nie powinna być bagatelizowana. Zważywszy na to, że piec gazowy jest jednym...

Czym kierować się przy zakupie niwelatora i lasera krzyżowego?

Realizujesz inwestycję budowlaną? Prowadzisz małą, bądź dużą budowę, a może jedynie prace remontowe lub modernizacyjne? Zapewne wiesz, że...

Jak obliczyć metry kwadratowe? To proste!

Liczenie metrów kwadratowych powierzchni użytkowych skrywa kilka tajemnic. W jaki sposób określić liczbę potrzebnych paczek płytek? Jak obliczyć...