Kolejność układania płytek. Ściana czy podłoga?

Wiele osób planujących generalny remont, lub będąc już w jego trakcie, staje przed dylematem, które płytki ułożyć w pierwszej kolejności – ścienne czy podłogowe? Jak na wiele pytań w naszym świecie, i na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Postaramy się jednak przedstawić kilka różnych punktów widzenia. Mam nadzieję, że pomogą one znaleźć najlepsze w danym przypadku rozwiązanie tej niecodziennej sytuacji. Wykładanie płytek jest czynnością, która wymagać będzie od nas czasu i cierpliwości. Warto przygotować się do niej jak najlepiej. Dowiedz się, jaka jest prawidłowa Kolejność układania płytek.

  • Kolejność układania płytek jest różna i zależeć będzie od poziomu doświadczenia.
  • Najczęściej wybieranym sposobem jest położenie w pierwszej kolejności płytek ściennych bez ostatniego rzędu nad powierzchnią podłogi. Następnie ułożenie płytek podłogowych, a na samym końcu brakującego rzędu kafelków ściennych.

Kolejność układania płytek – najpierw podłoga

Wiele osób decyduje się na ułożenie płytek podłogowych w pierwszej kolejności. Takie rozwiązanie umożliwia późniejsze wyrównanie płytek ściennych i ich docięcie w razie potrzeby, tak, aby równo nachodziły one na płytki podłogowe. Dzięki temu cała kompozycja będzie prezentować się schludnie i estetycznie. Co więcej, wiele wskazuje, że ten sposób układania płytek, lepiej chroni przed przedostawaniem się pod ich powierzchnię wilgoci. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń takich jak łazienki lub kuchnie. Dodatkowe zabezpieczenie płytek fugami i nieprzepuszczalnymi wilgoci listwami, skutecznie uniemożliwi przedostawanie się wody pod płytki. Dzięki temu cała konstrukcja będzie bardziej solidna i trwała.

Sprawdź: Laminat na ścianę do łazienki, czyli co wybrać na ścianę do łazienki zamiast płytek

Kolejność układania płytek – najpierw ściany

Inna szkoła wskazuje, że lepiej w pierwszej kolejności ułożyć płytki ścienne. To rozwiązanie polecane jest dla osób, które chcą oszczędzić czas na docinaniu płytek, których ewentualne nierówności można później ukryć pod linią kafli podłogowych. Dzięki temu unikniemy żmudnego docinania kafelków ściennych względem krzywizny podłoża, a wszelkie nierówności zostaną ukryte pod linią płytek podłogowych. Na taką kolejność decydują się najczęściej osoby, które nie posiadają wielkiego doświadczenia w kwestii układania ceramiki. Dzięki temu unikają one potrzeby precyzyjnego docinania. Co więcej, takie rozwiązanie jest również polecane osobom początkującym z uwagi na to, że pozwala na uniknięcie zabrudzeń podłogi klejem i innymi materiałami budowlanymi, których czyszczenie może okazać się problematyczne.

Kolejność układania płytek – najpierw ściany
Kolejność układania płytek – najpierw ściany

Najpierw ściany bez dolnego rzędu

Trzecim sposobem na ustalenie kolejności układania glazury, będzie wyłożenie pierwsze ceramiki ściennej, jednak bez ostatniego, dolnego rzędu nad powierzchnią podłogi. Kładzenie płytek na ścianie w pierwszej kolejności pozwoli to na uniknięcie większej ilości zabrudzeń na kaflach podłogowych. Dzięki temu nie będziemy później borykać się ze żmudnym i czasochłonnym czyszczeniem. Dodatkowo ostatni rząd płytek ściennych będziemy mogli równo przyciąć wedle potrzeby i dopasować do linii podłogi. Pozwoli nam to uzyskać trwałe i szczelne rozwiązanie, które dobrze będzie chronić przed przenikaniem wilgoci pod powierzchnię glazury. Jest to rozwiązanie wymagające przemyślanej strategii i dokładnego obliczenia powierzchni ścian, podłogi i płytek w celu uniknięcia pomyłek i ewentualnych niedociągnięć. Taka kolejność jest wybierana najczęściej przez osoby ze sporym doświadczeniem w układaniu ceramiki.

Sprawdź: Usuwanie silikonu z płytek – Jak usunąć silikon z płytek?

O czym jeszcze pamiętać w trakcie układania płytek?

