Ile kosztuje projekt przebudowy domu?

Przebudowa domu to skuteczny sposób na odświeżenie wyglądu oraz poprawę funkcjonalności każdego starszego budynku. Aby móc przeprowadzić ją zgodnie z prawem, musimy pamiętać o dopełnieniu pewnych formalności. Na czym polega przebudowa oraz ile zapłacimy za projekt domu, niezbędny do jej realizacji?

Przebudowa domu – co to takiego?

Przebudowa domu to czynność, która jest definiowana przez przepisy prawa budowlanego. Zgodnie z nimi, są to roboty, które prowadzą do zmiany parametrów technicznych lub użytkowych obiektu, bez ingerencji w już istniejącą bryłę, a także bez zmiany kubatury, powierzchni użytkowej czy wymiarów budynku. W ramach przebudowy możemy między innymi wyburzyć ściany, wydzielić lokal, zmienić przebieg instalacji czy zmodernizować stary dom. Tego typu planowane zmiany zazwyczaj nie są ograniczone zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego ani Warunków Zabudowy. Jakie procedury czekają nas jednak przed rozpoczęciem przebudowy domu?

Formalności związane z przebudową domu

Większość robót mających związek z przebudową domu można wykonać wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę możemy przygotować nowe otwory okienne lub drzwiowe, a także wentylacyjne – wraz z rozprowadzeniem niezbędnych przewodów. Możemy również wyburzyć istniejące lub dobudować nowe ścianki działowe, a także zagospodarować piwnicę czy poddasze na cele mieszkaniowe. Jeżeli planowane prace obejmują przegrody zewnętrzne lub elementy konstrukcyjne, konieczne może okazać się uzyskanie pozwolenia na budowę.

Zarówno przy składaniu wniosku o zgłoszenie, jak i pozwolenie, niezbędny będzie odpowiedni projekt przebudowy oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W przypadku pozwolenia, musimy przygotować także wymagane szkice i rysunki. Z tego względu – decydując się na przebudowę budynku – powinniśmy nawiązać współpracę ze specjalistą, który wykona dla nas odpowiednią dokumentację oraz pomoże w dopełnieniu wymaganych formalności.

Ile kosztuje projekt przebudowy domu?

Koszt przygotowania projektu, niezbędnego w przypadku przebudowy, jest zawsze indywidualnie ustalany przez pracownię architektoniczną. Jego wysokość zależy między innymi od lokalizacji obiektu, jego powierzchni czy liczby i rodzaju planowanych prac. Projekt domu najczęściej obejmuje zmianę wyglądu elewacji, wymianę drzwi i okien czy wyburzenie ścian działowych, które umożliwi zmianę rozkładu pomieszczeń. Starannie przygotowany plan pozwoli nam sprawniej wykonać wszystkie roboty, a także zaoszczędzić czas i pieniądze przeznaczone na modernizację.

Opracowanie projektu przebudowy niewielkiego budynku mieszkalnego będzie nas kosztować od kilkuset złotych wzwyż. Najczęściej jednak cena takiej usługi oscyluje w granicach 2000-2500 złotych.Decydując się na przebudowę już istniejącego obiektu, zyskamy prawdziwy budynek z duszą o odświeżonym charakterze.

Przebudowa to działanie, dzięki któremu nawet stary i przestarzały dom może stać się obiektem nowoczesnym i energooszczędnym, jednocześnie nie tracąc przy tym swojej ciekawej historii. Aby móc prowadzić wybrane roboty, potrzebny nam będzie projekt, który umożliwi optymalne wykorzystanie atutów oferowanych przez budynek. W celu jego opracowania warto nawiązać współpracę z renomowaną pracownią architektoniczną. Doświadczeni specjaliści zaproponują nam bowiem najlepsze rozwiązania, gwarantujące modernizowanemu obiektowi doskonałą estetykę i funkcjonalność – zgodne z naszymi wymaganiami.

Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Sprawdź także:

Mała kuchnia w bloku – Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w bardzo wielu domach. Służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale także do spotkań...

Czym zmyć sól z podłogi? Dzięki tym sposobom walka o utrzymanie czystości zimą może być skuteczna dzięki tym sposobom

Czysta i zadbana podłoga to wizytówka każdego domu, jednak zimą utrzymanie jej w dobrym stanie jest szczególnie trudne....

Jak rozplanować oświetlenie w małym mieszkaniu?

Przy małym metrażu odpowiednie oświetlenie ma kluczowe znaczenie. Prawidłowo dobrane źródła światła mogą uczynić przestrzeń bardziej funkcjonalną, przytulną...

Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Malowanie to popularny, szybki i stosunkowo tani sposób na odnowienie nie tylko ścian, ale także mebli. Producenci farb...