Układając glazurę, pamiętajmy również o kierunku. Kiedy zajmujemy się ścianami, zacznijmy wykładanie płytek od dolnego rzędu i systematycznie przesuwajmy się o rząd do góry. Równocześnie pamiętajmy koniecznie o cierpliwym odczekaniu po każdym rzędzie, aż klej, na którym trzymają się kafelki, dokładnie wyschnie. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której kilka rzędów płytek odpadnie od ściany pod własnym ciężarem. Takie zdarzenie spowodowałoby nie tylko przedłużanie się prac, lecz także wygenerowało dodatkowe koszty. Prawdopodobnie wiele płytek, które by odpadły stłukłyby się i nie nadawały przez to do wykorzystania. Kładzenie glazury, to zajęcie dla osób cierpliwych i systematycznych. Nie da się przeskoczyć pewnych elementów. Cierpliwe czekanie na wyschnięcie zaprawy jest jednym z nich.

Układając płytki podłogowe, kierujmy się zasadą poruszania się od ściany przeciwległej w stronę drzwi wejściowych do danego pomieszczenia. Dzięki temu klej pod świeżo ułożoną płytką będzie miał czas na wyschnięcie. My w tym czasie będziemy mogli bez oporów zająć się dalszym wykładaniem płytek.

kładzenie płytek na ścianie
kładzenie płytek na ścianie

Jak przygotować się do układania płytek?

Po pierwsze pamiętajmy o dokładnym projekcie i planie układania płytek. Warto, już na samym początku wszystko dokładnie policzyć i rozrysować. Będzie to szczególnie pomocne przy bardziej skomplikowanych mozaikach. Kiedy obliczymy już dokładnie jaką powierzchnię będzie pokrywać dany rodzaj płytek, warto na zakupach i tak kupić ich nieco więcej. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której zabraknie nam jednej lub dwóch płytek, ponieważ okaże się, że zużyliśmy o kilka sztuk więcej przy ich docinaniu. Dodatkowo zapasowe płytki będą stanowiły zabezpieczenie na przyszłość.

W sytuacji, jeśli dojdzie do pęknięcia lub ukruszenia jednej czy nawet kilku płytek, odpowiednimi sposobami będziemy mogli je skuć i wymienić na nowe. Co więcej, upewnijmy się, że posiadamy odpowiednią ilość kleju do płytek oraz wszelkie niezbędne narzędzia. Dzięki temu unikniemy opóźnień w pracy. Jeśli układać kafelki będziemy po raz pierwszy, to warto będzie poprosić znajomego z doświadczeniem o pomoc. W sytuacji, kiedy jest to niemożliwe, należy przygotować się, czytając poradniki, lecz także oglądając filmy instruktażowe dostępne w internecie. Kiedy jednak mamy do ułożenia nieco bardziej skomplikowany wzór lub mozaikę, bezpieczniej będzie skorzystać z pomocy fachowca. Wbrew pozorom, może to nas skutecznie uchronić przed niepotrzebnymi, dodatkowymi kosztami.

Sprawdź: Jak położyć fugę?

Jak układać płytki?

Nie ma jednego sposobu na układanie płytek. Osoby mające doświadczenie w układaniu kafli często decydują się na ułożenie w pierwszej kolejności płytek ściennych bez ostatniego rzędu nad powierzchnią podłogi. W dalszej kolejności przechodzą do ułożenia płytek podłogowych, a na samym końcu kładą ostatni rząd wcześniej pozostawionych płytek ściennych, które w razie potrzeby odpowiednio docinają.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Domowe sposoby na robaki w rzodkiewce. Wypróbuj ten metody i pozbądź się problemu!

Rzodkiewka to popularne warzywo o charakterystycznym smaku i chrupiącej konsystencji. Idealnie sprawdza się jako dodatek do sałatki, można...

Rośliny na piaszczyste gleby [drzewa, krzewy, kwiaty]

Nie w każdym ogrodzie panują warunki idealne dla rozwoju roślin. Może zdarzyć się tak, że nasz ogród to...

Znak strefa zamieszkania. Zasady panujące w tym miejscu mogą Cię zaskoczyć!

Znak "Strefa Zamieszkania" to jeden z oznaczeń drogowych, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i stworzenie...

Jak uratować złamany liść monstery? Zdziwisz się, jakie to łatwe

Odkryj sprawdzone metody naprawy złamanego liścia monstery! Dowiedz się, jak precyzyjnie przycinać, stabilizować i pielęgnować roślinę, aby zapewnić jej szybki powrót do zdrowia. Poznaj również alternatywne techniki oraz wskazówki dotyczące optymalnych warunków wzrostu. Twój monstera będzie znowu piękna i zdrowa!